Hundar som vallar får i Stockholm (video)
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Det här hände när vi var ute och åkte en sväng häromdagen. Det är imponerande hur hundarna jobbar. De måste få enormt mycket motion med tanke på hur de springer fram och tillbaka hela tiden. Jag undrar hur lång tid det tar att träna dem till den här nivån.
- Redigerat 2021-07-07 11:27 av Niklas
#0: Det är så häftigt att se vallhundar jobba!
En tidigare chef hade border collies som hon vallade med och hundarna var helt färdiga efter ett pass, både i kroppen och knoppen. Trötta men lyckliga hundar. 😊
Jag fick följa med på ett par tidiga träningspass när hennes yngre hund skulle utbildas och det var så fascinerande hur mycket som redan var "förprogrammerat" hos hunden.
// Harley
- Redigerat 2021-07-07 11:45 av Herveaux
Det är massor med timmar i hagen för att få en färdig vallhund ☺️
Men det är helt underbart att se hundarna göra det dem är avlade för och verkligen se hur det klickar för dem i vissa situationer när instinkterna tar över.
Och den där visselpipan är svårare att få ljud i än vad man kan tro, jag lyckas fortfarande inte och har haft min ett halvår 🤣
På https://aussievalldata.weebly.com/ finns en youtube serie om en Aussies första år i träning där man får följa utvecklingen från månad till månad om nån skulle tycka det var intressant att kika på 😉
Ägare till en Australian Shepherd, ett gäng LaPerm och 2 akvarium 😁
SVERAK ansluten uppfödare av LaPerm SE*Coral Curls
Sajtvärd på Australian Shepherd 🐕, Horse Reality och Ponnytrav 🐎
Medarbetare på Akvarium 🐡, Akvarieräkor🦐, Hundutställing och Vallhundar 🐏🐑🐑🐕
#0: Ja, de tröttar ut sig ordentligt!
Tänk en vallhund som får bo i en stadslägenhet utan tillräcklig aktiverering.
#0: Det behövs många timmar i hagen för att de skall bli så duktiga.
Border Collie (som används på filmen) har det i blodet från födseln, och där behöfs det inte lika mycket träning innan det sitter :) Beardisen, som jag har, krävs det betydligt mer. Det är en vallhund från början, men tyvärr så har uppfödarna idag avlat endast på päls och exteriör.