Valp kan inte slita sig från vår andra hund
Hej!
För en vecka sedan fick vi hem vår scandinavian hound-valp som snart blir 13 veckor. Han är en riktig goding…när han är trött, och scandinavian hounds är svåra att trötta ut. Anledningen till att hans energi är en utmaning för oss är att vi också har en 3-årig springer spaniel. Han är energisk och valpig så vi trodde att en lillebror till honom skulle bli perfekt. Valpen klarar dock inte av att slita sig från sin nya storebror. Han vill busa och bråka med springern hela tiden. Springern är med på det ett tag men är alldeles för dålig på att säga ifrån, eller rättare sagt, valpen reagerar inte på springerns försök att stoppa leken. Mental aktivering av valpen inomhus är riktigt utmanande eftersom vi har svårt att få valpens uppmärksamhet om springern är i närheten. Om vi stänger in springern i ett annat rum gnäller och skäller valpen utanför. Har ni något tips på vad vi kan göra för att klara att konkurrera om valpens uppmärksamhet?
Vi hade samma situation med vårt senaste nytillskott, han kunde inte låta de 2 äldre hundarna vara ifred. Men vartefter dagarna gick så avtog "trakasserierna". Troligtvis så vande han sig med de 2 andra och det var väl inte lika spännande. Yngre hundar tröttnar till sist om de äldre ignorerar dem.
I nuläget följer han alltid med vart de andra hundarna går och följer efter och tar modell. De kan även leka och ha riktigt roligt mellan varven.
Tror hundarna måste göra upp om dethär på egen hand, de äldre måste lära sig säga ifrån (vår tik hade svårt för det och satt och såg plågad ut då valpen bet henne i öronen). De måste själv göra upp om rangordningen.
Låt äldre hunden ha en plats där den har möjlighet att slippa valpen för en stund. Våra evakuerade till soffan, där valpen inte slapp upp.
Det kan också vara bra att ta enskilda promenader med valpen, för att den ska lära sig att "vara ensam, tänka själv, inse att den är en egen individ som inte är beroende av er andra hund".
Jag håller inte med Dagnykatt där. Om en hund i flocken inte kan säga ifrån ordentligt så går man själv in och tar tag i situationen. Det ser jag som en av mina plikter som 'flockmentor' att stötta den som behöver det och markera när en annan inte fattar vinken.
// Harley
#2: jo helt klart får man styra upp lite. Men oftast förstår inte valpen varför människan blir arg då den söker uppmärksamhet hos den äldre hunden. Jag betonar också att den äldre hunden har rätt till en skyddad plats. För oss var det viktigt att tiken lärde sig säga ifrån för att hon inte skulle bli helt uppställd om de var ensamma en stund. Valpen måste även lära sig respektera den äldre hunden
#3: Nu missuppfattar du mig. Att styra upp en påstridig valp har inget med ilska eller att bli arg att göra. Man kan sätta gränser utan att banna hunden.
Ja, att det finns en fredad zon för den hund som behöver det är jättebra och det har jag inte sagt något annat om. 😊
Det jag menar är att om hunden inte respekterar hundspråk från en vekare hund så får man själv gå in och backa upp. För mig är det viktigt att min vekare hund känner att den har mitt stöd och att den tuffare hunden lär sig att när hundkompisen säger "Stop!" så är det vad som gäller, lyssnar man inte kommer tvåbent förstärkning och säger samma sak (utan att blanda in ilska).
Att vänta tills en annan hund själv säger ifrån kan sluta illa. Det är inte alla hundar som trappar upp sina varningar och markeringar utan det finns de som först lider i tysthet för att sen ta i från svanstippen och markerar rejält med bett fast den andra bara är liten valp.
// Harley
Tack för svaren! Det känns som att ni båda har synpunkter som jag kan ta till mig av. Här har nu den äldre hunden klarat att säga ifrån på skarpen så att valpen blev lite skärrad, bra! Men den äldre verkar också vänja sig vid den nya tuffa lekkamraten och hakar oftare på - skönt att han uppskattar den nya situationen, men jobbigt för oss att det är enormt livat en stor del av valpens vakna tid. Jag antar att lösningen är att dela på dem ännu mer.
#5: Det beror ju förstås på hur man vill ha det hemma, mina hundar skulle nog helst av allt leka och härja hela dagarna men det funkar inte. Därför lägger jag massor med tid och tjat på att skapa lugn, den äldre hunden som förstår vad jag säger får ofta gå och lägga sig, valpen distraheras med leksak eller ben.
Jag vill inte ha det för stimmigt i min flock, inga våldsamma lekar, inga tacklingar på promenader, inomhus ska det vara lugnt. Men det jag inte gör är att separera hundarna, de är alltid tillsammans men aldrig utan regler.
#6: Jag vill inget hellre än att det ska bli lite lugnt här hemma :) Jag önskar att det gick att distrahera valpen med godis eller leksaker men jag har som sagt stora svårigheter att få någon kontakt med honom om den äldre hunden finns i närheten. Den äldre hunden har inga problem att gå och lägga sig när jag säger till honom men när valpen då inte får respons från honom börjar han skälla och hoppa på honom. Valpen har visserligen bara varit hos oss i en vecka och han är inte äldre än 13 veckor nu så jag får fortsätta att försöka hitta sätt att få hans uppmärksamhet.
#7: Det handlar som jag ser det om uppfostran, man får inte skälla inomhus här hemma så det beteenden låter jag inte hunden välja.