Hundar iFokus

Hundar

Etikett: övrigt
Läst 587 ggr
lena1
0

Svar från Regeringen angående insamlingen mot tide

Hej på er!

Här kopierar jag svaret som jag fick idag om tidelag….och ni ser ju själva att det kommer ta tid innan någonting händer,jag blir faktiskt förbaskad Ledsendet borde vara all levande väsens rättigheter att få en lag om att man ej får tillfoga någon skada….

MVH

Lena

Lena!

Tack för ditt brev samt de bifogade namnunderskrifterna för en lagstiftning mot sexuellt utnyttjande av djur.

Inledningsvis vill jag säga att företeelsen att människor använder djur i sexuella syften är motbjudande och oacceptabel. Djur ska behandlas med respekt och skyddas mot onödigt lidande och sjukdom.

Enligt gällande lagstiftning är sexuellt utnyttjande av djur som innebär fysiskt eller psykiskt lidande för djuret förbjudet. Brottsbalkens bestämmelse om djurplågeri anger att den som uppsåtligen eller av grov oaktsamhet, genom misshandel, överansträngning eller vanvård eller på annat sätt otillbörligen utsätter djur för lidande, döms till böter eller fängelse i högst två år.

Djurskyddsmyndigheten fick år 2005 i uppdrag att undersöka hur vanligt förekommande det är med sexuellt utnyttjande av djur i Sverige och om den befintliga djurskyddslagen är tillräcklig för att skydda djuren från att användas av människor i sexuella syften. I januari 2007 tog regeringen emot myndighetens rapport som bl.a. innehåller en redogörelse om antalet polisanmälda ärenden under år 2005 som har koppling till sexuellt utnyttjande av djur samt förslag om tillägg i djurskyddslagen. Frågan bereds inom Regeringskansliet och det är därför för tidigt för mig att uttala mig i frågan.

Med vänlig hälsning  

Eskil Erlandsson
Jordbruksminister

Faxlin
0
#1

Jag mår illa. Det är för tidigt att uttala sig. Det är för sent om du frågar mig. Detta skulle ha gjorts något åt för länge sedan.

Får jag kopiera in detta på ett par av de andra sajterna där jag vet att de vill veta sådant här?

Mvh Åsa

Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars

TinaH
0
#2

fyfaan för vår lagstiftning!!!!SkrikandesGråter

Åsa…

jag vet 1 sajt!

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

Malin-A
0
#3

för tidigt?? e dom knäppa.. vet inte va man ska säg.. =/

SaraC
0
#4

Suck… Får hoppas att du i alla fall gav dem en knuff i rätt riktning Lena!!!

Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar

lena1
0
#5

Javisst Åsa får du göra det, det allra bästa vore ju om flera startade insamlingar och bombarderade dom idioterna…

Ja tack Eros, det var ju det som var lite meningen också med det, men uppropet behöver liksom bli mera spritt och mera massivt av pressen också ;-)

Lotta
0
#6

Jag blir så ¤%/%&(/ Vadå för tidigt….nu är jag så upprörd så det är tur att man inte är där för då hade det då rakt inte räckt med %¤%¤#%&% Skrikandes

SaraC
0
#7

Det är bra att det finns folk som du Lena, som orkar! Annars skulle de nog inte hända ett dugg. Finns det ingen tidning som är intresserad av detta?

Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar

Malin-A
0
#8

ja lena du ska ha en stor eloge för vad du gör.. jätte bra, tur det finns sånna som dig =)

lena1
0
#9

tack malin, det var snällt sagtGlad

Gasoline
0
#10

Jag kan inte säga annat än att jag blir jävligt förbannad. Hur kan djuren INTE komma till skada när man utnyttjar den?

lena1
0
#11

Tack Eros,

Det finns en tjej som är väldigt engegerad av det jag skrev i insamlingen, och hon kommer troligtvis fortsätta i min anda framåt ;-)…fick kontakt med lite engegerade folk på vägen vettu ;-).

SaraC
0
#12

Det låter ju toppen! :)

Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar

Lotta
0
#13

Det låter ju jättebra Lena…ju fler desto bättre =)

Tixy
0
#14

Tur att det finns såna som dig, Lena, vad skulle det annars bli av världen? Skrattande

AnneN
0
#15

Borde vara samma straff som för pedofiler!

_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

Tixy
0
#16

Om inte värre, människor kan ändå prata/skriva/rita, djur kan inte det. Fundersam

lena1
0
#17

Tack vad gulliga ni är jag blir verkligen gladGlad

Kramis på er!

Lotta
0
#18

Stor kramis på dig också…och damen du är verkligen saknad =)

Malin-A
0
#19

kram på dig me lena.. =)

lena1
0
#20

skönt att veta lotta och malinFlörtakta er bara när jag kommer tillbaka hahaha….

Lotta
0
#21

Då blir vi förhoppningsvis full styrka med tantisar….och då ni snorisar ligger ni risigt till =))