Hundar iFokus

Hundar

Etikett: övrigt
Läst 1658 ggr
Ascot
0

Är det lämpligt med rosor?

Tänkte plantera rosor i min inhägnade trädgård i en rabatt som hunden brukar springa i. Det finns inget där nu därför går det ju bra. Men om jag planterar rosor där blir det lite svårare. Jag tänkte på om han kanske biter, de har ju taggar.

lena1
0
#1

har hört att vissa taggar kan vara giftiga men vet inte säkert,annars är det ju bara att vara med och lära hunden att låta bli blommorna;-)

Ascot
0
#2

Ja så kan man ju också göra Skrattande

Kleverin
0
#3

skulle vara mer orolig över rosorna än över hunden i det fallet.. små buskar som inte har rotat sig är ganska ömtåliga.. *ler*

mariatingsund
0
#4

Min hund sticker jämt näsan i nässlor, och sprang säkert emot rosor ett antal gånger, men han har alltid klarat sig bra.

Ha en fin dag med glädje o skratt, hälsn. Maria från Glas DeCo

Ascot
0
#5

Jag får väl se hur det går. Annars får jag sätta kompostgaller runt dem tills de rotat sig ordentligt.

Misimurf
0
#6

Min lilla cocker kommer ofta in med små rosbuskkvistar i pälsen. Jag har en stor gammal rosbuske på tomten och den är hon gärna och rotar inunder. En kväll när jag skulle lägga mig i sängen satte jag mig på en roskvist, inte så skönt. Så tänk på att hunden kanske tar med rosorn in ;)