Hundar iFokus

Hundar

Etikett: utfodring-och-foder
Läst 970 ggr
Aourora
0

Mat till hunden! Kanske vanligaske diskutionsgrejj

Vad ger du din hund för mat?

Själv tkr jag att det är väldigt viktigt med maten att hunden får det den mår bra av.

Wendy verkade ha lite lätt foderallergi av vissa torrfoder. (bytte försiktigt över till nytt foder två gånger, men med samma resultat, kliande och nafsanden på tassarna och att hon drog huvudet och(ögonen) längs mattor. Kunde även bli ovanligt skällig och busig och ränna omkring som galen i 5 minuter ungefär alltid 1 timme efter att hon ätit torrfodret. -alla täcken på att det kunde vara foderallergi.

men eftersom att det fortfatte efter bytet så provade vi att ge henne burkmat istället. det märktes tydlig skillnad, inget mera kliande eller omkring springandes så där som innan. Desvärre tkr hon inte så mkt om burkmaten, så vi bytte igen, ( från pedigree till friskees vi tyckte att den första lyktade fruktansvärt illa)

Då åt wendy bra. men vi varierar även med hemlagad mat(inte påvärmda rester om du tror det!) (näringsrik och bra mat för hunden)

Så nu får hon alltså både burkmat (som ska vara helfoder, som det står på) och hemlagad viaminrik mat.

Vi tkr dock att det vore väldigt roligt att få flera tips om vad va kan ge henne--finns det någon reseptsammling någon sitter på??

Vi har själva hitatt ett par tiotal olika bra hemagjorda maträtter, men flera är ju bra!

Alex
0
#1

Det finns någon tråd om färskfoder, det kanske kunde vara något för din hund? :)

Mexx får Royal Canin adult, och det fungerar bra.

Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

DonPedro
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

Jag tycker att Barf fungerar bäst då klådan är borta på mina hundar!B.a.r.f =Biologisk Anpassad Rå Föda.Mvh.Anna-karin

AnnNelli
0
#3

Don pedro- är det ett fotomontage? hur annars få alla att sitta still och titta in i kameran?

Chessan
0
#4

Jag brukar ge mina hundar royal canin, men jag har lästa tt torrfoder inte är bra för tänderna/tandköttet och dessutom försämrar deras immunförsvar. Så ett tag lagade jag egen hund mat, men det tog sådan tid att laga den maten så nu får de torrfoder igen..

SaraC
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#5

#0 #1 Ja, färskfoder verkar ju vara något du borde kolla upp! Jag har nyligen bytt från Eukanuba Adult till Royal Canin Dental Hygiene. Eukanuba var jättebra, men böt pga av Eros tänder. Fodren är relativt likvärdiga och båda sorterna har fungerat super på Eros. Och dessutom tycker han det är gott! :)

Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar

Aourora
0
#6

tack för tipsen!

Rubiinen
0
#7

vi ger våran Royal canin adult :)

KajsaM
0
#8

Min ska få Royal Canin Babydog :)