Hund som markerar på ben
Hej! Jag passade en hund för ett tag sedan och blev så förvånad över hans beteende. Det är en fruktansvärt ouppfostrad hund som inte fick utlopp för sin energi det minsta, så koncentrationen fanns bara inte.
Men.. Jag och den här hunden hade varit ute och gått i en timme, han hade kissat omkring trehundratriljoner gånger de gånger jag lät honom, och gjort av sig helt. Men ändå när jag mötte min mamma utomhus så lyfte han på benet och var påväg att kissa på henne! Jag fyade och tog bort honom, men så fort han var nära hennes ben igen så var han påväg att kissa på henne.
Min mamma hade en tik då, men den tiken var hos mig lika mycket som den var hos henne så lukten fanns i hela min lägenhet och hela mina kläder med.
Vad är detta för beteende?

Våran (kastrerade) hanhund försöker gärna markera på tikar om de låter honom. Gissar på att han märker upp att det är hans, men är ren egen tolknig.