Hittat en hundväska
Hej alla !
Jag vill notera innan folk börja fråga så ska inte min hund vara i väskan hela tiden…
Jag har efter pratat med flera har jag bestämt mig för att köpa in en då det är extrem praktiskt! Speciellt då jag åker pendeltåg lite då och då… och efter att jag har sätt andra hund ägare på pendeltågen så är det ingen dum ide med en väska.
Men det har varit svårt att hitta en som jag har tyckt har varit bra nog… speciellt då jag egentligen vill ha den så burlik som möjligt…
Notera också att jag valde den inte efter hur den ser ut… det fanns dessvärre bara en form av färg… men gillar iaf sättet den är kontruerad.
Tyckte den verkade okej !
Pris 389 kr ink frakt :)
Ser ut som en bra hundväska :)
/Mvh Sara - Sajtvärd på Dokumentärer
Medarbetare på Bullhundar
Besök gärna min blogg: loveradioblog.weebly.com
#1
Mmm :) Den ska nog funka bra ! :)
Tkr den både var snygg och funkar säkert super bra
Vet ju att du vill ha en pomme men inte sett eller hört något om hur det gått om att hitta din lilla tik. Står du fortfarande kvar på samma kennel?
#3
Jag står kvar på samma kennel :) Det ska föddas 2 kullar om ca 2 veckor och jag håller verkligen tummarna!!
#4 Åh vad spännande! Håller tummarna jag också… Bara sitter och väntar på ett inlägg att du äntligen fått din tik! 
Åhh vad spännade men nervöst förstår jag vi håller alla tummar och tassar för att de ska gå vägen för dig
Väskan ser superfin ut!
Hellre en ickenertrampad hund i en väska än en nertrampan på golvet! Det kan ju vara väldigt trångt på pendeltåg och folk tittar sällan ner när de går och står på tåg.
HÅller också tummarna för att du ska få din tik snart =)
Medarbetare på Hundar.ifokus
#5
Tack så mycket !!! ^^ Vi får hoppas nu att detta är den lyckliga gången!
#6
Tack!!
#7
Jo precis! Har sätt hur folk bara går frammåt utan att se sig för… speciellt en gång då jag såg en Chihuahua som nästan blev trampad på….Och då var det innan tåget hade kommit… de bara stod på perongen.
Nackdelen med så små hundar att ingen kollar vart de går. fördelen med stor hund är att om folk tror den är färlig går de inte 2cm ifrån hunden utan i alla fall 2 dm. Det är inte en gång som min lilla nästan blivit trampad på..
hoppas väskan är bra!
MVH
Sofie
Hihih surina får köpa en stor boddygard-hund till sin lilla pom också (;
Medarbetare på Hundar.ifokus
#9 Det är faktiskt en stor fördel. Har märkt det när jag är på stan med Valle, hur vissa flyttar sig ur vägen. Ganska skönt 
Och du Noa-Nisse måste också tycka att det är skönt när du är ute med Klenod? 
/Mvh Sara - Sajtvärd på Dokumentärer
Medarbetare på Bullhundar
Besök gärna min blogg: loveradioblog.weebly.com
#11, ja omman går bland mycket folk så tar vissa stora omvägar!! Men långt ifrån alla. Vissa bara går lite åt sidan. Väldigt skönt! Hade varit kul att prova ha en munkorg på hunden för att se om de flyttar sig ännu mer :P Och typ ett nithalsband med stora nitar på :P haha
Medarbetare på Hundar.ifokus
#12 Hahah! 
/Mvh Sara - Sajtvärd på Dokumentärer
Medarbetare på Bullhundar
Besök gärna min blogg: loveradioblog.weebly.com
#12 Inte alla, men det är inte många som går nära ;) kan låta elakt, men framförallt de som är mörkhyade har jag märkt stirrar på schäfern och rusar iväg. Vissa skriker också.. Har vart i områden där det nästan bara bor mörkhyade och då har det inte vart många i närheten av oss..
Jag har funderat på typ munkorg eller nosgrimma, men har jag då med båda hundarna så blir det ju inte samma sak. Kanske ska testa att ha det på lillan istället…
MVH
Sofie
#14 Låter inte elakt? Bor några bredvid mig också som är likadana.
/Mvh Sara - Sajtvärd på Dokumentärer
Medarbetare på Bullhundar
Besök gärna min blogg: loveradioblog.weebly.com
#15 hehe, va bra:) ska inte dra alla över en kam men de flesta invandrare verkar inte gilla hundar. Dom har väl en orsak, men att skrika på bussen hjälper ju knappast..
MVH
Sofie
Dom ser inte hundar på samma sätt som oss, så det handlar nog egentligen inte om att dom ogillar hundar. Dom är uppväxta med det att hundar inte är husdjur.
Sabina
www.anibaz.blogg.se
# 17 Håller med. Jag är själv invandrare men kan störa mig grovt på andra invandrare som drar ifrån sina barn när en hund kommer,oavsett ras eller när dom tittar på en som att man har gjort nått dåligt bara för att man har hunden lös. Där jag kommer ifrån så hatar folk inte hundar men det är långt ifrån alla som respeterar eller ens vill förstå hundarna som djur. Många som vuxna som jag känner t.om mina föräldrar, säger att hunden ska inte höra hemma innomhus och tycker att en hunds plats ska va i nån koja utanför hemmet,där den inte får nån sällskap eller trygghet. Dock är det värre i arab länderna och asien där hundar ses som ett skadedjur eller en parasit. Där folk dagligen misshandlar och trorterar djur för att dom inte har något värde i deras ögon..
Är det inte också så att i vissa kulturer anses hundar som orena, ungefär som grisar.
#19 Yepp, så är det.
(Sorry drogs lite från trådens ämne. Jätte fin hundväska, hoppas att du slipper vänta alltförlänge på din lilla vovve
#19 - Jo, så är det. Det är främst muslimer som anser att dem är orena.
#21 Delvis ja,men även större delen av asien anser det med, att djur inte har något värde. Det är lite fel att peka ut religion tycker jag, för det är ju så många mer än "bara muslimer" som är idioter i världen
#22 - Jag tycker inte muslimer är idioter, jag gillar dem. Finns många guldkorn i den religionen! Jag sa muslimer eftersom det är dem jag med säkerhet kan säga tycker hundar är orena. Så länge jag inte har erfarenhet om "större delen av Asien" kommer jag inte heller nämna det. 
#23 Jo hehe,förstår va du menar :)
Jag vet att många är rädda för hundar, men vad hundrädda människor gör i en stadspark t.ex. där det går hur mycket folk som helst med sina hundar förstår jag inte. Det var de hundrädda jag syftade på, inte de som tycker hundar är orena eller så.
Jag har själv kompisar från andra länder som är rädda för hundar, bl.a. muslimer. Det är underbara personer ändå och jag umgås gärna med dom oavsett. Skillnaden är att dom inte kan komma hem till mig. Vilket jag tycker är tråkigt, men jag kan ju inte bjuda hem hundrädda människor när jag har två hundar hemma. Och jag tar inte med hästrädda människor till stallet.
MVH
Sofie