Hundar iFokus

Hundar

Etikett: sajten-och-ifokus
Läst 4693 ggr
sannee
0

Stoppa oseriös användare på hundar ifokus

Är ny medlem och har därmed läst igenom en hel del i min nyfikenhet att lära känna andra hundägare o deras tips. Därmed kom jag också att läsa en hel del om den person som blev avstäng från det här forumet! BRA gjort att värdarna för sajten som stängde av denna person!!!!!!  Tycker jag, vad tycker Ni? Man vill ju helst se att forumet är seriöst! Och i och med avstängningen som skedde så förstår jag att värdarna också värnar om detta!!! BRA!!!!!

MEN och DOCK blev jag mycket förvånad då jag läste ett inlägg från någon som kallade sig för Tomas och var journalist på Metro och som tog denna person i försvar!! Eftersom jag har lång erfarenhet av svenska språket och dess formuleringar o uttryck slog det mig direkt att det inlägget språkmässigt var mycket likt den person som blev avstängd! 

Jag hoppas att värdarna för denna sajt tar tag i detta och säkerställer identiteten på att det är en anställd på Metro som skrivit detta och därmed värnar om sitt rykte att vara seriösa!!! Om identiteten inte stämmer, är det dags att överväga åtal för bl a urkundsförfalskning, falsk vittnesbörd, etc…

Vi hundägare behöver den här sidan och jag har fått mycket bra tips - och kommer att fortsätta använda denna och ställa frågor samt ge de tips jag själv har. 

För övrigt så kommer jag att skriva till Metro och fråga efter denna journalist som kallar sig för Tomas! Likaså kommer jag att ifrågasätta Metros opartiskhet gällande inlägget, via mail, brev och insändare! Om denna person inte skulle finnas som anställd väntar förmodligen också åtal från även Metro!

Med hopp om att "Hundar i fokus" tar tag i eventuella oseriösa användare och ser till att forumet kan fortsätta vara ett seriöst utbyte av ideér o funderingar för alla oss hundägare!

MVH Sanne

Maja2
0
#1

Vilka som är medlemmar och inte, vem som säger vad, vilkas åsikter som gapas ut och vilka som mer viskas fram. En del har makabra tips medans andra vill ha konkreta fakta från undersökningar…..   På ett forum finns alla möjliga och omöjliga människor bakom nicken, det gäller väl att själv säga sin mening i trådarna, att ta till sig det man vill av inläggen, och låta resten bero. Skulle man haka upp sig på alla man kan haka upp sig på så lovar jag att man skulle bli galen härinne :)

Så….. ta till dig det du vill, och låt resten vara, är mitt tips :)

sannee
0
#2

Jag är medlem och vill vara medlem på ett SERIÖST forum! haka upp sig kan man göra om man tycker sig ha tid för det - jag hakar inte upp mig i tid och otid! Jag har en öppet synsätt på alla möjliga och omöjliga människor - alltid finns det något positivt hos alla! Men jag vill inte ha en bedragare på forumet, som i sig är så pass uppenbar! Vill du det?  Ska vi inte vara seriösa? Ska någon som blivit avstängd och som sedan "förmodligen" utger sig för att vara journalist, (vilket är straffbart!!), gå oförmärkt förbi oss hundägare? Som om vi vore dumma i huvudet??? Finns omöjliga och möjliga människor…men ska inte brottsliga handlingar anmälas? Vad tycker du? Oavsett det handlar om hundar, katter, hästar, husgeråd, trädgård, fritid, köp/byt/sälj, så betackar jag mig för sådana användare! Hoppas du är med mig - !!!

MVH Sanne

Denna kommentar har tagits bort.
Maja2
0
#4

JAg tycker att, det är ansvariga på forum samt Medarbetare som får ta tag i saken ifall det anses nödvändigt. Huruvida människor är seriösa eller inte är omöjligt att veta, vem ska sätta gränsen tycker du? Vem ska bedöma om det DU skriver är seriöst eller inte?

Som hundägare eller inte hundägare gäller väl att vara lyhörd och ödmjuk, samt att låta annat bara passera… eller?  Man BEHÖVER inte hetsa upp sig, eller JAG hetsar inte upp mig i alla fall. Herregud, världen är full av både idioter, lögnare och besserwissrar…

Gerbilflicka
0
#5

Nu är han redan avstängd och förhoppningsvis så räcker det. Jag tror inte att någon orkar hålla på i evighet, så om inte han ger sig först så kommer medlemmarna här inne att sluta bry sig och problemet är löst.

Jag tycker också att det är hemskt oseriöst att jobba svart, använda falsk identitet och skapa två användare för att backa upp sig själv… men vad ska vi göra? Jag vet i alla fall att jag inte orkar lägga någon energi på det. Det handlar ju trots allt bara om ett forum och nu är människan det handlar om borta.

Ixectrona
0
#6

Jag förstår inte alls varför han blev avstängd. Stänger man verkligen av folk bara för att de har ett annat synsätt? Då kan ni skicka iväg mig på en gång också, för jag gillar också CM.

[Hilo]
0
#7

#6 Nej, för att han bröt mot flera regler, och även hotat folk.

LinaK
0
#8

#6 Givetvis är han inte avstängd pga att han gillar CM, finns väl fler än du och han som gillar honom här inne. Det fanns andra orsaker.

// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se

QLBA
0
#9

#7 fast själv blev han också hotad, alla här inne sitter inte med rent mjöl i påsen, de hoten jag såg mot honom kom till och med från folk som ska hålla sajten skyddad från sådant ! ! !

Har dock inte sett hans hot som ni påstår han gjort men de kanske inte va öppna eller så missade jag de inläggen.

sannee
0
#10

Det var väl det jag visste!!! Har varit i kontakt med Metro och där jobbar en person med namnet, Tomas. MEN han har inte gjort några inlägg på det här forumet! Alltså är "Tomas från Metro" falsk! Undrar vem det kan vara????? :P   Ni får ursäkta om jag "lägger ner tid" på sån't här men så uppenbart oseriösa personer bör vi på den här sidan säga Nej Tack till!!!

MVH Sanne

[Hilo]
0
#11

#9 Många av inläggen är borttagna enligt Sajtvärd, samt Medarbetare..

Har sett som du, fast tvärtom.
Såg inga hot emot honom, men några från honom.
Fast de kanske, som mycket annat, är borttaget

[Hilo]
0
#12

#10 Va, är det sant? Borde inte det också vara ett lagbrott, eller har jag fått det om bakfoten? Alltså att man uppger sig för att vara en annan..?

[Forest]
0
#13

10 var lite som man trode Flört Hahah ja gösses

kerstinjo
0
#14

På ett så stort forum, som HiF, kommer det alltid att vara meningsskiljaktigheter som urartar.

En del har "högt  till taket", medans andra får taggarna utåt direkt.

Lika många hundägare som det finns, så finns det nästan lika många förstå-sig-påare.

Så länge man kan byta alias, så kommer avstängda personer att dyka upp med nytt nick.

Men jag beundrar er tjejer, som orkar lägga ner så mycket energi på sidan. Glad

 Kerstin 

 

Ladymon
0
#15

#12 självklart är det de !

SaraC
0
#16

Jag tycker inte att diskussionen behöver fortsätta öppet på sajten, så jag kommer att låsa tråden. De sakliga frågorna är nu besvarade. Tack till sannee som kollade upp detta med Metro!

Har ni fler frågor så kontakta någon av oss bakom sajten via PM!

#6 Du svarar ju så gott som själv på din fråga Flört Om vi stängde av medlemmar för att de gillar CM så borde ju du också vara avstängd. Självklart var det inte orsaken utan som sagt andra som vi inte går in på, vi talar aldrig om sådant då vi tycker att det är mellan oss och medlemmen ifråga.

#9 Du får gärna PM:a mig och tala om vilka inlägg du syftar på. Det får konsekvenser för alla som inte följer reglerna på sajten, även om ni medlemmar oftast inte märker av det eftersom det inte är något vi sköter öppet på sajten.

Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar

Inlägget är låst för nya kommentarer