Hundar iFokus

Hundar

Etikett: övrigt
Läst 1143 ggr
abuelas
0

Äntligen blivit med hund

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Jag har längtat så länge efter att ha råd och tillfälle att skaffa mig en alldeles egen hund! Har dreglat på allas valpar länge nu! Och så såg jag en annons om en Goldenvalp på 4 månader som skulle omplaceras!

Jag fick bilder och sen var jag såld!!Skrattande Jag och min svägerska åkte ner till Husum och hämtade hem lilla guldlock! Hon var inte renrasig golden eftersom hennes far var golden/flat/bordercollie..men hennes mamma var enbart golden. Men lilla Sasha ser ut som en äkta golden!

Jag är så lycklig!! Det kan vara jobbigt ibland att promenera med henne eftersom jag har fibromyalgi, men hon är värd allt extra ont jag får! 

Kram/Anita

Bim
0
#1

Åh jag vet hur UNDERBART det känns!!!! <3 Man är så lycklig! :')

AnneN
0
#2

Grattis =)

_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

SaraC
0
#3

Oj vilken sötnos! Grattis :)

Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar

ingann
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#4

grattis;)hon är en riktig goding!  vad säjer katterna om nya kompisen då? (visst är det väl du som har skogisar?) min tjej (från Lohöjdens) var jättereserverad i början  och är lite reserverad fortfarande mot Åskar som nu hunnit bli 9 månader.. nu kan de iaf ligga så här;p

lycka till med din goding Skrattande

/Ingalill

*Personlig ägodel till 2 söner, 1 katt och 1 hund*

Medarbetare på Singelföräldrar och mobiltelefoner

Tezza
0
#5

Söööt! Lägg mycket tid på koppelträning nu:)

misel
0
#6

Vad roligt. Lycka till! Jag har också fibromyalgi och hund. Det fungerar bra. Jag hade två hundar, men blev tvungen att ta bort den ena (eng springer spaniel) förra veckan pga att han hade hjärntumör. Han blev 7 år. Jag har en borderterrier på 2,5 år. Fördelen med att ha hund är att man måste gå ut hur vädret än är och hur mycket värk man än har. Jag mår bättre när jag har varit ute på en promenad.

abuelas
0
#7

Jag mår också mycket bättre när jag börjat promenera flera gånger om dan..Första tiden var hon inte rumsren heller ..förståss, så då blev det många många promenader! Men nu sen en vecka tillbaka så säger hon till när hon behöver ut! Min duktiga lilla tjej!Kyss

Det går jättebra med katterna..Dom var lite avståndstagande i början, men nu kan dom ligga på samma soffa…om så en bit från varann! Min Giovanni som är 3 år(skogis) låter sig puffas i och ligger kvar när hon slickar och försöker busa upp honom. Han har insett vilken liten bäbis hon är! Mina husisar Yakima och Kiwo är duktiga på att provocera Sasha..går framför nosen på henne när hon sover..klättrar upp så att hon inte når dem!

Jag trodde aldrig att det skulle gå så himla bra med katterna och valpen som det gör..Och jag är övertygad om att dom kommer att bli de bästa vänner! Katterna var ju här först så det är ju dom som bestämmer..och det vet Sasha så väl!Glad 

Anita

ingann
0
#8

haha precis så gör Razzlan (skogisen snart 4 år) oxå när Åskar sover. Är han vaken fräser hon när han kommer allt för nära eller när han vill ha igång henne att leka;) Han kan inte förstååå varför hon är så svårflirtad när husisen Tut alltid vill leka *s*

/Ingalill

*Personlig ägodel till 2 söner, 1 katt och 1 hund*

Medarbetare på Singelföräldrar och mobiltelefoner

gejsa
0
#9

Åh så söt! Lycka till med din lilla vovve.

Liss
0
#10

Grattis och lycka till:)

Min mor har fibro och haft vovve ett bra tag nu. De går fin fint.. man får vara noga med koppelträning så man slipper ryck i kroppen. :)

Liss - Moderator @ Bodyart.iFokus ☆