Min hund vill bara sitta vid utställningsträning
Jag och min Saluki ska på vår första utställning om två veckor, inoff. i Vindeln.
När vi tränar för att springa i ringen funkar allt super men däremot när vi ska stå då sätter hon sig istället.
Funderar på att köra utan godis, men då kommer hon nog tycka det blir tråkigare.
Kan ju däremot belöna hon med godis EFTER att hon har stått kanske?
Kan också lära kommandot "stå", men det kommer nog ta ett tag för min tjej antar jag!
Tips här, tack!!
Ett vanligt bekymmer är att hunden har just "sitt" som första beteende när man ställer sig med godis. Det brukar vara det som ger utdelning, det brukar vara det första de lär sig och därför fastnar hunden gärna i det beteendet eller tar till det när den tycker att det gått för lång tid utan belöning.
Belöna henne när hon står och belöna henne ofta. Sätter hon sig så vänta ut. Belöna igen när hon ställer sig, alternativt locka upp henne. Utmana henne genom att dra ut på tiden, backa undan och så vidare och belöna när hon står kvar och stilla. Träna på att flytta ben och att hon står kvar och allt annat ni kan behöva.
Var noga med att belöna innan hon hinner göra fel, se till att hon lyckas så mycket som möjligt. Börja med att belöna henne för att hon står, på en inoff är det helt ok att stå och konstant mata hunden om det krävs och absolut på första utställningen :)
Se första gången som ett träningstillfälle, försök ha henne ståendes bara och träna så att ni nästa gång kan dra ut på tiden med x antal sekunder till belöningen.
Men som sagt - börja med att belöna henne när hon står och bara då. Så att du får "stå" som första beteendet så att säga.
#1 Tack för tipset!! :)