Hundar iFokus

Hundar

Etiketter: beteendeträning-och-inlärninglydnadhund
Läst 126 ggr
The.muppet
0

Hundmöten reaktiv hund

Hej!
Har för ett tag sen tagit över en snart 3 årig Bully tik. Hon är super fin och snäll men när vi går på promenader och hon ser andra hundar så blir hon hyperfixerad och strättar emot. Ibland kan hon inte bry sig mindre om den andra hunden inte själv reagerar. Men det är just när man möter och går emot varandra hon drar och skäller. Speciellt om den andra hunden skäller. Kan ibland lägga sig med vid hundmöten för att sen hoppa upp och har en hög svans och är väldigt alert. Idag så visade hon detta beteende och vanligtvis brukar jag försöka fortsätta gå för att hålla oss i rörelse. Men vi var i skogen på en ganska smal stig och vi väjde av så att den andra hunden och ägaren skulle kunna passera. Sedan började den andra hunden skälla vid passering och hon med och jag försöker då gå lite mer åt vårt håll och hon vänder sig snabbt och nafsar mig i benet. Ingen större skada skedd och vet att detta är förmodligen för att hon känner sig frustrerad. Men hur ska jag göra för att hon istället ska fokusera på mig och vi lugnt ska kunna gå förbi. Hon är ett matvrak egentligen men jag kan bokstavligen sätta en godis framför näsan för att rikta blicken mot mig och hon kunde inte bry sig mindre. Har någon några tips, har haft reaktiv hund förut men inte att den vänder sig om i frustration för att göra ett nafs mot mig.
Snälla hjälp

Krullibull
2
#1

Skvallerträning, skvallerträning, skvallerträning! Superduper för många och även min hund som kan bli arg på dominanta och/eller utåtagerande hundar, men har också varit avgörande för att i princip helt ta bort hans reaktioner på harar, katter, rådjur eller vad det kan vara.

Blir hon borta och inte kan fokusera är ribban för hög. Ta ett så stort avstånd att du får kontakt med henne, kör skvaller tills det sitter och närma er gradvis andra hundar. Här är det bra om du kan hitta en träningskompis för ändamålet så att det kan justeras lätt, annars så är det bara att försöka planera så gott det går innan man står där med en hund inpå. Blir ni trängda så dra med henne eller håll i och skvallra när hunden är tillräckligt långt bort så att det ändå blir något positivt och lyckat.

Om det är enklare kanske en pipleksak eller kampleksak kan vara bättre och lättare för att omdirigera fokuset + hon kan få ut sin frustration. Dock så är jag inte helt hundra på detta då det kan trigga vissa hundar istället. Min som är retriever och i princip alltid har något i munnen kan ruska och slänga runt det han har i munnen = mindre bra ibland ifall det är något som inte ska tuggas eller om det flyger iväg så att han kastar sig. Hans flexibla gummifrisbee är lämplig att ruska runt, dock :)

Klicker! Min hund kan också låsa sig, men eftersom han kan klickern så bra tycker jag att det funkar mycket bättre i skvaller då det blir väldigt tydligt istället för att det bara är mitt tjat. Vi kör det numera med stor framgång, även med de hundar som är hans hatobjekt. Där funkar även hans vanliga tråkgodis som inte alltid duger.

Använd ett superdupergodis som BARA ges i samband med skvaller och andra hundar. Kokt kyckling, ost, skinkost på tub, kokta köttbullar utan lök, kattmat. Ja, whatever egentligen!

Om du inte har hört talas om skvallerträning så innebär det helt enkelt att hunden ska rapportera till dig om den ser något (hund, hare, cyklist, människa, whatever) istället för att ta sakerna i egna tassar och där kommer belöningen!

Det kan se ut såhär:
https://www.youtube.com/watch?v=dsFDl_YRol4
https://www.youtube.com/watch?v=FbjOqUfgmOw

Och tips för blockeringen. Den borde jag också köra :)
https://www.youtube.com/watch?v=BZ5-vK981kU

Tattling is terrific! An introduction how to start teaching your dog to tattle on a visual cue instead of a verbal.
Heddiz
0
#2

Jag håller med "Krullibull" . Skvallerträning brukar funka utmärkt på dom flesta hundar, vare sig dom är reaktiva eller inte..

Men det beror lite på hur reaktiva och i dom fall där det inte funkar kanske så kan annan typ av träning vara lika viktig. .
Alltså att man kombinerar någon typ av skvallerträning med annan typ av träning kan funka mycket bättre än att bara använda skvallerträning på en reaktiv hund som biter dig/andra..

Om du har en reaktiv hund som vänder sig mot dig, och nafsar eller rent av biter dig..Då bör/vill du nog inte bara träna skvallerträning, utan du vill väl kunna försvara dig mot bett. Eller rättare se till att hunden aldrig biter dig igen.
För nästa gång så kanske den inte bara "nafsar"
Reaktiva hundar eller hundar som biter sin ägare VET oftast INTE VAD DOM GÖR ENS! Och så länge dom inte vet dom vad dom gör ens så kan dom göra skada.
Alltså dom kommer inte ihåg att dom har bitit dig för det är oftast ett rent raseriutbrott av något slag!! Det måste inte vara raseri, men är oftast pga rage..Raseri!?
Det är vid såna tillfällen bra att ha en plan för vad du ska göra Om hunden vänder sig mot dig och biter/attackerar dig på riktigt..

Jag har haft reaktiva hundar (eller hundar som vänt sig mot mig/oss)
Den ena hunden som attackerade mig efter jag hade haft honom i bara 2veckor vände sig mot mig på våran tomt (utan någon/något annat i närheten- så det var inte att han var reaktiv egentligen).. Han ville bara testa mig..Och även om det var inte bara ett bett, utan han bet hårt om och om igen så bet inte han pga raseri som min andra hund..Denna hund visste vad han gjorde.
Jag vet att jag tänkte att jag kommer dö typ om jag inte gör något drastiskt..Så jag var tvungen att försvara mig genom att sparka för han var stark och bet riktigt jäkla hårt..
Det funkade och sen dess så lyssnade han bara på mig och vi blev bästa kompisar..
Efter det så hade vi inga mer problem med honom. Utan tvärtom..Han blev den bästa hunden någonsin..
Sen hade vi en annan hund som vände sig mot mig/oss precis som din hund vid möten med andra hundar..Honom tränade jag enbart skvallerträning på först, men det räckte inte..Han fortsatte och bet bara hårdare och hårdare..
Oftast bet han mest min stackars man, men även mig och han visste inte vad han gjorde det märkte man tydligt.. Annars var han världens snällaste..
Vad du har för typ av hund kan ju vara svårt att veta..
I vilket fall det går ju att "träna bort" att dom får "vansinnesutbrott" på flera olika sätt. Ibland så måste du också "sätta ner foten" och visa att det han gör är fel!

Hade det varit en människa som bet dig..Hade du gett den belöning innan dess då eller hade du sagt åt personen att skärpa till sig!? 🤔
Jag förstår att det inte är samma sak, men det ena behöver ju inte utesluta det andra.
Bara för att du säger åt hunden på skarpen så betyder inte det att du inte mestadels kör med en positiv träning.
Jag är för positiv träning med hund, men jag tycker också att man har rätt att säga ifrån även till hundar om dom tex biter en.. (OBS jag menar inte små valpar som biter såklart..)

Sen så är det också bättre för hunden i längden att man "sätter ner foten" för velar man för mycket kan det faktiskt vara svårt att träna bort. Eller rättare kan det vara livsfarligt med en sån hund.. Även om man är hundvan så spelar det mindre roll om hunden attackerar/biter på fel ställe, för hårt.

Har du dessutom en äldre (omplacerings) hund och inte en valp som redan börjat bita dig vid hundmöten så skulle jag iaf vara försiktig när det gäller att lita på hunden i början speciellt med andra som med tex barn..
Hur snäll den än är…

Som sagt det kan funka med skvallerträning beroende på hunden..
Med mina hundar (som bets) så funkade det inte att bara köra skvallerträning iaf.
Eller jo om jag hade varit ok med att bli biten av hundarna så kanske det hade funkat..Men det skulle jag aldrig acceptera!

När det gäller min 2a reaktiva hund så var jag tvungen att framförallt visa honom att jag var LUGNET själv, att jag inte hade något problem med dom vi mötte och att det var jag som tog hand om alla möten/var en ledare..Dels träna passivitet, bygga upp hans självförtroende från grunden genom olika aktiviteter och träna lydnads moment så att han kunde det i sömnen. Hundar som kan "rabbla" lydnadsmoment i sömnen har knappt tid för att bli upprörda…
Och dels visa samtidigt som jag var lugn att jag inte accepterade att bli biten under ngr omständigheter..

Försök alltid hålla dig lugn och ganska neutral i dessa situationer..
Det är självklart bra att belöna hunden när den gör rätt givetvis.
Men säg att din hund klara att gå förbi en hund utan att skälla och så belönar du det, men sekunden senare så gör hunden iaf ett utfall mot hunden den redan gått förbi..
Då lär sig mest hunden att den först ska gå förbi hunden för att få belöning, innan den får "lov" att få ett utbrott..
Det kan man ju iofs träna hunden i att den ska vänta längre och längre stund mellan den gör rätt, belöning och innan ett ev utbrott.. Ända tills utbrottet inte uppstår..Men det är ju bättre att belöna vid dom tillfällen innan hunden inte får ett utbrott alls först och främst..

Lättare sagt än gjort ibland, men övning ger färdighet..Man lär sig läsa sin hund..

Nu behöver det som sagt inte vara eller bli så svårt alls att träna bort, så det kanske funkar utmärkt med bara skvallerträning, men om det inte gör det så är du inte ensam om att det inte funkar..
Mina andra hundar har det funkat på, men all träning funkar inte på exakt samma sätt på alla hundar..


The more i get to know people.
The more I love my Dog
"Mark Twain"

hemul
2
#3

Håller också med Krullibull. Bra förklarat också.

En annan grej som kanske kan vänta tills ni kommit en bit på väg är att släppa på kopplet lite. Det är en svensk kvinna som jag glömt vad hon heter som kommit på metoden som jag också glömt vad den heter.

Det går ivf ut på att när man stramar upp kopplet, som man gärna gör när man förväntar sig att hunden ska bete sig, så berövar man den sitt kroppsspråk. Allt den har kvar är utfall. Läste boken och tipsade en granne som hade en jycke som gjorde utfall mot ALLT, folk och fä. Han var inte aggressiv, han var rädd. Kom från ett shelter i Amerika och hade väl farit illa.

Det funkade ivf klockrent. Hon berättade att första gången hon prövade hade han blivit helt perplex och bara stått där. Sen när de gått en bit hade han vänt sig om och skällt till, för säkerhets skull liksom. Det löste problemet helt på ganska kort tid.

Förutom det där med kroppsspråket är det väl också så att man sänder fel signaler när man stramar upp kopplet. Nervös eller obehaglig till mods blir man säkert också. Oj, oj! Matte tycker också att det här är läskigt! Typ. Kortat koppel blir liksom en signal som betyder att nu är det dags att försvara gänget. 😉

  • Redigerat 2024-09-30 20:30 av hemul
Draken
0
#4

Håller med Krulibull jag med.

Skvallerträning är jättebra. Kör det på min som kan bli reaktiv och det fungerar jättebra.

Mvh./ Draken

SKK ansluten uppfödare. Långhårig Chihuahua

Kennel Teiashis