Hundar iFokus

Hundar

Etikettraser
Läst 912 ggr
Magdalena12345
0

Vilken ras passar mig...

Vilken ras passar mig?

Lite till hjälp

  • jag kommer att gå tre bra promenader varje dag, minst.
  • Jag vill använda hunden främst som sällskapshund, men finns en stor chans att jag börjar träna agility
  • hunden får högst ha 30 cm i manken
  • inte vara terrier
  • ingen jakt i sig
  • inte för lång päls, alltså ingen spetsras typ av päls.
  • Trivas bra med andra hundar

Hoppas ni kan hjälpa mig!

Kram

Kattjazz
0
#1

Det låter som en Pudel för mig. Lätt att hålla kortklippt om man inte vill ha lång päls av någon anledning. En dvärgpudel, de är mellan 28 cm till och med 35 cm i manken.

Lycka till med hundletandet

//Katt

sajtvärd på Devon rex ifokus

SaraC
0
#2

Pudel, någon av bichon raserna, papillon, cavalier?

Kolla under rasgrupp 9 på SKK, där tror jag du kan hitta fler passande raser.

Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar

destroyed
0
#3

håller med föregående dock finns det jakt i Pudel men inte så mycket men annars kanske cavalier? så vitt jag vet så finns det ingen jakt i dem, lite högre än vad du väntat kanske.

papillon? yorkshire? det är andra raser men mest rekomenderar jag grupp 9. välj någon som du tror är bäst lämpad för dej:)

Magdalena12345
0
#4

Tack för alla svar. har rensat igenom grupp 9 som in i redan. Många gånger. Haha. Men alltid är det nåt man inte gillar i rasbeskrivningarna. Men det är ju kanske olika, bara för att majoriteten är det, behöver kanske inte alla, Eller ja vet inte.

Fler förslag:)