Vita strån i pälsen
Min elva månader gamla shi tzu korsning är främst svart men med vita tassar, vit mage och vitt i ansiktet och på nacken. Nu har det börjat dyka upp vita strån över ryggen. Det är ganska mycket och hade hon varit gammal hade jag trott att det berodde på det men hon är ju bara en unghund. Vad kan det bero på? Är det fodret eller något eller är det helt normalt? Hon har bra hull och grundmående annars. Hon äter RC mini och det har hon gjort hela tiden.
/Ada
-----------------
Hemma hos mig bor två marsvin, två katter och en massa dammråttor
Blogg: http://blogg.vk.se/camilla
Min hund är helsvart men han har också vita strån lite här och där, han har haft det sen han var liten så det är nog normalt.
#3 precis samma med min hund :) han är svart med pyttelite vitt på bringan, ändå kan man hitta något vitt hårstrå på hans rygg ibland :)
Tack så mycket för svaren!
/Ada
-----------------
Hemma hos mig bor två marsvin, två katter och en massa dammråttor
Blogg: http://blogg.vk.se/camilla
Vet inte hur det är med just era raser om dom naturligt ändrar färg. Annars kan det ju vara så att där huden har ärr växer det ut vita strån. Men då blir det ju några enstaka strån bara beroende på hur stort ärret är. Vet själv eftersom en fyllevurpa gett mig en vit tuss i skallen ;)