Säger era hundar till när de vill ut?
Hur länge kan era valpar hålla sig och hur lång tid dröjer det innan de säger till när de behöver ut? Om de nu börjar göra det d.v.s. 🙂 Vår 5-månaders keeshondvalp kan hålla sig i cirka 2 h. Vi brukar inte utmana ödet och prova längre. Det är ju så svårt att veta. Tänk om hon skulle kunna hålla sig hur lätt som helst i tre timmar? För ibland när vi går ut kissar hon inte på typ 10 minuter trots att det gått 2 h och då bara jättekort, nästan så att det känns som att hon kissar bara för att. Men ibland kan hon få ett återfall och kissa på golvet efter 40 min (dock sällan). Så när kommer hon börja säga till och hur kan vi lära henne att hon ska säga till? Hur lär vi henne liksom att hon inte får kissa inomhus? Det kanske kommer naturligt när hon blir lite större?
En annan fråga som är kul att få svar på: när blev era valpar rumsrena? Luna blev rumsren runt 3.5 månader men det kan som sagt hända olyckor fortfarande (knappt en gång varannan vecka).
En hund ska inte behöva säga till när den vill ut men ja, är min hund dålig i magen så väcker han mig eller piper inne om det är bråttom. En femmånaders valp bör kunna hålla sig i 4 timmar ungefär tycker jag. Det klarar iaf våran. Men det är väldigt individuellt.
Vår labbe sa till från dag ett, på nätterna börja hon gnälla men på dagarna gjorde hon inte det och det tog längre tid för oss att inse att hon sa till. Är det akut på kvällen kommer hon och piper ynkligt tills man vaknar och kan ta ut henne. På dagarna är hon på och buffar på en, häschar och går mot ytterdörren om hon måste gå ut. Men är hon inte dålig i magen eller druckit ovanligt mycket kan hon hålla sig lääääänge numera (är 12,5 år).
Puffen är sämre på att säga till och är först senaste året/åren han börjat med det. På natten kommer han intassande i sovrummet och ställer sig och stirrar på en. Som tur är vaknar jag lätt och vaknar av att han kommer in. På dagen går han till altandörren och kollar om den är öppen men kommer inte till mig för att säga till så man får ha ögon i nacken ibland :P (han är 14 år).
Så vår labbe är väldigt bestämd och vet vad hon vill och vet hur hon ska förmedla vad hon vill (oavsett vad saken gäller) medan puffen är mer försynt och man måste verkligen ha stenkoll på hans beteenden för det är riktigt små signaler han ger och ofta sitter han bara och stirrar på en och man vet inte vad han vill för vad man än gr så bara stirrar han på en.
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
#1 Hmm, då är nog Luna lite omogen på den fronten. För hon skulle absolut inte klara 4 h…
#2 På nätterna gnäller vår också! Men då sover hon i en hage och där vill hon ju inte kissa. På dagarna när det kan ske olyckor (vilket som sagt dock är väldigt sällan) vandrar hon ju iväg och kissar… Jo, det kanske är väldigt individuellt. :)
Hon kan ju hålla sig länge när hon sover. Om vi går sista promenaden vid 23 kan hon hålla sig till 10 på morgonen. Och om hon sover mitt på dagen i typ 3 h, och hon kommer direkt till sängen (där jag brukar ligga xD) och jag lyfter upp henne kan hon ju ligga där och vila/umgås/bita på ben länge utan att behöva gå ut. Och när vi väl går ut är det verkligen inte så att hon kissar direkt utan hon nosar en bra stund innan. Så SÅ kissnödig borde hon liksom inte vara då? Jag tror bara att hon inte förstår att hon inte får kissa inne. Hur lär man henne det?
Ena hunden säger till om det är superkris, men det märks innan för han börjar flåsa. Andra hunden tycker att ett bordsben duger i nödfall. Han kan också säga till men han beter sig likadant om han är uttråkad. Väldigt sällan det går så länge att de behöver säga till, det kan vara när de blir riktigt varma och sveper en vattenskål.
#5 Hon brukar flåsa efter typ 2 h och då går vi alltid ut. Men när hon får sina små återfall efter 40 minuter märker vi inget… Det blir väl bättre med tiden antar jag. =)
Båda säger till om det verkligen är akut. Om Benji piper och tittar på dörren, då får man skynda sig. Då skyndar han till första bästa gräsplätt.
Om Tinja piper och tittar på dörren, då är det jäkla bråttom!! Ut i strumplästen innan hon skiter på golvet, den sortens bråttom. Så fort hon kommer ut så fullkomligt rusar hon iväg för att hitta första bästa gräsplätt att sätta sig på.
Det är dock aldrig en garanti, att hundar säger till. Vår förra tik sa aldrig till, hur nödig hon än var.
Min säger inte till förutom vid akutfall. Då väcker han mig med sitt stressande.
I övrigt så är det jag som håller koll på tiden. Jag brukar gå ut ungefärligen var 3e timme (3årig labrador), men ibland blir det längre utan problem.
När han precis kom till mig och var superstressad så märkte jag att vi kunde minimera stressen genom att gå ut var 3e timme, och nu har han lugnat ner sig så pass så det går inte att märka sånt, så jag fortsätter med var tredje timme :)
På nätterna hör jag ju när valpen går upp och börjar springa omkring i sovrummet, så då är det bara att kliva upp och släppa ut henne i rasthagen i trädgården. På dagtid är jag noga med att det inte ska gå för lång tid mellan rastningarna, så jag tror inte hon behöver säga till. Visst, det händer fortfarande olyckor, men allt mer sällan.
Våra slår på en hemgjord "bjällra" om dem behöver ut utöver promenaderna. Vår ena kan behöva bajsa flera gånger per dag för han blir så lätt distraherad och då är det bra att han kan säga till. Det underlättade även rumsrenhetsträningen av andra vovven då han var extremt ojämn, ibland höll han sig 4 h och sen kunde han vara kissig igen efter 30 min x). Om dem skulle bli nödiga på natten så piper dem tills en av oss vaknar.
#10 Hur lärde du det?
Häst, Vardag & Hund
nouw.com/WallHund
Är dom riktigt, riktigt dåliga i magen säger dom till.
// Mandana & Belgarna
www.Belgarna.blogg.se
Våra säger bara till om de har diarré och måste ut direkt. På dagen gnäller de och går mot dörren och på natten brukar de först bli oroliga i sängen.. Om ingen vaknar då eller reagerar så börja de gnälla och flåsa och till sist hoppar de ner på golvet och springer mot dörren. En gång vaknade varken jag eller sambon av de första tecknena utan jag vaknade av att den ena hunden gnydde vid dörren.. På med skor rätt ut i full fart till närmsta gräsplätt. På dagarna håller de sig 5 timmar utan att ens kissa mycket när de väl kommer ut. Givetvis skulle vi inte blir arga eller besvikna på våra hundar om de nån gång skulle väcka oss med diarré på golvet. Då får vi bara skylla oss själva att vi inte vaknade i tid. :)
De kan hålla sig hur länge som helst i princip.
De säger sällan till eftersom de håller sig utan problem.
Är någon dålig i magen så gnäller dem så jag kan ta ut dem.
Häst, Vardag & Hund
nouw.com/WallHund
Jaha, ni menar att era hundar inte säger till för att ni alltid går ut innan de behöver? Jag har suttit och funderat över vad alla hundar som inte säger till när de behöver gör.🤐
Min hund säger alltid till genom att pipa och visar tydligt att han behöver gå ut. Går till dörren och piper. Han är dock inte valp utan 1 år 🙂
Hm.. Min nästan 4-månaders valp kan hålla sig 9 timmar över natten c:a. Han har bara kissat inne hos mig en enda gång (fick han vid 12v ålder), och då var det just på morgonen när jag utmanade ödet och trodde jag skulle hinna gå på toa innan vi gick ut för morronkissen. Då blev det på vardagsrumsgolvet istället, som en "vafan då kissar jag väl här!".
Men han kissar väl var 2-3e timme ca dagtid då jag går ut ungefär så ofta. Bajsa gör han morgon, kväll, och numera vanligtvis en gång till nångång under dagen.. lite oberäkneligt, men har bara bajsat inne en gång när jag missade signalerna totalt, och en annan gång när han var lös i magen (jättekul att städa upp! :S)
Han säger inte just till.. tyckte han gjorde det i början, men har insett att han bara vill ut och spatsera ibland haha. På morgonen VET jag att det är kissdags direkt när han vaknar till. Annars brukar han kissa när vi drar ut efter han vaknat eller efter mat. Tja, varje gång vi går utanför dörren i princip.
#11 Hade redan lärt in att slå omkull tomma petflaskor (han välte dem av sig själv så vi bara la till ett kommando), sen bara sa vi slå och pekade på bjällran, tog inte lång tid för honom att koppla bjällra=ut :)
#15, i mitt fall säger hundarna aldrig till om kissning utan bara om de är dåliga i magen. Ibland verkar de har varit kissnödiga för att de kissar mycket och på en gång men har inte visat något inne. Normalt går jag ut med dem ofta nog att de inte verkar ha bråttom, men som sagt verkar de inte säga till oavsett…
Tack för svar allihopa! :) Antar att min lilla valp är normal som bara kan hålla sig 2.5 timmar dagtid och att det kommer bli längre emellan med tiden. :) Och att alla hundar inte säger till när de behöver ut.
Roxy säger till, Happy säger inte till. Inte alltid hon ens visar tecken på att vilja gå ut. Hon bara sätter sig. I alla fall när det kommer till bajs.
Men vi tar ut dem var 4-6 timme oavsett :)
Två vuxna hundar.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Kan ju tillägga att anledningen till att Fjant (puffen i inlägg #2 ) lärt sig "säga till" genom att gå till altandörren är för att jag oftast har den öppen i princip jämt jag är hemma för att kaninen (och Fjant) ska kunna hoppa ut på tomten som de vill (kaninen är blind) eftersom kaninen gillar att skutta runt där, äta gräset och hellre går på toa ute än i toalådan och Fjant har möjlighet att gå ut och kissa och sånt när han vill (är gammal och läcker pga kemisk kastrering). Så dem gånger jag inte har öppet går han ju där för att "kolla" om han kommer ut och då vet jag att han behöver gå (har filtar för dörren för att hålla värme inne så man ser inte om dörren är öppen utan han måste kolla bakom dem för att se, och nej han är inte smart nog att använda nosen för att se om det är öppet :P). Innan han lärde sig "säga till" så hände det ju ibland olyckor på mattor eller i badrummet, speciellt när han hade urinvägsinfektion och inflammation i urinblåsan (hade då inte fixat så dörren kunde vara öppen jämt eftersom jag även har friflygande fåglar som ju inte får kunna smita ut.
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
Min säger inte till, men han blir rastlös och börjar gå runt i lägenheten.
Nike sa väl till på sitt sätt när hon var mindre, men inte jättetydligt. Hon blev allmänt hyper och slickade och tuggade på oss när hon var nödig. Nu (15 mån) tittar hon stint ut genom ett fönster och skäller kort. Hon höll sig hela nätterna från att hon kom v 14 v. Från 5 mån har ingen olycka skett inne och från 7 mån har vi haft mattor igen utan problem.
Kort och gott ja, jag märker när hon vill ut. Kan inte sätta fingret på vad som gör att jag vet men efter att ha växt upp med en hund under 11 år så märker man de små signalerna. Kan dock fråga "Vill du gå ut?" för att snabbt avgöra om hon vill gå ut eller inte ;) Hon blir endera jätteglad = vill gå ut eller så går hon och lägger sig = vill inte gå ut haha :) Rätt smidigt när det gått sådär 3-4h och man är lite osäker på om hon faktiskt behöver ut eller inte. Dock blev min tik inte rumsren förens hon var över ett år, mestadels för att hon föddes i oktober och blev näst intill rumsren när det var snö ute, och precis då försvann snön och hon förstod inte alls var hon skulle kissa(gick och letade den sista snöfläcken till förtvivlan). Hon förstod inte att man kunde kissa på gräset så hon höll sig under hela tiden man var ute och kissade sedan på parkettgolvet när man kom in .. Idag kan hon hålla sig typ hur länge som helst men om hon är dålig i magen och verkligen behöver ut så skakar hon och håller sig vid sovrumsdörren(på dagen går vi ut direkt när hon skakar) och gnäller om jag ändå inte förstår och vaknar.