Shiba Inu
Den japanska hundrasen shiba, som även kallas shiba inu, är en gammal jakthund som idag är mer vanlig som sällskapshund. Den lite rävliknande Shiban är en stolt, självständig ras som nästan har en lite kattliknande personlighet.
Inu är förövrigt det japanska ordet för hund 😊
Ursprung: Japan
Vikt: 10–12 kg
Mankhöjd: 35–41 cm
Shiba är en liten, behändig hundras. Den skall ha kvicka och fria rörelser. Svansen skall bäras antingen starkt ringlad eller som en skära över ryggen. Täckhåret på en shiba ska vara hårt och rakt, medan underullen är mjuk och tät. Shiban förekommer i fem olika färgvarianter: Röd, Black/Tan, Sesam, Svart/Sesam och Röd/Sesam
Shiba är generellt en mycket frisk ras. De kan dock, som så många andra hundar, få höftledsdysplasi (HD)
Shiba inu är en mycket självständig ras som är reserverad mot främlingar och känslig för kroppsspråk. Detta gör shiba till en bra vakthund. Men den är dock vare sig aggressiv eller speciellt högljudd, egenskaper som vissa vill ha hos sina vakthundar.
Den är alert, nyfiken och trofast. Den lyder sig ägare, samtidigt som den är intelligent och ivrig.
Rasen är aktiv, och den ställer krav på sin ägare både när det gäller psykisk och fysisk stimulans. Shiban passar perfekt om du vill hålla på med sporter som agility, spår eller lydnad. Annars gillar den långa skogspromenader eller någon form av lek/bus i parken eller trädgården.
Även fast Shiban älskar fartfyllda aktiviteter, så kan den gärna ligga i TV-soffan och slappa eller mysa med sin ägare.

Den har en lättslött päls som endast behöver borstas genom ungefär en gång i veckan.
Shiba härstammar från bergstrakterna vid Japanska havet. Den användes till jakt på småvilt och fågel .
Mellan 1868-1912 importerades engelska settrar och pointrar till Japan vilket innebar jakt blev en sport. Detta ledde till att det blev mycket korsningar mellan Shiba och dessa raser, och den ursprungliga Shiban blev allt mer sällsynt.
Jägare och uppfödare började jobba allt hårdare för att få tillbaka ursprungsvarianten. I 1937 blev den officiellt en Japansk ras.
Shiba Inu är inte helt lämplig som första hund.
- Redigerat 2026-09-14 09:20 av Draken
Fin beskrivning! 😊
Instämmer i att shiba nog inte är den idealiska förstahunden. Särskilt inte min Zaki som syns på bilderna, han är en stor och maffig hane, med mycket ursprungligt temperament, d v s han har mycket jakt i sig och är avvaktande mot främlingar, samt bra så lättkränkt. Han anser nog att det är han som äger mig och inte tvärtom 😉 Tack och lov är han också en artig och trevlig hund med mig och övriga människor i familjen och försiktig med främlingar och gäster. Vilket gör att även hundrädda människor kan besöka oss, utan problem. Han älskar långa promenader, gärna i oländig terräng och det har inte mattats av med åren, nu är han 13 år gammal.
Lilla Nano som också syns på den första bilden, flyttade till oss för ca 3 år sedan. Hon var en mycket glad, kelig och social hund, satt gärna i knäet och fick aldrig nog av gos kel och bus. Så Nano var den moderna typen av shiba. Tyvärr somnade hon stilla in en varm natt i augusti, hon blev 10 år.
Shiba kan bli rätt gamla, Zaki har 2 släktingar som blev 18 och 16 år gamla. Så när man köper eller övertar en shiba måste man räkna med detta, även om inte alla blir så gamla.
/Désirée
Tack så mycket. Och tusen tack för bilderna.