Vad betalar du för en hund? [Veckans fråga]
Veckans fråga kommer varje vecka ta upp olika ämnen för diskussion, meningen är att skapa intressanta och givande diskussioner.
Vill man inte diskutera så låter man bli att lämna en kommentar. Väljer man att kommentera med ett inlägg i tråden så är man beredd på att få gensvar på sitt inlägg.
Givetvis ska diskussionerna hållas i god ton och alla ska hålla sig till skrivreglerna.
Veckans fråga - Vad skulle du betala för en hund?
Vad är ett rimligt pris att betala för en hund, tycker du? Beror det på vad det är för typ av hund? Till exempel om det är renras/blandras, om hunden har goda meriter/härstamning etc.
Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar

För en renrasig hund (som givetvis är skk reggad samt uppfödaren är med i aktuell rasklubb) tycker jag de är ett normaltpris med 8-12 tusen kronor som 8 veckors valp, men sen kan de ju svänga mer beroende på ras osv. Priset ska givetsvis sänkas om hunden har någon defekt av något slag. En omplacering ska kosta halva "valppriset" tycker jag. Sen beror de ju på om hunden är meriterad osv.
En blandras tycker jag max ska kosta 5000 kr.
Ja, alla hundar oavsett ras har samma värde men jag anser ändå att de ska vara ett högre pris på renrasiga hundar.

Blandras skulle jag aldrig för mitt liv köpa. Känns alldeles för otryggt. Däremot en renrasig tor hund betalar jag max 12000 för och en liten 16000 eller liknande

max 15 000 för en renrasig hund reggad i ssk.

Är det rätt individ (hunden) och rätt tillfälle så betalar jag det uppfödaren/säljaren begär, sedan har det mindre betydelse om bet är renras eller blandras.
#2 Lite nyfiken på varför du kan tänka dig att betala flera tusen mer för en liten ras än för en större ras?
_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!
Är det en hund jag vill ha och jag tycker att priser är rimligt för den individen, så betalar jag det som begärs. Det beror jättemycket på vad det är för typ av hund och vad jag är ute efter.
Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar
Det hunden är värd!
I avelsarbete, uppfödningskostnad, stam, avelns hälsa mentalt och fysiskt… när det gäller en valp. Jag betalar dels vad det kostat att få fram valpen och dels uppfödaren för dens arbete. Tycker jag att det är riktigt väl utfört så kan jag tom tänka mig att betala lite mer, om jag tycker priset är för lågt.
När det gäller omplaceringar beror det helt på. där anser jag inte att man betalar i pengar utan mycket i tid. Oftast har ju hunden drabbats av något och därför omplaceras den. Jag betalar säljaren med mitt löfte om att hunden kommer få det bra, bli bättre, må bättre.
Medan det finns folk som sätter ut sin hund de inte kan ha längre för 10 000, det betalar jag inte då jag inte anser att säljaren ska tjäna något på sitt misstag.
Däremot en hund som inte passar i flocken som i övrigt är en bra hund kan jag tänka mig betala ett par tusen för.
Det beror lite på hur mycket arbete det handlar om. Sen betalar jag ju ingenting för hundar jag inte vill ha då jag inte köper dem, men det jag köper är en valp och då betalar jag det den är värd(åtta och uppått ligger det väl på), och en äldre hund om det är en omplacering om det är en bra hund lite mer, lite mindre…
Näe, jag kan verkligen inte få ut det jag vill ha sagt. Det hunden är värd och inte så att säljaren tjänar något på sitt misstag.(köp valp för 8000, ha den till 4 mån då den slutar vara söt och blir jobbig, sälj för 10 000. Det finns sådana! )

4# för uppfödarens skull. Små hundar får färre valpar så det känns mer narturligt att betala mycket för en liten hund än en stor hund:) När jag pratade om stor hund så menade jag alltså grandis, borzoi storleken på hund sen blir det mer pengar ju mindre i storlek man kommer. Förstår du? Jag skulle kunna betala hur mycket somhelst för att få en bra hund efter föräldrar med bra meriter och liknande

Jag betalar det hunden är värd.
Köper jag en valp efter goda linjer och meriterade föräldradjur från en seriös uppfödare så ifrågesätter jag sällan priset.
Oftast är inte valpar av den typ av hund jag är ute efter speciellt dyra i mina ögon, där är priset allt ifrån 9.000 - 12.000 kr.
Ska det betalas mer än det för en Valp (som man ändå aldrig har en garanti för hur den blir som vuxen både på det mentala, egenskapsmässiga samt hälsoplanet) så ska det väldigt mkt till. Unika blodslinjer osv.
En orörd(/lite rörd, MH:ad och UA-röntgad) unghund kan jag gott betala ett fullt valppris för och uppåt. För då är hunden redan såpass utvecklad att jag ser vad jag får.
Nu skulle jag aldrig köpa en vuxen och "färdig" hund till det jag vill ha hunden till. (såvida jag inte jobbade med något där det krävs en klar tjänstehund såsom Polis, väktare o.dyl).
Men Skulle jag nu mot all förmodan köpa en, så får jag likaså där se vad jag köper mig och kan utan problem betala upp mot det dubbla av valppriset. Ja kanske tillomed mer!
Men då ska hunden redan vara bruk klar och vara fullt frisk osv.
Så för den rätta hunden för Mig, är jag inte snål med.
En blandras eller en fucked up omplacering sätter inte sin tass innanför min dörr, så jag hade aldrig tagit en om jag så fick betalt för det.
Medarbetare på: Brukshundraser, http://tavlingshundar.ifokus.se, http://bullhundar.ifokus.se/
Min hemsida: http://nikkishundar.wordpress.com/
Nikkis fick ihop det jag försökte få fram!
(utöver sista delen som jag nog vill uttrycka på ett annat sätt, men innebörden är den samma)
Nikkis förklarar så bra.
Dock blandraser är välkomna, men då är det beroende på.
Köper ingen blandras från någon jag inte känner.
Känner jag personen i fråga och vet att föräldrarna och valparna sköts på rätt sätt - Betalar jag vad säljaren vill ha för valpen.
beroende på vad detär för ras och vilke linjer m.m.. men vi har betalt runt 10 tusen för alla våra hundar, dock hade vi nog inte tvekat att gå upp lite i pris för det "rätta hunden"
om det är en blandras /icke reggad så tycker jag att det ska högst kosta 5000 kr.. dock tror jag inte vi hade köpt en blandras.
jag betalar de uppfödaren begär om det är en renras. skulle inte ifrågasätta priset då jag valt hunden efter föräldrar och vill ha just den hunden. vill endast ha BC som är med stam och reggade
är det en fullvuxen och färdigtränad BC med bra meriter och bra stam skulle jag kunna ge en högre summa, dock max 40000.-
men skulle bara köpa en "färdig" hund om jag inte hade en sj och behöver en ganska snabbt.
en blandras anser jag att man inte kan ta lika mkt för och skulle då kunna ge max 5000 för en valp.
Enligt mig så kostar blandraserna för mycket i dagens läge, och även oreggade.
Jag håller med många av de som talat ovan. Betala vad hunden är värd. Dock skulle jag inte köpa en hund för mer än 30.000kr.

För mig beror det nog på lite grann.
Jag skulle ex aldrig betala mer än en 1000 lapp för en blandras, men å andra sidan skulle jag heller aldrig tänka mig att köpa en sådan heller. Mer om det tänker jag inte gå in på.
En rasren hund beror det nog mycket på faktiskt. Vad det är för hundras först och främst, och vad jag ska ha hunden till. Ska jag använda h*n i utställning och avel exempel så skulle jag leta efter riktigt bra föräldrar som har väldigt goda meriter. Och där stiger ju priset en aning.
Sen finns det ju uppfödare som inte är så nogrann med just utställning m.m och där kan man då kanske få en valp för en liten mindre summa. Kanske runt 8-10 000
Jag som är på jakt efter en American Akita till utställning, och har därmed väldigt höga krav på föräldradjuren, kan tänka mig att betala mellan 12-16 000 för en riktigt fin valp.
Tror min maxgräns är 15.000 kr sisådär. För en renrasig hund då såklart, en blandras skulle jag aldrig köpa.
#2 varför skulle renrasig vara tryggare? Kan säga att syrran köpte bra rashund kanon stam en kines hane med mer o mer fel o bekymmer han var 6 mån när hon hittade honom o överlycklig över sett han stam o herre gösses. Foderallergi, en extratand som fick tas bort (viste hon om eftersom den var vetbesiktad) och på detta har han nu som 4åring fått epilepsid med ne jag säger inte att bara en hund har stam är den säkrare denna hund var fint framavlad o skit med hela hunden kan jag säga. Men jag vet lite vad du menar man kan snoka i stamen osv jag har inte haft en häst utan stam o det blev för oss en blandras pga vi fastna dirr för henne :)
Jag anser att uppfödare till blandraser gör samma hälsotester/undersökningar på sina avelsdjur så tycker jag man lika gärna kan ta betalt med för valparna. En blandras med 5 raser ´är för många raser i den men jag ska ALDRIG säga aldrig om jag inte skaffar en jätteblandis. Men själv tycker jag ändå det är bra att en blandis är bara 2-3 raser i sig på så vis kan man gissa sig fram till hur den är o kommer bli. Men jag ser rätt många fel i renrasiga hundar med så för mig är den tryggheten ser jag inte av. Sen är små raser mer poppis därmed kostar dom lite mer varför kan man ju undra för dom kräver ju lika mycket aktevering osv iaf mindre foder det är väl en pungt dom blir lite billigare. Men jag har tittat på en kull blandraser för 7 000kr tyvärr hade dom bara hanar kvar o vi ska ha en tik till.
#2 Varför mer för en liten hund?
En renrasig skulle jag kunna tänka mig betala runt 10.000 (normal pris för dom raserna jag är intresserad av).
En blandras skulle jag kunna betala runt 2500:- för, men då skulle de vara en vuxen. Är den däremot höftröntgad och så vidare så kan jag tänka mig betala lite mer.
#16 För mig handlar inte bra stam om en massa vinster, utan om att stammen ska vara bra hundar. En massa titlar säger tyvärr inte mycket om en hund i helhet. En bra stam och bra uppfödare har dessutom full koll på sin ras, och vet hur hundarna efter vissa linjer är och var "skiten" finns.
Dock kan det alltid hända att en hund ändå drabbas av något, men då vet man det och låter (förhoppningsvis) bli att avla vidare på den hunden och även dens släkt om det skulle behövas.
En blandras kan få alla möjliga sjukdomar och problem, men ingen vet vem som är släkt med vem i större omfattning och därför går det heller inte att kontrollera att något inte sprids eller att den blandras man köper inte är något fel på i bakre led.
En "normal" renrasig valp skulle jag inte betala mer än 12.000 för. Fick en smärre chock när jag kollade på Blocket efter malteserns prisgrupp häromdagen och såg att det var mer än en annons där det stod 16-18.000.
#19 ne det sa jag inte heller. Nu är vart min syster himmla glad att hitta en Lionheart Kracker Jack som ska vara mycket fin o ge fina avkommor hon lita på som du en frisk kines men fick allså en sjuk hund. Och billig… katten heller att han var vet att jag vart paff när hon sa vad hon gett med. Och som man ser här inne så finns det en del med höftproblem mm och antar det 'är avlade för vara friska men det blir skit av dom med. Så jag "hurrar" inte mer för att en hund har stam. Men åter igen visst kan man hoppas iaf på att det ska vara friskare djur bland renrasiga hundar, men jag tyvärr lite för många sjuka av den sorten.

Jag skulle inte betala mer än 3000kr för en blandras. För en renrasig runt 25000kr.
Hmm..
Hittar jag en hund jag verkligen vill ha, så kan jag betala ganska mkt, svårt att säga exakt.

17# läs inlägg #7

#16
Tråkigt att din syster fick en såpass dålig hund som har sjukdomar, men å andra sidan - väljer man en ras såsom Kines så är det faktiskt något man får ta. Knappast ngn hälsosam ras!
Medarbetare på: Brukshundraser, http://tavlingshundar.ifokus.se, http://bullhundar.ifokus.se/
Min hemsida: http://nikkishundar.wordpress.com/
#24 Ah, missade det inlägget. Men ändå. Hundarna kostar ju inte mer att föda upp bara för att de är små. Om man tänker på foderkostnad borde det vara dyrare att föda upp större raser. Men men, alla har sina åsikter om vad som är logiskt 
Jag skulle betala så mycket som uppfödaren begär :)
#25: Eller så väljer man en hyfsat frisk ras som dvärgschnauser och får en hane som är kryptokid och har PRA. Man kan aldrig veta.
On-Topic så skulle jag nog personligen inte betala mer än runt 12.000 för en hund. Självklart har jag förståelse för att en hund kanske är "värd" mer men jag har svårt att se mig själv köpa en sådan. Antagligen kommer jag aldrig ens betala mer än 6.000 då jag inte är särskilt intresserade av en renrasig valp.

En renrasig, från 9000:- och uppåt skulle man kunna säga då det beror på vad det är för hund och vad det är för stam, om den är meriterad eller inte, vilka hälsoundersökningar den har gjort m.m.
Blandras, inget alls.

#28
Såklart finns det skit inom varje ras, det är aldrig någon garanti att man får en frisk hund oavsett hur frisk rasen, föräldradjuren osv må vara.
Men köper man en ras som knappast är med på top tio på friska raser, ja då ska man inte gnälla om ens hund visar sig ha diverse defekter tycker jag.
Medarbetare på: Brukshundraser, http://tavlingshundar.ifokus.se, http://bullhundar.ifokus.se/
Min hemsida: http://nikkishundar.wordpress.com/
#28
Jag tycker det är allas ansvar när man köper en hund att veta att uppfödaren gör allt denna kan för att hundarna ska vara friska. Att denna röntgar sina hundar och testar dem för sjukdomar osv. Oavsett om de är renras eller blandras.
Det är lätt hännt att råka ut för människor som bara vill tjäna pengar också de inom både blandras och renras avel. Minsta tvivel om uppfödaren så letar man vidare.
De finns sjuka djur bland alla, och en osäriös uppfödare som kanske använder sig av just ett dålig avelsdjur för att denna inte kollar upp sina djur kan bidra med många fler sjuka individer inom rasen..så avelsarbetet är a och o.
Självklart finns de en risk iallafall..de finns alltid risker. Men de känns väl bra att man gjorde de man kunde.
Lite OT dessa topar hos vetrinären:
1. Boxer
2. Irländsk varghund
3. Grand danois
4. Dobermann
5. Airedale terrier
6. Bernersennen
7. Riesenschnauzer
8. Rottweiler
9. Flatcoated retriever
10. Skotsk terrier
Friskaste raserna är:
1. Norrbottenspets
2. Finsk spets
3. Bichon havanais
4. Norsk älghund
5. Jämthund
6. Smålandsstövare
7. Siberian husky
8. Schillerstövare
9. Hamiltonstövare
10. Drever
Vidare fråga på detta. De 10 raser som toppar sjuklistan ska man betala mindre för dom? Och mer för de som topar frisk listan?
#32 Är det inräknat importer?
#32 Och hur många kliniker över sverige är inräknade i undersökningen..?
http://www.hunderiet.se/friska_hundar.htm hittade listan där.
#35 Står inget om varken importer eller antal kliniker.
Så jag lämnar den listan lika luddig som den kom in 
Det brukar aldrig framgå exakt hur dessa listor tagits fram. Vore intressant att veta om de räknat med hur många individer av rasen som finns i Sverige till exempel. Det finns en från Agria och den var väl räknad på deras försäkrade hundar om jag inte minns fel - aningen missvisande.
Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar
#37 Precis. Kan mycket väl vara ett område i sverige med just väldigt många boxrar och få av en annan ras som riktigt rör om statistiken.
Lika med försäkringsbolagen.
Så det är synd att det inte framgår mer exakt..
Sen just om det är svenska linjer eller utländska linjer..
det står: Kostsamt med veterinärbesök
Även Svenska kennelklubben, SKK och Sveriges Iantbruksuniversitet, SLU, har medverkat i arbetet att sammanställa statistiken över de cirka 200 000 hundar som försäkrats i bolaget under åren 1995-2002. det var några år sen men tor att det är ungefär samma.
#39 Sant, men hur många renrasiga hundar finns det landet över..?
Sen står det fortfarande inget om importerna..
Står bara SKK och SLU - Sen vilket antal som är importer framgår inte.
Och hur många hundar är försäkrade i just det bolaget, hur många är försäkrade överhuvudtaget, söker alla vård för alltingoch registreras vet.besök där man inte använt försäkringen och så vidare.
Bättre att kika på rasklubbarnas statistik och resultat i så fall.
Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar
#41 Bra, det var det jag försökte få fram.
Jag har aldrig varit en person som stirrat mig blind på priset, den rätte hunden får kosta vad den vill!
Jag har varit i kontakt med en uppfödare i Holland angående en ras som ännu är väldigt ovanlig, och hon skulle ta ca 19000 för en valp, och sen blir det ju importkostnader på det. Så om några år kommer det nog komma en valp ifrån den kenneln till oss! :D Kommer isf bli väldigt skoj!
#31: Det tycker jag också och i detta fall var mitt exempel var det också en seriös uppfödare som sålde valparna.
Det jag menar är att det inte finns några garantier oavsett renras/blandras. En renras blir inte automatiskt tryggare (eller friskare) bara för att det är en renras och tvärtom. Det handlar ju helt om vad som ligger bakom. :)
Jag skulle inte betala ett orimligt pris, och jag tycker att priserna nästan stiger lite för mycket. Vill verkligen inte verka snål, så bli inte irriterade eller arga på mig.
Men jag skulle betala vad hunden är värd enligt mig. Men max 15.000-20.000
#40 o 41 ja, det var ju smart tänkte jag inte själv på.
#43 Bör tillägga att jag då menar för renrasiga hundar.
Jag har ingenting emot blandraser, men en sådan kommer garanterat aldrig komma i mina ägor.
Klart en renras är tryggare än en blandras!
Varför? För att den renrasiga har en historia där man kan kolla upp, undersöka och förhindra, medan en blandras oftast inte kommer med några som helst "spår" som går att följa eller förhindra. Man kan dessutom höja hälsan i rasen genom att uptäcka och rapportera, medan blandrasaveln bara går och går och går…
Att man köper blandras/renras betyder inte att den har större eller mindre chans att bli sjuk pga det, utan det jag försöker få fram är att det är lättare att kolla upp och minska risken hos renraser. Sen kan ju alla hundar bli sjuka, pga icke-genetiska åkommor eller för att något inte blivit upptäckt tidigare.
Renras är för mig tryggare, för där kan jag kolla upp själv. Blandras innebär ju oftast att man får förlita sig på säljarens ord. Vill säljaren bara få hunden såld och ljuger så kan jag se det hos renrasen, hos blandrasen kan jag bara hoppas.
#43, blev bara otroligt nyfiken på vad det var för ras? :)

43# jag vill också veta vad det är för ras:)
Många verkar anti blandraser, konstigt nog lever dom oftast längre än renraser så jag tycker inte alls det är otryggt om det är från en bra uppfödare! :) Kanske inte finns dokumenterat men alla jag pratat med o alla blandraser jag känner blir äldre än renraserna och i allmänhet friskare. Min lilla blandis är superduper! ;)
Men till frågan, en blandras skulle jag kanske lägga 8000 på som högst? Jag vet inte riktigt. En renras, skulle jag faktiskt kunna köpa en Chihuahua upp mot 15000-18000 kr! :p När jag har råd såklart.
#51, kändes lite motsägelsefullt det där.. du säger att blandraser ofta lever längre o är mycket friskare, men du är villig att betala 10.000 kr mer för en renrasig? Hur kommer det sig då?:P
#52 Jo, men jag har ju en blandras också och ja, dom verkar friskare o leva längre och det gillar jag. Men en blandras ÄR ju inte värd med än ungefär 10 000 så ja, självklart skulle jag kunna betala 15 000 för det också men det beror ju helt på rasen. T ex en Chihuahua får man ju ta att dom är dyrare, än många andra raser. Men jag vill ha en renrasig för tat kunna ställa ut o liknande. Och nu skrev jag att jag för en Chihuahua skulle kunna betala 15000-18000, då det är där värdet ligger skulle inet betala det för en renrasig golden t ex. Då skulle jag kunna betala unegfär samma som en blandras.
Me jag kan förstå vd du menar.. Men prismässigt tänker jag så att sjlävklart är en stamtavla o det värt en del! Så är det ju, även om jag gillar blandraser och tror på att dom håller sig friskare. Men det är ju en risk också att inte kunna gå bakåt längre än föräldrarna….
Uttrycker mig lte klumpigt o svårt att förklara hur jag menar men..
#55 150.000? :P
#55, nej men nu handlar det ju inte om vad raserna faktiskt kostar, utan vad man själv är villig att betala, oavsett vad priserna ligger runt :)
Att blandraser skulle vara friskare och leva längre? Vad finns de för bevis att det är så?
Sjukdomar försvinner inte för att man blandar raser. De ligger ju i generna.
#58 Inte för att det säger dig någonting eller spelar någon roll, men bara för att så talar jag om det ändå.
Min veterinär har faktiskt en rankning på att blandraserna är friskare.
Det är baserat på de hundar som kommer in till hans klinik och alltså inget som kan användas som landsomfattade, även fast han har kunder inte bara här, utan även från bl.a. stockholm.
Det är alltså bara hans klinik.
Inräknat hans egna hundar.
Han hade för inte sålänge sedan en blandras och en västgötaspets.
Västgötan är nu död och bara blandrasen kvar.
VGS hade de sämsta höfter han sett under sina år som veterinär och blandrasen hans är hur bra som helst, trots alla raser.
(Finsk spets, basset, dalmatiner + två till som jag inte minns)
Bara en "rolig" grej.
_
Ps. Västgötan avlivades p.g.a. ålderkrämpor i form av demens, blind/döbhet och hälta_
#58 Nu skrev jag ju just att det inte finns några bevis men av många jag pratat med och dom blandraser jag vet lever jäkligt länge och är mer sällan sjuk. Sjlävklart försvinner inte sjukdomarna men det kan ju bli bra kombinationer som gör att dom slipper undan en del sjukdomar som drabbar dom annars. Och som jag skrev har inget bevisats om detta men det är vad min erfarenhet säger! :)
Sen behöver det inte stämma. Det kan vara ren tur!
#49 & 50
Kishu Ken :)
#48: Du tar två valfria hundar av samma ras och undersöker deras bakgrund, rasbudna sjukdomar, syskon med mera. Sen tar du två valfria hundar av olika ras och gör samma sak. Snälla förklara för mig varför valparna med föräldrar av samma ras skulle vara ett tryggare kort än de med föräldrar av olika raser (förutsatt att korsningen är vettig)?
Det du gör är ju att jämföra en oseriös uppfödare med en seriös uppfödare, men en blandrasuppfödare är inte automatiskt oseriös och en renrasuppfödare inte automatiskt seriös. Ex. håller polisen och försvaret på att blanda Schäfer med Malinois för att få fram en ny tjänstehund. Men jag antar att en sån hund inte är värd en krona heller.
#63 Ursäkta mig, men låt bli att tala om för mig vad jag TYDLIGEN "gör" eller "tar" för det är jag själv mycket väl och bättre medveten om än vad du uppenbarligen är.
Det jag SA var att det är lättare att kolla upp en renras historia än en blandras.
Varför? För att renrasers historia måste reggas, noteras, skrivas upp, "valfritt motsvarande uttryck", inte blandrasers. Där är skillnaden. Jag utgick från en svensson-köpare som kommer ha lättare att kolla upp en historia hos en renras än en blandras. Det är simpel fakta som vem som helst kan förstå.
Sen tar jag TYDLIGEN två hundar av samma ras och två hundar av olika ras och undersöker dem, och nu vill du att jag ska förklara för dig varför valparna med föräldrar av samma ras är ett tryggare kort än de med föräldrar av olika raser. Så då får jag väl göra det.
Jag sa inte och säger inte heller att renras-valparna kommer vara friskare och säkrare kort än blandras-valparna, vilket du kan se om du läser mitt inlägg lite bättre, utan att det är tryggare för MIG då JAG kan kolla upp fakta, vilket inte brukar vara lite lätt med blandras-valpar, där man ofta får förlita sig på någons ord.
Också har jag ju TYDLIGEN jämfört en oseriös uppfödare med en seriös, vilket jag inte har något minne av men kör till. Dessutom antar du att jag tar en blandrasuppfödare som oseriös och en renrasuppfödare som seriös vilket jag inte heller har något minne av utan det är din egna uppfattning, men du verkar ju ha stenkoll på vad jag gör och inte gör så du har säkert rätt. Igen.
Jag kan trots det informera dig om att jag INTE har jämfört oseriösa och seriösa uppfödare med varandra NÅGONSTANS. Det kan du återigen se om du läser mitt inlägg lite bättre. Det känns som att det här blir en återupprepning men det kanske behövs? Jag har bara sagt att det är lättare att kolla upp en renras än en blandras(resten kan du läsa lite längre upp).
Jag får väl passa på att säga att jag är fullt medveten om att det finns både seriösa uppfödare och mindre seriösa, att det fuskas med papper, sjukdomar osv., att det är möjligt att ha full koll på en hel "blandras-stamtavla" om man exempelvis har avlat fram de själv eller de handlar om draghundar och så, där man varit nära hundarna i fråga. Men det känns bara onödigt att dra sådana självklarheter, jag pratar generellt men det finns alltid undantag.
Till sist så låter exemplet du gav riktigt trevligt, tjänstehundar behövs. Kul för dem! Synd att du inte tycker de är värda en krona för det tror jag att dem är och mycket mer än så.
#63: Lugna ner dig, jag gav helt enkelt ett exempel. Om du läser mitt inlägg igen utan att försöka ta det personligt så går det säkert mycket bättre.
Och om blandrasvalparna har renrasiga föräldrar så är det inte ett dugg svårare att kolla upp föräldrarnas bakgrund på de renrasiga valparna. Alla blandraser har ju inte föräldrar som är blandraser.
Jag sa heller aldrig att de inte var värda en krona, läs den meningen igen. Men några i denna tråden tycker tydligen inte det. :)
Jag betalade 3000 för min blandras. Men i fortsättningen ska jag försöka köra på omplacering.Inte för jag är snål utan för att göra godgärning samt att jag tycker man ska ta hand om de liv som finns innan man skapar nya :)
jag skulle nog hällst vilja betala högst 13000, då pengar inte finns gott om i min plånbok ;)

Svår fråga. Jag äger 5 hundar som det är idag. Jag har inte betalt en krona för någon av dem. Samtidigt är pengar inte det viktiga för mig, utan individen. Min ena katt betalade jag 6000:- och det var inget jag direkt reflekterade över. Men jag är tveksam till att jag skulle lägga några större summor på en individ jag ännu inte känner och vars föräldrar inte genomgått ordentliga undersökningar innan de började avlas på.
#65 När folk antar saker om mig och lägger ord i min mun så tar jag det personligt. Förtal heter det också.
Även blandrasvalpar med renrasföräldrar är en såndär självklarhet jag inte trodde att jag skulle behöva ta upp då det också säger sig självt men visst, "blandrasvalpar med renrasföräldrar går att kolla upp". Och där får jag väl åter igen lägga till att det kan fuskas med papper, och att blandrasvalparna fortfarande inte kommer få samma typ av papper som en renrasvalp, det går ju inte att pussla ihop sådana register lika lätt. Osv. osv. osv. Kan nämna oreggade renraser här också, så har vi väl täckt så gott som alla självklara undantag?
Ja men se där, fel ord av mig. Du ANTAR att de inte är värda en krona var vad jag menade. Dock förstår jag inte varför du ska prata om vad ANDRA i denna tråd tycker blandrasvalpar är värda med mig, som inte sagt något sådant alls.
#69: Du skämtar? Förtal är ett brott, inget ord man bör använda lättvindligt för att man blir lite sur på någon på ett forum.
#70 Jag varken skämtar eller är lite sur. Jag är inte okej med att någon kommer och säger "så här gör du", "så här tycker du" och får mig att framstå som att jag har sagt saker jag aldrig någonsin sagt.
Förtal är ett brott ja, "med förtal avses att utpeka någon såsom brottslig eller klandervärd i sitt levnadssätt eller annars lämna uppgifter som är ägnade att utsätta denne för andras missaktning.", vilket du säkert redan vet.
Genom att säga att jag säger/gör/tycker saker och ting utan att jag själv sagt någonting om det så får du andra i denna tråd att tro att jag sagt saker jag aldrig någonsin sagt. Och sedan får jag stå och försvara mig för uppgifter som inte är sanna någonstans. Kul Sixten!
Själv skulle jag aldrig kunna säga att "du tycker att…hur kan du göra det?" utan att ha något som helst underlag för det. Varför förtala någon på ett forum, räcker det inte redan med att åsikterna är så skilda som dem är? Ska vi hitta på åsikter åt varandra nu också?
#71: Om du vet vad förtal är så inser du det befängda i att påstå att något jag sagt är förtal. Men tro inte mitt ord, hör för all del med en polis eller advokat. 
Sen har jag aldrig hittat på åsikter åt dig, det är du som läser in alldeles för mycket i vad jag skrivit. Jag gav ett exempel: (Om) du tar två o.s.v. Utöver det sa jag också att du i ditt inlägg verkar jämföra en oserilös uppfödare med en seriös, och det står jag för. Det är inte tryggare att köpa hund av en seriös renrasuppfödare än en seriös blandrasuppfödare. Jag gav också ett exempel på en seriös blandras satsning och skrev ett antagande utifrån många åsikter jag läst i tråden. Jag sa dock aldrig eller skrev att det var dina åsikter. Att du så totalt missupptattar ber jag dock om ursäkt för, nästa gång får du gärna läsa min text utan att tolka allt så negativt som möjligt.
Men det lämnar jag diskussionen, du verkar helt enkelt inte vilja förstå fast jag förklarat att jag inte menade nått illa. :)
#72 Möjligen att detta inte var brottsligt i den meningen, men sett utifrån att detta är ett diskussionsforum så gör du grovt fel i att hitta på åsikter åt mig, som jag inte någonstans kan stå för.
Om sa du aldrig, och inte heller verkar. Du sa bestämt att "så här sa/tyckte du". Då jag aldrig sagt något sådant har du hittat på det åt mig och dessutom skrivit att jag gör det. Hade du sagt "om", "verkar", eller "menar" så hade jag varit okej med det, men det gjorde du inte. Du kanske ska ta och läsa igenom det du själv har skrivit och vad andra faktiskt har skrivit (och inte vad du tror) ett par gånger innan du uttalar dig om något nästa gång? För jag har då varken missuppfattat din text, det är ju uppenbarligen du som uttrycker dig illa då du nu ändrat dig till "om" och "verkar", eller velat tolka något negativt. Jag tolkar ingenting, jag läser vad folk faktiskt skriver och utgår från det då allt annat bara är korkat.

Jag skulle väl kunna tänka mig att betala 10 000 :)