Att tänka med hjärtat istället för hjärnan :)
Jag har alltid varit för att man ska tänka igenom sitt hundköp framför allt för att det ofta blir billigare än att köpa "grisen i säcken". Inte bidra till oseriös avel osv.
Nu har det dock kommit till den punkten att vi svarade på en annons på blocket om en hund på 8 mån som uppfödaren köpt tillbaka pga nya ägaren misshandlade/stängde in/skrek åt den lilla valpen som blev skygg och strök sig kring golvet samt var mager.
Nu har vi blivit utvalda att ta hand om killen. Uppfödaren vill träffa oss nästa helg för att se om vi kan ge honom ett bra hem.
Han är inte registrerad i SKK då pappan inte var det. Han ska dock vara renras (men kommer räknas som blandras). Registrerad i jordbruksverkets hundägarregister, snäll och vänlig. Han kommer att bli veterinärbesiktad i veckan så vi får ett friskintyg.
Ja, vi vet att d kan bli vad som helst av det här. Han kan vara helt underbar men även rädd, osäker och kanske sjuk?
Men vi tänker chansa! Vi tänker ge honom ett hem!
Även en frisk renras kan drabbas av sjukdomar…
Längtar så till helgen! Ville bara dela med mig.
Någon som vet om man kan få reda på mer om hunden på något sätt? Jag har mejlat och bett att få reg nr.
"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"
Blogg http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf
Är inte pappan inte reggad men mamman är så kan ni alltid kolla upp mamman genom hund data om ni får reg nr.
Jag uppfattade det så så får kolla på mammans reg nr.
"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"
Blogg http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf
Det är lite samma situation som vi satte oss i. Vi tog hand om en ettårig tik från Hundar utan hem. Hon hade hittats ute, ingen ville kännas vid henne och jourfamiljen klarade inte av henne. Hon är ju såklart inte registrerad hos SKK och vi fick registrera henne hos jordbruksverket. Vi fick också åka till veterinären med henne och veterinärbesiktiga henne eftersom vi först tog henne som jourhem för att prova på. Efter en vecka adopterade vi henne. Vi har aldrig ångrat oss, hon är en helt underbar hund. Visst har hon varit osäker på sina sätt, hon är fortfarande osäker runt vissa hundar och människor, men hon är ändå en så otroligt lättsam hund. Hon är med på allt, vill alltid gosa och leka och bara vara till lags. Vi har inte ångrat oss en sekund.
Så lycka till mer er kille! Jag tror att det kommer att gå lika bra som för oss!
Tack! Jo vi hoppas på det bästa :)
"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"
Blogg http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf
Lycka till! Ibland får man tänka bort hjärnan och välja med hjärtat. Du får bomba med bilder sedan.
Det viktigaste är ju att man är medveten om vad man ger sig in i, vilket ni verkar vara.
Besök min blogg: http://bumpi.se
Vad är det för ras/blandras då?:)
Lycka till! Cred till alla som ger hundar en ny chans i livet.
I bland måste man tänka med hjärtat och glömma hjärnan en stund
Ni kan få den mest underbara hund, men ni ska även vara beredda på att få jobba lite extra med den. Och det tror jag ni är medvetna om.
Jag blir så glad när man hör talas om människor som tar hand om våra egna svenska övergivna hundar. Det finns alldeles för många av dom idag.
Jag önskar er all lycka med den nya familjemedlemmen och hoppas att allt kommer gå bra
Jag tog själv hand om en misshandlad krake som skulle avlivas. Det blev den allra finaste goaste snällaste stövare vi kunnat drömma om. Vi fick det inte gratis utan många månaders jobb innan hon kunde slappna av och lite på oss, men det var det värt
Och har uppfödaren köpt tillbaka hunden, så är nog uppfödaren mån om den.
Det är en långhårig Tax. Vi har en Tax på 3 år redan och uppfödaren vill absolut att den som nu skulle ta honom har haft Tax tidigare.
Jag hoppas allt klaffar och att uppfödaren känner sig trygg med oss. Hon är välkommen hit och även till våra hundvakter så hon får se precis allt som han får vara med om här.
Vi använder ju bara positiva metoder och klicker. Vi har inga bestraffningar och enda stop-ordet vi har är "Nej". Inte en massa regler osv utan man ska uppföra sig i situationen. Han verkar inte allt för skadad av det han varit med om på beskrivningen. Men kryper ihop vid höga röster.
Längtar så!
"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"
Blogg http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf
Nu blev jag ännu mer rörd. Jag har Tax själv, fast korthår
Har fått reg nr på honom nu och allt ser ut att stämma bra. Vi har kommit överens om detaljerna på telefon så nu väntar vi bara på deras besök till helgen! :) L ä n g t a r.
Hon var rätt förstörd och sa att hon aldrig mer kommer att ta valpar. Förstår henne. Måste vara jättejobbigt att vara uppfödare och inte veta hur valparna får det. Hon hade hotat personen med polisanmälan och då först fått hem hunden.
"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"
Blogg http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf
Nån som hittar på jordbruksverkets hemsida var man kan beställa hem blankett för ägarbyte?
"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"
Blogg http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf
12 jag anser att sånt ska ufd ha klart dom papprerna ni ska allså inte ta han på lite prövotid? tar ni med er era andra taxar för att de om de går bra ihop?
Jag hade helt klart valt med hjärtat ni har redan taxar och att ställa upp för en liten till tycker jag att ni kan göra om ni har tid o råd :) Ge han tid bara så ser ni snart hur han kommer öppna sig o säkert vara en bra kompis till er alla :)
vad fint!
Ja vi har en Tax på 3 år. Uppfödaren kommer hit för hon vill se hur han kommer att få det här. Jo hon sa att vi ordnar det över datorn med ägarbytet men tänkte om d fanns en blankett så kan jag ju ha den försäkerhetsskull ifall internet eller nåt annat krånglad.
"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"
Blogg http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf
#9 Det låter som att nya taxen har alla förutsättningar att bli trygg hos er, med tiden så. Precis sådär jobbar vi också, bara belöningar och aldrig bestraffningar. Däremot kan vi använda en mörk röst och "muttra" på hundarna om de är olydiga, vi finner det väldigt effektivt för att få hunden att snabbt slå om. "Vad gör du, sa inte jag att du skulle…." Hundarna vet att om de slår om snabbt så kommer vi också att göra det och omedelbart berömma dem för det ändrade beteendet.
15 aha trode ni hade två :) Bra att de kommer hem till er, tänk på att gärna ta en promenad och gå där det blir mer neotralplats om nu eran hund fårför sig att inte hälsa den välkommen.
Tycker det låter som att ni tänker med både hjärta och hjärna. Så fint av er att ge denna hund chans till ett bra hem. Ska bli spännande att följa er! Hoppas du uppdaterar hur det går för er.
// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se
Ja självklart kommer bilder!
"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"
Blogg http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf
Har lite funderingar hur vi ska låta dom mötas första gången. Vi tänkte att rasta vår hund innan och att de sen får träffas på parkeringen där det inte är så mycket hunddofter. En tik löper här i närheten och vår hane är nu lite kinkig och grinig mot andra ("hans" tjej löper).
Ska man ta en promenad med dom brevid varandra eller är det bättre att låta dom träffas och lukta på varandra stillastående? Vad blir mer naturligt?
Annars när han träffar kompisar så får han hälsa på dom i koppel och de luktar och gör lite lekinviter. De får inte leka i koppel eftersom det finns skaderisk. I så fall släpps någon av dom lös. Men nya vovven vågar vi inte ha lös.
"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"
Blogg http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf
20 möt på parkeringen för gemensam promenad. Ni ser ganska så snabbt hur hundarna reagerar mot varandra och om de kan hälsa-släppas lösa för ofta brukar brukar lösa hundar triggas upp pga "navelsträngen" till husse/matte som håller i den
Sen ska ni hem antar jag för skiva papper o den biten, då ser ni hur eran hund tar den nya hunden även på hemmafronten.
Bra frågor
När hundar träffas första gången går dom efter varandra, kissar, luktar och kissar över och sprätter lite. Till slut nosar dom varandra i baken. Och så låter ni vovvarna göra en stund. Till slut nosar dom lite på varandra och då brukar det gå jätte bra. Då kan ni gå bredvid varandra en stund. Uppfödaren har nog lite koll.
Man ska aldrig låta två hundar träffas första gången genom att stå öga mot öga mot varandra.
När ni går in med dom så brukar i alla fall jag göra så att den nya går in först. Jag har fått för mej att det fungerar bättre. Här har det i alla fall inte hänt något. Ni kan ju ta undan hans favoritleksak för den kan han försvara.
Lycka till nu
skrev lite fel menar ofta triggas hundar upp eller får mer "pondus" pga navelsträngen. inte tvärtom, ofta går hundar mycket bättre ihop lösa än kopplad :)
#2 tack för förklaringen :) Vi ska absolut ta till oss.
"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"
Blogg http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf
NU ÄR HAN HÄR! Bilder kommer!
Mötet på parkeringen gick bra. Theo och hunden ägaren hade med sig gick lösa och Alf i långlina. De busade och nosade på varandra från första stund. När vi kom in hann vår hund gå upp i stress pga all löptik (taxen i grannhuset är i höglöp och Alf har varit gnällig i flera dagar). Men hade Alf i koppel inne så han fick lugna sig och efter några minuter var det lugnt.
Svärföräldrarna han komma hit också och träffa Theo. Han verkar väldigt snäll och lugn. Han gnällde när ägaren for en liten stund men nu är allt lugnt. Han ligger på mattan i hallen.
Han har undersökt lägenheten men vill inte gå in i vårt förråd (i lägenheten). Det var läskigt.
Vi har fått veterinärintyg och kvitto så allt känns bra. Vi ska göra ett hundpass åt Theo. Ägaren vill komma om en månad och titta hur han har det.
"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"
Blogg http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf
Härligt. Och uppfödaren verkar verkligen bry sej. Det känns väldigt bra.
Hoppas allt går bra för er nu. Det tar ju ett tag innan han känner sej som hemma och kommer till ro. Jag känner att det kommer gå galant alltihop.
Lycka till nu med alla vovvarna😃
Grattis till jycken!
I övrigt finns det ju inget som utesluter att man tänker både med hjärtat och hjärnan. Alltså att man kan ta en chansning med hjärtat om man känner att man har tid/ekonomi men att hjärnan ändå ska få vinna om man inte har den möjligheten. Och det menar jag inte riktad direkt till TS som verkligen verkar ha tänkt över situationen utan bara allmänt.
Tack! Det känns bra förutom att vår hund (Alf) är väldigt stressad just nu. Han flåsar och flämtar och undrar väl vad som händer. Men förhoppningsvis så lägger det sig snart. Vi håller dom åtskilda om Alf börjar jucka. Försöker stryka sakta över alf så han ska varva ner men det händer så mycket tycker han. Så fort lilla vovven rör sig måste han kolla vad han gör :)
"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"
Blogg http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf
En bild också :)
"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"
Blogg http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf
Den som vill se mer kan gå in på www.echosierra.se :)
"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"
Blogg http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf
Grattis himmla söt är han. Hoppas att Alf lugnar ner sig snart ohc att allt går bra ❤️
Idag har det gått jättebra. Alf är mycket lugnare. Nu sover dom och slappnar av. :)
"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"
Blogg http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf