Hundar iFokus

Hundar

Etikett: hälsa
Läst 727 ggr
[Penny&Skoja]
0

Första gången jag känt att jag inte vill ha hund:(

Hemsk känsla . Våran collie fick ett krampanfall för ca 1 månad sedan veterinär vill att vi skulle vänta med utredning eftersom 1 gång är ingen gång .  Vi for iaf och tog ett standard blodprov vilket visade sig helt normalt.

Natten till igår "tisdag" Så får våran älskade bobby ett flertal anfall under natten mycket kraftigare än hans första anfall den här gången springer han full rulle tuggar fragma och kissar ner sig ena gången föll han rakt på bordet med huvudet och ena gången låg han mellan sängen  och väggen vilket gjorde att han flög in i sängbenet med huvudet och slog benen i väggen försökte rädda huvudet men benen var svårare att få tag i och hålla i styr . Anfallen var mycket längre den här gången också ca 2-3 minuter .

Vi fick komma in på morgonen och medicin blev utskriven och allt är kaos just nu hela ens liv vänder upp och ner och man vet inte vad man har att vänta och ibland så känner jag bara varför skulle vi skaffa hund ? Det är fruktansvärt jobbigt att se dom plågas att dom vaknar efter anfallet och inte känner igen oss och är helt utslagen och springer sedan runt och fjäskar för en som att säga förlåt . Att sitta och vänta på nästa anfall utan att veta om det ens kommer att gå över eller om vi måste skynda oss till veterinären så stressigt så det inte är sant . Om man visste att det alltid går över men grejen är ju att ibland gör det ju inte det och då vi har långt till veterinär så kan man ju inte vänta på att anfallet går över hur länge som helst och man vill samtidigt inte flytta honom då det kan förvärra saken  .

Nä fy ville bara skriva av mig säkert en mycket rörig text .

joheck
0
#1

Nej vad jobbigt. Styrke kramar från mig och vovvarna. Hoppas medicinen funkar. Ska det göras någon ordentlig utredning?

Karmatarerskanise
0
#2

Beklagar verkligen! Hoppas nu medicinen fungerar. Antar att det är EP diagnos hunden har fått?

[Penny&Skoja]
0
#3

Kolla så snurrigt . Idags läget så tror veterinären på idiopatisk EP "dvs att dom inte vet varför hunden krampar" men tycker att vi inte behöver fara på någon vidare utredning om vi själva inte vill då skulle hon skicka ner en remiss till strömsholm . Jag och sambon diskuterade lite snabbt om hur vi ska göra och just nu känns det som att vi ska låta allt lugna ner sig och se hur han funkar på medicinen först och är det så att medicinen inte funkar och vi behöver höja och byta ut osv så far vi ner och gör en nogrannare utredning och utreder hela hunden med MR osv

Men som sakt veterinären ringde för 2 timmar sedan så vi vet inte än hur vi ska göra . Jag vill fara ner men det är ju en del risker med nedsövning och kontast och många hundar krampar av det så idags läget känns det som att vi ska få till doseringen på medicinen och se hur det artar sig .

[Tess86]
0
#4

Stackars vovven och stackars er! Jag hoppas att medicinen fungerar och att han mår bra med den så att ni slipper göra någon utredning.

[Penny&Skoja]
0
#5

Ja det är tungt nu man vet varken ut eller inte och det känns inte verkligt . Hr svårt att ta in det ! Och är arg som en bi att det just ska vara bobby han är ju bara barnet ju :( Nu kanske jag låter egoistisk och jag vill inte att någon annan hund ska ha det heller

[Tess86]
0
#6

Nej, man vill ju inte se några djur lida såklart men det påverkar ju en ännu starkare när det är ens egna djur.