
Hur har ni tränat bakdelskontroll med era hundar?
Har ni börjat träna backa? hur i så fall? Det mesta är jag intresserad är att lära mina hundar trampa med tassar t.ex. på ett träd eller så. Så fort jag går mot den ena så sätter hon sig och vill inte röra baktassar alls :(
Till rallylydnaden tränade jag min hund. Han står med framtassarna på en låda och trampar med baktassarna runt lådan, funkade toppen.
Min hund är inklickad och på kursen gjorde vi så här. Klickade först för intresse av lådan (flytta på den eller peta på den, om hunden blir ointresserad), att han nosar på den. När den fattat att det är lådan den får klicket för väntar man lite längre tills hunden blir frustrerad och skrapar med tassen på lådan. När den fattat att det är tassen på lådan som den får beröm för klickar man när den har båda tassarna på lådan. När det är bra befäst och den fattar att den ska stå på lådan börjar man klicka för att den rör på bakbenen, det kan vara ett pytte, pytte steg i början! Stora hundar har ofta sämre bakdelskontroll och detta är en jobbig övning fysiskt om de inte är vana. För att hunden ska börja gå (om den inte gör det av frustration) kan man prova att gå lite mot den, peta försiktigt på den osv. Min hund förstod detta bra och kunde gå i en cirkel på några dagar efter 3-4 fyra korta träningspass/dag, alltså max 3-4 min/gång.
Är ens hund inte inklickad kan man såklart säga "bra" eller nåt istället.
Hoppas du förstår! Lite svårt att förklara utan att kunna visa.

Lite morgonträning