Föräldrar vill inte ta hand om hunden när vi flyttar ut
Tjena, jag undrar hur jag kan övertala mina föräldrar att köpa en hund. Jag har tänkt mig en Italiensk Vinthund. Liten och bra familjehund. Det största problemet är att dem vill inte ta hand om hunden helt själva när jag och mina syskon flyttar ut. Dom vill inte ta 3 promenader om dagen, hur ska jag reagera? Jag är 15 år, Jag förstår vad ansvar är och att det kan vara jobbigt ibland.

Du vill ha en hund nu men när du flyttar vill du att dina föräldrar ska ta den? Så du vill enbart ha hund nu när du bor hemma?
Om du vill planera för hund, planera då in den i ditt liv då det är du som vill ha den. Förstår att man inte kan planera in sitt liv när man är 15 år. Men inte rättvist mot hunden att hamna hos nån som bara vill ha den några år heller.
- Redigerat 2022-08-10 15:24 av UlrikaD
Du kan inte bara vilja ha ett djur och sedan förvänta dig att kunna dumpa den på dina föräldrar när du flyttar ut…
Då kanske du inte borde ha en hund.
När man skaffar ett djur så är tanken att djuret ska passa hos en hela dess livsstid, det är inget objekt som man kan dumpa när det inte passar en längre. Djur är levande varelser med känslor.
Jag fick hund när jag var 12. Träffade min man när jag var 18 och flyttade hemifrån.
Det blev ett himla pusslande för lille Bambi då vi mer eller mindre hade delad vårdnad. Jag fick barn och Bambi låg i barnvagnen också emellanåt.
För oss löste det sig men det är inget jag kan rekommendera.
/Maria
Antingen är det din hund, eller dina föräldrars hund.
Är det din hund så är det självklart att när du flyttar ut så följer hunden med dig.
Är det deras hund så är det självklart att de ska vara 100% med på det från första början.
Det går inte att skaffa ett djur och sen säga "ja men när jag flyttar och mina syskon flyttar så ska mina föräldrar ta djuret". Inte om de inte är med på det helt och hållet från början. Antingen får du vänta tills du bor eget och kan skaffa hund själv, eller så ska det som sagt vara dina föräldrars hund från början som ni såklart får klappa och mysa med och gå ut med. Men om ni ändå tänker överge hunden när ni flyttar ut ska det alltså vara föräldrarnas hund från första dagen.
Annars skaffa ingen hund. Det låter helt sjukt att vilja skaffa hund medan ni syskon är hemma och sen mer eller mindre tvinga ovilliga föräldrar att bli nya ägare när ni flyttat.
Det är inte så det fungerar att skaffa djur. Alls.
"Creature of the Night, The One Many Children Talk About-"
Tyvärr måste dina föräldrar vilja eftersom dom kommer ha huvudansvaret. Vill dom inte så får du vänta till du kan köpa egen och gar flyttat.
#0: Om du vill skaffa hund, då är det väl ditt ansvar att ta hand om hunden den dagen du flyttar ut ?
Du verkar inte riktigt vara insatt i hur det fungerar. Dina föräldrar gör rätt i att säga att de inte vill ta hand om hunden när du flyttar ut. De kanske varken har tid eller möjlighet att ansvara för hunden när du flyttar.
Jag fick min första egna hund (vi har alltid haft hundar i familjen) när jag var 16. Då jag flyttade hemifrån när jag var 19 så följde självklart hunden med mig.
Min äldsta dotter fick sin första egna hund när hon var 12 (nu har hon 3) , hon har alltid tagit hand om sina hundar, och de flyttade med henne när hon flyttade hemifrån.
#0: Du ska nog lyssna på dina föräldrar för om dom inte vill ha hund så vill dom inte…om dom inte ändrar sig och vill skaffa hund för att dom själva vill ha hund.
Förstår inte hur man kan vilja skaffa hund som man sen vill lämna till sina föräldrar…
Jag skulle ju blivit FÖR fäst vid hunden för att kunna lämna kvar den hos mina föräldrar, även om jag kunde hälsa på.
Tror du inte att det skulle vara svårt att lämna hunden hos dina föräldrar om ngr år är kanske något att fundera på och det faktum att dom inte vill ha hund.
Varför vill du lämna hunden hos dom när du flyttar? När det är då många skaffar sin egen hund just pga att deras föräldrar inte velat haft hund!
The more i get to know people.
The more I love my Dog
"Mark Twain"
När jag har velat ha hund så har det varit min hund, jag har tagit hand om den och sen när jag flyttade så följde han självklart med mig, skulle aldrig kunna tänka mig att lämna han hos nån oavsett hur jobbig han kan vara, visst nu när jag flyttat hem igen pga oanade saker så tar min far gärna min stora hund på promenader osv, men det är för att jag även har 3 chihuahuor, och min far är väldigt fötjust i min stora, men skulle det bli att jag flyttar igen så följer självklart alla mina fyra hundar med mig, det är trots allt mina hundar och mitt ansvar.
Och även om min far hjälper till med promenader på min stora så är det jag soms tår för maten, veterinär, Försäkringar osv min hund, mitt ansvar, boende hemma eller inte
Så jag håller helt med dina föräldrar.
~Sajtvärd på Disney ifokus och Leopardgecko ifokus~
*Medarbetare på Akvariefisk ifokus
#0
:-)
Nej, du förstår inte vad ansvar är. Särskilt om du skapade tråden bara för att provocera fram svar, men oavsett så, nej. Skönt att dina föräldrar säger nej! Hej då.
#9: Jag tänkte också att det var något sådant…
Ett troll 🙃
The more i get to know people.
The more I love my Dog
"Mark Twain"