Hur aktiverar ni era hundar när ni inte är hemma?
Jag är lite nyfiken på hur ni gör med era hundar om ni måste lämna dom ensamma några timmar? :-)
Har ni några aktiveringskulor, ben, gömmer godis eller låter ni dom helt enkelt sova tills ni kommer hem?
Har aldrig haft en hund som varit intresserad av något sånt när dom är ensamna. Dom lägger sig och vilar och väntar.
Medarbetare på westernridning.ifokus
Min sover, någon enstaka gång får hon någon liten tuggsak hon kan äta på en stund (typ ett grisöra, vom eller liknande). Annars går hon in till sovrummet och sover tills jag kommer hem igen.
Brukar gömma lite godis, och något ben då och då. Men de får alltid promenader innan så de är trötta och sover när jag är borta.
Vila i Frid världens bästa Iza.
Med Vänliga Hälsningar
Rebecka
*Medarbetare på mops.ifokus och sheltie.ifokus*
Inte. Däremot har de fri tillgång till en stor hundgård med gott om berikningar.
ISIS anhängare anser sig inte heller vara sektmedlemmar.
Värd på Amstaff, BARF , Beroenden samt Multikulturellt .
Medis på Border Collie samt Cancer, Choklad, Kennel o Psykologi.
Wille går och lägger sig när vi lämnar honom själv men han hinner ibland vakna någon gång när vi är borta och går ut och gör sina behov i våran hundgård som är ansluten till vårat hus eller kollar bara in läget på tomten (vi ska snart skaffa en hundlucka i dörren men just nu är dörren bara öppen). Men för det mesta så sover han och man blir alltid överaskad av en nyvaken hund när man kommer hem :)
Men ibland så brukar vi lämna ett tuggben ifall han vill tugga på något.
// Hannah
# 5
Rekommenderar Lyaluckan.
ISIS anhängare anser sig inte heller vara sektmedlemmar.
Värd på Amstaff, BARF , Beroenden samt Multikulturellt .
Medis på Border Collie samt Cancer, Choklad, Kennel o Psykologi.
Jag aktiverar inte alls. Mina hundar har alltid gått och lagt sig när jag har gått.
Medarbetare på Häxor.
En neuroatypisk blogg
#6 Vi har faktiskt beställt en från lyaluckan. Har hört så många som är nöjda med deras luckor så vi bestämde oss för en sån (:
// Hannah
Vi aktiverar inte på nåt speciellt sätt. Leksaker har han tillgång till om han vill ha. En gång lade jag ett smarrigt grisöra bredvid honom innan vi gick, efter 3 timmar hade han inte rört det utan bara väntade på oss i hallen som han brukar. Tror han är för upprörd för att till och med äta gott när vi är borta. Han brukar ligga vid kompostgallret och vänta på oss.
Jag skulle inte låta Pelle ha något tuggben när jag inte är hemma, är rädd att han ska sätta i halsen eller något :s
Jag har däremot gett honom en aktiveringspyramid med godis i, men när jag kom hem så hade han inte rört den utan han hade legat och sovit så jag har inte gett honom något sedan dess :)
Säger åt henne att lägga sig i köket, ger henne en godis, säger stanna och går sen ut. Lägger henne för det är så hon finner lugnet, säger stanna för att hon ska veta att hon ska vara kvar hemma. När jag gått så går hon till soffan och lägger sig och sover. Ibland sover hon så djupt så hon inte ens märker att jag kommit hem, då får hon sig en chock när hon ser att jag står i hallen och kommer som ett skott till mig och slickar mig precis överallt samt pratar.
Läser att många ger grisöron och tuggben när dom går hemifrån. Dom flesta hundar är ju inte intresserade av sådant, men OM hunden nu skulle få för sig att äta sådant så kan det bli farligt. Jag skulle vilja säga att ge aldrig sådant om inte hunden är under uppsikt. Har varit med om flera gånger att grisöron fastnat i halsen, tuggknutar (speciellt sådana med knut i änden) fastnat så man fått dra upp dom ut halsen, osv.
Bättre då att lämna en skiva blodpudding, ett köttstycke eller annat smarrigt. Eller varför alls lämna sådant? Dom flesta hundar sover ändå större delen av tiden man är borta och lite godis gör knappast till eller från.
Medarbetare på westernridning.ifokus
Ger ett mjukt tandben eller sprider ut lite godis som han får hålla sig sysselsatt med en stund. Sen så lägger han sig och sover.
Brukar alltid rasta mina rejält innan jag går, så dom får tänka lite och är lite trötta och goa. Sen har dom alltid tillgång till sin korg med leksaker och diverse olika ben. Brukar oftast fylla på lite mat i matskålarna, eftersom båda hundarna är såna som småäter lite under hela dagen. Sen har mina två varandra att leka med. När jag kommer hem kommer alltid båda och möter mig i dörren, och man ser klart och tydligt i lägenheten att dom inte legat och sovit hela tiden. Tror dom busar en hel del med varandra, samt alla leksaker och ben. Brukar dessutom lämna musik på lite halvlågt, så dom inte ska störas lika mycket av alla ljud utanför lägenheten (bilar som kör förbi, hundar utanför som skäller, grannar som går i porten osv). Det har funkat skitbra än så länge, och då har jag ändå gjort likadang med den ena i över 2 år (inte haft den andra så länge än).
Dom rastas innan och sen går vi bara! Hundarna ska sova när dom är ensamna. Tycker inte att det finns någon anledning att dom ska springa runt eller göra andra saker :)
Efter en lång promenad så lämnas dom, här smusslar vi inte att vi försvinner utan vi säger hej då stänger dörren. Vi håller på med ensamträna än ena hunden nu är hon uppe i 2 tim iaf utan pippel men där går gränsen vad hon klarar av för tillfället. Så jobbar jag o min man samma tider så ordnas dagmatte men det är bara 2 dagar iveckan vi behövt det än. men annars är det så vi gör rigäl promenad innan efter frukost o sen hejdå :)
Tack för alla svar, väldigt intressant hur andra hundägare löser det, själv så kastar jag ut hennes torrfoder på golvet innan jag går (om det kommer i samband med mattider), ibland gömmer jag godis i en toarulle eller gammal knuten strumpa som hon river sönder (men inte tuggar i sig). Jag brukar även ha ett ben (av hud utan knutar) som ligger i hennes korg dock så brukar hon inte tugga på det utan lägger sig oftast i hallen eller sängen och sover/väntar.
Självklart rastar jag henne innan ;-)
Jag skulle aldrig våga ge mina hundar någon form utav föda när de är ensamma hemma! Ozzi var nära på att kvävas en natt när min systers kille vaknade av att det lät och hittade honom blå på golvet. Han hade satt ett ben i halsen, vilket va ett vanligt råhudsben utan knutor! :/
Usch vad hemskt, tur att dom hittade honom i tid :)
Ingen särskild aktivering alls bara för att de blir ensamma några timmar. Vi tvåbenta jobbar olika tider så det är inte alla dagar de blir ensamma. Men hundarna blir alltid ordentligt rastade (skogspromenader då vi bor på landet och har väldigt nära skog med skogsvägar och skogsstigar) innan de blir ensamma några timmar.
Jag tränar och tävlar med dem så de blir aktiverade i något på något sätt varje dag.
När de blir ensamma hemma ett tag så vilar de. De behöver inte *aktiveras* medan de är ensamma hemma.
//Lena
Lena A
http://lenaarvidsson.wordpress
#18 läskigt!
Våran rutin är att dom alltid blir rastade en kort runda om dom inte varit ute ett tag. Sen ska dom sitta en bit innanför dörren och får var sin godsak. Innan jag stänger dörren säger jag alltid "Kommer hem snart, varsegoda". Dom tar sina godsaker och jag stänger dörren och går.
När jag kommer hem möter dom mig alltid vid dörren. Eller ja, Ayla gör alltid, Tyra ligger oftast i soffan och väntar på att jag ska komma och hälsa ;)
Mvh Jenna
Vi ger aldrig tuggben eller grisöron då vi varit med om att ett ben hamnat på tvären i hennes mun (långt ner i munnen) så jag fick stoppa ner handen och ta upp det.. Efter de så har vi alltid stenkoll när hon får ben osv, Men hon brukar bara sova när vi är borta..
Jag skulle aldrig lämna tuggben eller liknade framme när hundarna är helt ensamma. Nu är det väldigt sällan dom är det men dom gånger dom måste vara helt själv får dom ligga och sova eller stå och häcka i fönstret, eller vad dom nu känner för.
Sabina
www.anibaz.blogg.se