Hundar iFokus

Hundar

Etikett: träning-och-inlärning
Läst 7820 ggr
magdazozo
0

Zozo har börjat att bajsa inne :( Hjälp!

Hej!

Vi har en yorkshire terrier på 11 mån som fram tills 1 mån sen varit rumsren. Men nu har han börjat med att bajsa inne på förmiddagarna och ibland även kissa..Han gör de oftast på samma ställe.

Har blivit tvungen att ta bort mattan i köket för där kissar han så fort den kommer dit. Han brukar gå sista rundan för kvällen vid 21,30 och han kommer ut på morgonen vid 7,15-7,30 då kissar han och bajsar. Idag bajsa han vid 9,30 han är inte lös i magen så de är bråttom. Ibland när jag kommer från jobbet vid 12,30 hinner han med att bajsa inne.

Vad ska jag göra..Har givit honom tillsägelser. Men de funkar inte..Och man tycker att om han bajsat vid 7,30 ska han ju inte bajsa inne också efter nån timme.

Hur lång tid ska han kunna hålla sig ..Har någon här på forumet något bra råd att dela med sig av ?

Skulle vara tacksam om nån kan hjälpa mig <3

Mvh Magda

zoolatri
0
#1

Blir han inte rastad mellan 07.30 och 12.30? Jag tycker i så fall att det är väldigt lång stund för honom att hålla sig…En del hundar bajsar flera gånger om dagen andra inte lika ofta.

Ni kan anpassa tiderna han får mat om ni märker att han blir bajsnödig en viss tid efter utfodring tex. Men först måste ni börja rasta honom oftare, om ni inte gör det.

magdazozo
0
#2

Men på natten klarar han ju från 21,30 till 07,30 eller 07..

Barnen går till skolan efter 8 och jag jobbar..Hur ska de gå ihopa? Många säger att de ska klara mer än 6timmar.

magdazozo
1
#3

Han brukar ha mat stående i sin skål hela tiden över dagen. Kanske man ska sluta med det. För jag har inte märkt att han vill bajsa när han ätit.

zoolatri
0
#4

Hunden är bara elva månader… Även om han kan hålla sig är det inte rätt att lämna honom så länge. Det är mycket troligt att han bajsar i protest mot att bli lämnad ensam så länge.

Gör som jag och många andra, skaffa hundvakt dagtid. Hunden blir glad och du behöver inte stressa hem från jobbet:) hur gjorde ni när han var yngre? Hur länge har ni lämnat honom själv så många timmar i sträck? Min hund är åtta år och jag vill inte lämna henne ensam så många timmar…Eventuellt vid något enstaka tillfälle om det kör ihop sig.

Svensk lagstiftning säger att du itne får lämna hunden utan tillsyn mer än ett visst antal timmar. Det finns trådar här på forumet du kan få fram om du söker.

Nikkis
0
#5

#2

Men hunden är fortfarande "valp", 11 månader är ingen ålder alls och absolut inte ett måste att den SKA klara av 6 timmar. Finns tom vuxna hundar som inte klarar det, eftersom det är högst individuellt.

När började ni med att lämna hunden hemma såhär länge?

zoolatri
0
#6

Förresten, på natten sover han. Percis som på människor minskar magens aktiviteter under natten… Därför kan han hålla sig flera timmar då.

[rightPAW]
0
#7

Börja om från början med rums/ensamhets träning. Kanske har han ont eller protesterar mot något. Han kan vara stressad eller så är han påväg in i trots/spökåldern och tappar det han lärt sig.

magdazozo
0
#8

Tack för dina råd <3 Ska kolla upp det där om hundvakt. Men hur lång tid tycker du är rimligt att han ska kunna hålla sig? Jag har börjat vara iväg på dagarna i 2v bara. Innan när jag var hemma så gick något av barnen ut med honom före 8 och sen tog jag en runda vid 11-12 och de blev inga olyckor.

De har även hänt nu några dagar i rad att när han vaknar vid 7,00 då jag är nästan på väg att lämna hemmet då går han direkt och bajsar på mattan.

Sen bajsar han när han är ute sen också.

Vi verkar ha ett bajsproblem skämt åsido..Nu idag var de så att barnen gick 8 och min man som jobbat natt sov till 9,30 kom ut och han bajsat på mattan ..Så han var inte ensam hemma.

magdazozo
0
#9

Jag har bara jobbat i 2v Nikkis.

Ska prova även att köra allt från början med ensamhets träning och rumsrenhet.

Tack alla ..Tar gärna emot fler råd ;) <3

Vill bara få ordning på det här!

zoolatri
0
#10

Varsågod, bara roligt när man kan hjälpa till:)

Jag annonserade på blocket när jag letade hundvakt, det gäller att vara kräsen och se till hundens bästa.

Eftersom han, troligtvis för att protestera, börjat bajsa inne så får ni nog precis som du sa gå tillbaka till ensamhetsträning och rasta oftare. Framförallt inte lämna honom ensam så många timmar. Även om du skulle gå hem från jobbet en gång extra mellan 7.30 och 12.30 så kan det göra honom mer stressad efterom han blir lämnad en igen.

Lycka till!

Fridaaaa
0
#11

en hund får vara själv max 6 timmar.
Och jag tycker att det är länge för en hund, speciellt för en sån ung hund =) Hade haft den på hunddagis eller skaffat dagmatte till den =)

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

nagithas
0
#12

Våran hund bajsar inne om vi lämnar henne mer än en timme, just pga att hon protest kissar och bajsar för att hon blir lämnad ensam. Vi har nu börjat lämna henne på hunddagis där hon får leka med andra hundar under dagen och hjälpa hennes dagmatte i stallet. Tror hon har det bättre där än vad hon har det hemma alldeles själv. Varannan vecka jobbar min far eftermiddag, då får hon var med honom under dagarna och leka med hans hund. Så skaffa en dag matte/husse eller lämna hunden till dagis.

När vi ska någonstans lämnar vi dock hunden max 3 timmar och i möjlig mån tar med henne om vi kan.

Maja2
0
#13

JAg tror inte för ett ögonblick att en hund bajsar och kissar inne på trots.

Däremot kan jag tänka att du skulle ge mat ex två gånger per dag, och inte låta skålen stå framme. Vad ger du för foder? En del foder ger väldans mycket bajsande, tex Doggy.

Att de kissar inne när det är kallt ute är ju rätt vanligt.

Hur ser övriga aktiviteter/utevistelser ut?

[rightPAW]
0
#14

Kan stämma med fodret, Dzel käkade Acana ett tag men sket flera gånger på varje promenad. Nu äter han Pedigree och bajsar 2-3 ggr dag.

[Yezz-an]
0
#15

Jag är övertygad om att hundar kan kissa/bajsa inne pga att dom mår dåligt av att lämnas ensamma för länge.

Att vara ensam länge blir till slut ett stressmoment. Det kan i sin tur göra att hunden sover oroligt på natten, äter dåligt på dagen etc. bara för att den vet att den kommer bli lämnad igen. Det är inte ovanligt att hundar börjar skälla konstant då den är ensam.

TS, du får ursäkta om jag låter klankande… men jag mår dåligt när jag läser att du lämnar din hund på det sättet. Det ligger lååååångt fram på min tungspets att säga "du kanske inte borde ha hund". Men jag håller tyst, då jag inte känner till alla omständigheter.

magdazozo
0
#16

Hej Igen!

Tack för alla svar! I o med att mannen går härifrån vid 10-11 så handlar de egentligen inte om många timmar. Men mannen sover på morgonen pga nattskift!

Han får eukanobas foder! Ska testa med att inte låta skålen stå framme hela dagen.

Han sover inte dåligt på nätterna och är väldigt trevlig o go annars:) Jag har varit utanför dörren när jag går för att höra om han gnäller och skäller men de gör han bara precis när jag har låst dörren och de slutar efter bara 1-2 min.

Jag har pratat med mina grannar också och han står inte och ylar utan ligger o sover vid våra skor såg jag från fönstret.

De har hänt några gånger att han varit ensam i ett sträck 4tim men de kan räknas på en hand.

[Princessie]
0
#17

protesterar han inte mot nåt då?

Maja2
1
#18

#17, en hund protesterar inte på det sättet, en hund är inte hämdlysten. En hund kan däremot vara otrygg, osäker, obekväm med situationer.

zoolatri
0
#19

#18 En hund är inte hämdlysten, men av stress kan en hund utveckla stereotypa beteenden och ovanor. Samma sak om en hund som lämnar ensam börjar tugga på saker eller yla, det är beteenden som ofta triggas igång av tristess eller stress.

[Forest]
0
#20

16 kan inte din man gå ut med hunden vid 10 eller 11 tiden för jag tror det är för lång tid för en 11 mån valp. Det finns inga förändringar i erat hus? Ny granne,ny hund i omgivningen osv? Sånt kan göra att en hund gör inne. Hur akterveras han? Ingen löptik i eran närhet?

Maja2
0
#21

#19, ja, men det har inget med trots eller protest att göra.

nagithas
0
#22

Mina föräldrars hund kissar i sängen när hon inte får följa med honom ut och jaga. Vad beror detta på? Hon gör det inte annars. Hon kissar enbart där han har legat. Tror att hon protesterar för att hon inte får följa med. Han har då jakt kläder på sig, annars gör hon det aldrig.

zoolatri
0
#23

#21 Nej det kanske är ett dumt ordval: trots. Stressbetingat beteende kanske låter bättre?

[Yezz-an]
0
#24

#23

Klart du kan kalla det för "trots". Vi förstår vad du menar. "stressbetingat beteende" är väl lite väl långt att skriva ut?  Tungan ute

zoolatri
0
#25

#24 Jo, jag gillar inte ordmärkeri, så jag försöker förenkla för de som inte kan se mer än en tolkning av ordet;) Tror att när människor använder ordets trots i sådana här fall så menar man att hunden inte gillar situationen, och det visas genom olika beteenden helt enkelt. Men jaja… rätt ska väl vara rätt. Och då är väl stressbetingat beteende bättre valt:P

Maja2
0
#26

#25 Det handlar inte om ordmärkeri, det handlar om att det är viktigt att se vad för slags problem man har, så att man kan åtgärda det på rätt sätt. Är de rätta orden för långa att skriva ut, så att man väljer ett annat, kortare men inte rätt ord istället, bör man nog undvika att göra ett inlägg överhuvudtaget.

Ts, hur aktiveras han i övrigt på dagarna förutom kiss och bajsrundan på morgonen?

zoolatri
0
#27

#26 Jag valde inte ett kortare ord utan jag använde som jag skrev fel ord, om man ska vara noga. Vilket jag skrev i inlägg #25. Men jag tror att de flesta förstod var jag menade redan från början. Medan du bortsåg helt och hållet från att problemet kunde bero att hunden inte kan vara själv en längre stund. Det är klart att man ska försöka vara tydlig för att kunna ge bra råd, men jag tycker i allmänhet att folk på forum har väldigt lätt för att hitta brister och fel i andras inlägg. Istället för att det kan ligga något i det personen säger är det antingen eller, rätt eller fel.

Ts, rastar han hunden innan han åker på morgonen?