Anti-skäll & osynliga hundgårdar
Hej!
Snubblade över en sida som sålde bl.a osynlig hundgård & elhalsband till hund.
Är detta ens tillåtet i Sverige? Vad anser ni om anti-skällhalsband som ger ifrån sig elstötar och osynliga hundgårdar som gör desamma?
Själv skulle jag aldrig kunna använda någon typ av dessa saker, jag anser att det finns bättre sett att träna sin hund på.
Häst, Vardag & Hund
nouw.com/WallHund
Nej, det är inte tillåtet.
//Lina
Bör inte vara tillåtet….
Min fråga är Varför finns dessa sakerna?
Lathet skulle jag vilja säga, vill man ha en hundgård, bygg en, vill man ha en tyst hund, träna den.
Mvh Emilia (Vallmos Hamtrar på facebook) Hemsida: vallmo.weebly.com
Medarbetare på Rexkanin.ifokus, SHF´s forum: forum.hamsterforeningen.se
De pratade om detta på tv för ett tag sedan. Att använda elhalsband går under djurskyddslagen och är förbjudet i sverige. Men att sälja halsbanden går under någon annan sorts lagstiftning, som har med handel att göra, och är därför helt lagligt. Man kan alltså säga att man får sälja halsbanden och köpa dem, men inte använda dem på djur. Otroligt ologiskt och korkat!
Så det enda jordbruksverket eller djurskyddsinspektörer kan göra är att höra av sig till butiker och tala om hur olämpligt det är att de marknadsför dessa produkter, de kan inte anmäla dem.
Som svar på din andra fråga så nej, det finns inte en enda levande varelse som förtjänar den behandlingen! Jag skulle aldrig utsätta mina älskade hundar för sådan smärta, oro och stress som de redskapen innebär.