Hundar iFokus

Hundar

Etikett: sajten-och-ifokus
Läst 1277 ggr
Herveaux
0

Vad vill ni läsa om? (Artiklar)

Gaaah, det kliar i skrivarfingrarna och hjärnan vill ha något nytt att nörda ner sig i.
Men på Hjärnkontorets kreativa avdelning är det just nu stopp i verksamheten.

Vad vill ni läsa om för hundrelaterat i en ny artikel?

Något om hundraser, sjukdomar/hälsa, hundsporter, aktivering, berömda hundar, hundjobb, recept på hundgodis?

Har ni några förslag eller önskemål?


// Harley

panini
0
#1

Aktivering! Det är alltid kul att hitta nya sätt att aktivera hundarna på förutom dom vanliga som spår, träna trix osv 🙂

JoannaLi
0
#2

Hundsporter skulle jag gärna ha haft! 

T.ex. lydnad/sök/spår - hur tävling ser ut och hur man kan träna utefter det.

T.ex. sök. Hur ser själva söksläppen ut, hur fungerar bedömningarna, tips på hur man kan träna bra sökslag.

För jag tränar hemskt gärna efter tävlingsstandard, så att jag inte tränar in helt fel :)

Herveaux
0
#3

#1 - Håller med dig, aktiveringstips får man aldrig för många av!
Skulle du vilja ha tips som funkar utomhus, inomhus eller både och?

#2 - Låter spännande! Jag är helt grön när det kommer till tävlingar, så det skulle vara lärorikt, kanske kan göra något samarbete med SBK… *spånar*


// Harley

thea_thea
0
#4

Jag skulle vilja läsa om hundhälsa! 😃

Herveaux
0
#5

#4 - Det är ett stort och brett ämne, med massor av saker att ta upp,
är det något speciellt du hade velat läsa om?


// Harley

panini
0
#6

#1 Både och! 👍

thea_thea
0
#7

#5 Näpp, vill bara läsa hundrelaterat!

Marieangelica
1
#8

Hundjobb vore kul! :-)

tulinia
2
#9

Jag skulle vilja läsa om apportering, hur man börjar osv.

Herveaux
1
#10

#6 - OK! 👍

#7 - Ska se vad vi kan spåna fram för spännande läsning.

#8 - Jag började fråga runt bland lite företag men intresset var väldigt svalt att vara med i en artikel, men jag kan ju alltid göra ett nytt försök där.

#9  - Mer hundsport, lattjo!


// Harley

Arashi
0
#11

Sjukvård-i form av första hjälpen saker, tassbandage, hur man stoppar en akut blödning, hur man tar puls eller vad man ska göra om hunden sätter i halsen såna saker är alltid intressant :P

Herveaux
2
#12

#11 Smaaart! ☝️
Det där sa jag absolut titta närmare på.


// Harley

ipopuma
1
#13

Om farligheterna om djurtbutikers ben och godis. (farligheterna = vissa ämnen de innehåller, utförande som är farliga osv) Typ, hur bra är egentligen djurtbutikernas hundgodis?

Klickertok
0
#14

Skulle tycka att saker om aktivering och sporter samt lite extra ingående hur man går tillväga för lära in olika moment osv.
Men annars, kanske lite om olika vanliga sjukdomar och vilka som är vanligast i vilka miljöer (kennelhosta på utställningar och hunddagis, noskvalster och allt vad det kan va)?

Herveaux
0
#15

#13 - Också något väldigt tänkvärt där. 🌺

#14 - Aktivering och hur man tränar in moment i olika hundsporter verkar poppis. 🙂


// Harley

Vizzla
0
#16

Jag är alltid intresserad av ämnen som  (går att bryta ner i all oäntlighet)

- Etologi (ny forskning som t ex Per Jensen kommer med)

- Hundens beteende, varför gör hunden som den gör?

- Hundens kroppsspråk, vad säger hunden mig och andra? Hur kommunicerar hundar?

- Klickerträning

- Hundraser ALLTID intressant, gärna medlemmars erfarenheter av sina egna raser.

- Användningsområden/olika hundsporter

- DIY (gör egna saker)

"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"

Blogg   http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf

Maja2
0
#17

etologi, forskning :)

LinaK
0
#18

Vilka bra förslag ni kommer med. Nu har vi mycket att stå i 2016 😃

Är det någon som har tillgång till artiklar om intressanta ämnen så får ni hemskt gärna kontakta oss i admin. Det är så mycket runt sajten som behöver skötas så artiklar kommer liksom i sista hand trots att det är något jag vet uppskattas.

// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se

Herveaux
0
#19

// Harley

VildaVittra
1
#20

Drag med småhundar och andra raser som inte är dragraser skulle vara skoj att läsa om, samt inspirera fler till den sporten. Kanske en DIY-del med hur man gör en "släde" till en vavva.

Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus

Lunatic
1
#21

Om utbildningar som i framtiden kan leda till jobb där man på ett eller annat sätt jobbar eller kommer i kontakt med hundar :) T.ex. via högskolor/universitet, YH, privata m.m

Mr Raja
0
#22

Spökåldern! Den pratar "alla" om verkar det som… Vad är det (varför) och när inträffar den? Hur ska man hantera den osv.

Det bästa med att ha katt är att den håller borta dementorerna!

jenmjao
0
#23

Jag skulle vilja ta upp ett problem jag har som jag skulle vilja ha hjälp med (kanske skapar en egen tråd om detta istället). Ensamhetsträning, inte ifrån början för valpar men ifall man flyttar eller kommer hem till en vän, Min hund kan vara hemma ensamhos mig och mina föräldrar men direkt när det är någon annanstans beter hon sig som att jag ska lämna henne förevigt. Finns det någon annan med samma problem? Skulle vara intressant att läsa om det. Även andra problem som valpar och äldre hundar har, men ifrån en äldre hunds synvinkel, det här med "att lära en gammal hund att sitta går inte" stuket, men lite med kanske utfall, klippa klorna (många har problem med det har jag sett), m.m. på äldre hundar, alltså inte valpar :o?

fridarebecka
0
#24

Hundsporter och hundraser 🙂

   [trasseltassar.weebly.com -](http://trasseltassar.weebly.com) [fridarebecka.blogg.se](http://fridarebecka.blogg.se)
Arashi
0
#25

#19 Nämen, titta där😃 De fanns ju redan, super! nu ska ja läsa på lite👍🙂

andrea-w
1
#26

Inte direkt en artikel, men typ "månadens trick" vore ju himla kul! Eller ni kanske kört det redan? Har inte läst här så länge… Men typ ett trick per månad och så en liten artikel om hur man kan lära in det, plus en tråd där man kan tjöta om hur det går. Det hade varit väldigt kul och gett mig en spark i rumpan att rota fram klickern igen ;)