Hundar iFokus

Hundar

Etikett: övrigt
Läst 5093 ggr
SLennartsson
0

Reflexväst till liten hund?

Är det någon som vet vart man kan köpa en reflexväst passande Chihuahua?

Tack på förhand!

PetraKarin
0
#1

Jag har en liten sheltie och hade problem med att hitta en reflexväst eller liknande till henne när hon var liten. Minsta storleken var som ett tält och vi kunde inte använda den för den släpade i marken och blev blöt och kall :( den är lite för stor fortfarande men funkar bra!
När hon var mindre fick vi nöja oss med reflex i koppel och halsband och en bra blinklapma i halsbandet (det har vi fortfarande fö)

Hur som helst. Kolla Hurtta! De brukar ha bra storlekar har jag upptäckt så här i efterhand. Skrattande


Maliiin
0
#2

Det enda stället som jag hittat reflexväst som passade till min Chihuahua var faktiskt på Ullared!

Där hittade även en kompis passande till sin stora hund. Det var det enda stället typ som hade så stora :P Så har du möjlighet så kolla där :)

Cassii
0
#3

Tycker personligen Hurtta's twilight reflexväst är super bra! Finns massor av str :)


Denna kommentar har tagits bort.
Loveradio
0
#5

Om du är händig kanske du kan sy ett eget? Eller sy om ett som är för stort? :)

/Mvh Sara - Sajtvärd på Dokumentärer
Medarbetare på Bullhundar
Besök gärna min blogg: loveradioblog.weebly.com

russin
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#6

Jag har Hurttas reflexväst till min lilla heeler tik och den sitter superbra. Finns i  mindre storlek än hon harSkrattande

Den skyddar även lite mot blåst och väta då det är typ softshellmaterial.

Ketang
0
#7

Claesohlsson har tre olika storlekar på reflextäcken. Det minsta passar min dvärgpudel. Men en liten modifikation kanske den kan passa din? Dom är super billiga så det kan ju vara värt att kolla i alla fall!

[Forest]
0
#8

7 kan du visa hur den ser ut :)

TS jag skulle spana lite på hurttas jag träffa igår en minivavva han var plutte liten iaf, han hade på sig en hurttatäcke som satt som gjutet på honom :) så jag kan tänka mig att de även har reflexselar/västar mm till dessa små hundar.

Ketang
0
PetraKarin
0
#10

#9 Den minsta där är nog samma storlek som den jag har. 
Lite stor för en liten sheltie (4,5 kg, ca 34cm), skulle gissa att den tyvärr är för stor för en vavva.
Men de är billiga så är man sykunnig är det ju en bra lösning :)

En sådan som Lo-Katt har vill jag ha till min! 
Får hoppas den vi har nu inte håller så länge ;)


[Forest]
0
#11

9 tackar :) ser bra ut