Hundar iFokus

Hundar

Etikett: raser
Läst 6508 ggr
lodjuret
0

Spansk vattenhund/ portugisisk vattenhund

Hej alla hundälskareGlad,

Jag är en tjej som är allergisk mot pälsdjur och har astma. Min mormor har en hund som jag brukar gå till och sköta om lite. Hon är en blandras mellan: powder puff, shih tzu m.m och den reagerar jag på om jag pysslar för mkt.

Jag skulle så gärna vilja veta om jag är allergisk mot portugisisk vattenhund eller spansk vattenhund. Har läst och kolla om dessa raser.

Har tänkt på om ni vet om man skulle kunna få ta hem en sån hund hem till mig, så jag kan testa om jag klarar av det….vet inte om det är någon uppfödare som kan göra så? Vad tror ni?

Men såklart så kanske jag ska åka först och bara testa om jag reagerar nått, för jag kan ju inte ta hem en hund utan att ha testat om jag klarar av att vara i närheten av den.

Ps! Är det någon här som har någon av dessa raser?? SÅ får ni gärna skriva=)

//Lodjuret

[Hilo]
0
#1

Om du är allergisk eller inte mot dessa raser är ju ingen som kan säga förutom du själv när du testat..

Så det är tyvärr en omöjlig fråga för oss att svara på.

Sen så måste ju raserna passa in i din livsstil och aktivitet innan du bestämmer dig, men det har du kanske redan kollat? Glad

lodjuret
0
#2

#1 Tack för svar! Jo, det är ju bara jag som vet det,Glad men jag tänkte mer på om nån vet om en uppfödare lämnar ut en hund hem till en familj för att testa om man är allergisk mot den?

Jag har läst om den och hur den är. Jag vet inte om jag skulle kunna ha tid för en hund just nu, men det skulle vara kul att åka och testa och se om man skulle klara av att ha en senare.

tsset
0
#3

#2 Det tror jag absolut att det finns, uppfödare ser nog hellre att en tänkt köpare testar om de tål rasen först än om de chansar och sen tvingas lämna tillbaka… Att åka på besök hos en kennel är nog inga problem alls och då märker du ju ganska direkt då de brukar ha en större mängd hundar som man hälsar på, vi icke-allergiker ber också om att få komma förbi och titta på föräldradjur och kanske kunna prata närmare med uppfödaren om rasen och det brukar gå bra så det ska inte vara helt omöjligt :)

lodjuret
0
#4

#3 Ja uppfödarna vill väl hellre att man testat först så man tål rasen, så inte man köpt en hund och sen måste åka tillbaka med den..

tack för svaret!Skrattande