Hundar iFokus

Hundar

Etikett: utfodring-och-foder
Läst 1656 ggr
Staempel
0

Godis till hund med pankreatit?

Som rubriken lyder - tips på godis till hund med pankreatit-mage? Vovven äter RC Gastro Intestinal low fat, men jag har inte hittat nåt gottis till honom att använda vid träning. Korv, köttbullar och liknande går bort direkt. Orijens frystorkade godis kan nog fungera i lagom mängd, men skulle gärna ha fler alternativ. Så alla tips mottages tacksamt!

One.Gibbis
0
#1

Tänkter att något fettsnålt borde vara bra, har du kollat om det finns lunga i charken tex? Det skulle man kunna torka och ge som godis. Jag ger kycklinghjärta till min katt o hund på det viset, men det kanske är gör hög fetthalt i det? :)

~Hjärta Mitt något röriga catstagram Hjärta~

hemul
3
#2

Går kött bra bara det är fettsnålt? I så fall finns ju mycket att välja på. Köttbullar behöver inte vara mamma Scans. Men kan göra egna små frikadeller. Knåda ihop  ren köttfärs (10%), nyp av små bitar och släpp ner i sjudande vatten. Lite i taget, inte för mycket samtidigt i kastrullen. Klara på en halv minut. Ta upp med hålslev. Eller lägg de små bitarna på en plåt och kör in ugnen några minuter.

Eller koka vilket magert kött som helst och skär i pyttebitar. Förvara i frysen och ta ut så mkt du behöver. Hjärta som föreslagits är väldigt magert, gris och lamm runt 5%, nöt ännu mindre. Ännu magrare blir det om du skär bort synligt fett. Lätt att hantera också då det inte "trådar sig" och faller isär som kokt muskelkött kan göra och är väldigt lätt att skära smått, både rått och kokt.

Staempel
0
#3

Så fettsnålt som möjligt är nog det bästa då han är väldigt känslig. Men båda era förslag är värda att kika på, tack så mycket!

Elsis matte
0
#4

Kokt kycklingfilé är ju väldigt magert och hundar brukar uppskatta det!

Sugar Mist
2
#5

Torkad kyckling brukar fungera bra för hundar som haft pankreatit, rauh's ben(förutom kronhjortssticksen) håller alla en fettprocent under 2,5%, älgen ligger på 2,1% och de normala nöthudsbenen ligger på 1,6% 

Hur länge sedan var det han fick diagnosen? Är det kronisk eller bara en engångsinflammation? 
Är det mindre än en månad sedan så hade jag inte gett annat än foder, inga ben, ingenting sådant. 
Sedan långsamt fasa in godis/ben/liknande.

-

Frida B
0
#6

Man kan torka små bitar av rc gastro intestinal low fat blötmat i ugn o göra små bitar av det :)

 Sajtvärd på Akvarieräkor ifokus och m_edarbetare på Agility ifokus             
_(f.d MelvinMimmiLufsen)

Staempel
0
#7

#5 Är över ett år sen vi fick diagnosen, så skulle tro att det är kroniskt tråkigt nog. Han har haft ett par skov till efter det. Har kikat på Rauh men inte testat, ska nog göra det. Fick med ett par vegetariska hundtugg av veterinären för ett tag sen som han inte reagerat på. Han älskar kyckling så får försöka mig på att torka det. #6 Spännande, det måste jag testa!