Giftigt, bra lista att sätt på Kylskåpet!
Ben? Jästsvampar finns torrfoder som B-vitaminkälla. Broccoli kan man väl ge i normala mängder som bukfylla? Hmm..🤔
Inte en bra lista. Många saker är ju inte alls giftiga utan bara olämpliga. Tex äggvita.
#1, Jag kan tänka mig att de menar tillagade ben? Lite luddigt dock. Jäst i deg kan ge alkoholförgiftning, ja, förutom att det inte är bra om degen jäser i magen. Skillnad när det ges i foder. Broccoli skall ges förvälld eller kokt, inte rå så listan stämmer rätt väl.
"Jag är inte klok men jag är smart!"
Toktantens dagbok: www.raskva.wordpress.com
#2, Jo, det är ju sant, hunden dör knappast av lite äggvita ;-). Lite OT men är det någon s vet om det bara är xylitol som är giftigt för hundar eller även andra sötningsmedel? Kan vara bra att veta att om hunden får i sig xylitol så kan man ge vanligt socker som första hjälpen, tills man kommer till vetten.
"Jag är inte klok men jag är smart!"
Toktantens dagbok: www.raskva.wordpress.com
#3 Jo, något annat kan jag inte tänka mig. Är jästsvampen död i torrfoder? Angående broccolin tänkte jag mest eftersom det stod små mängder. Vad räknas som en liten mängd?