Hundar iFokus

Hundar

Etiketter: övrigtaktivering
Läst 411 ggr
Mitchika
12

När en tvättgalen hund får för sig att improvisera

Jag har lärt Everest att fylla tvättmaskin åt mig för att göra tvätten lite roligare för mig och som aktivering för honom. Inget avancerat, utan jag sorterar tvätten och ger honom helt enkelt plagget som ska in i maskinen och han stoppar in det.

I början klagade han varenda gång (som typiska tonåringar gör) med smått frustrerade morrningar när jag inte var nöjd med att halva byxorna hängde utanför tvättmaskinen och han blev tvungen att stoppa in dom ordentligt. Jag var tydligen otacksam som inte jublade över att få hjälp över huvud taget.

Numera är han väldigt förtjust i sin nya syssla och om han fick bestämma skulle vi tvätta minst tre gånger varje dag.

Idag på eftermiddagen gick jag på toa och satt där med min Nintendo Switch (bärbar spelkonsol för den som inte känner till det) med dörren på glänt. Everest följde efter in som vanligt, men istället för att lägga sig och chilla i duschen ställde han sig och tittade på tvättmaskinen och sen på mig.

Jag frågade på skoj om han ville arbeta, ett ord jag inte använder rutinmässigt. Därefter återgick jag till spelandet då vi tvättade för ett par dagar sen och inte hade tillräckligt för en till maskin. Tyckte jag.

I ögonvrån såg jag hur Everest gick bort till klädhögen på golvet som låg kvar efter duschen (för att jag är lat) och plockade upp högen så gott det gick. Han bar bort den till tvättmaskinen, strumpor och t-shirt ramlade ut på vägen och han stoppade in kläderna snyggt och fint i maskinen innan han tittade på mig. Jag tittade tillbaka och sträckte mig efter en godis, som han fick.

Därefter plockade han självmant upp t-shirten och sen strumporna och stoppade prydligt in dom också innan han stängde luckan till tvättmaskinen då det inte fanns mer tvätt och tittade på mig igen. Han fick en till godis medan jag fortsatte att bara stirra på honom.

Som avslutning gick han ut ur badrummet efter att han fått sin godis och stängde dörren efter sig.

Jag har lärt honom plocka upp saker åt mig från golvet, jag har lärt honom att öppna och stänga dörrar, luckor och lådor och jag har lärt honom att stoppa in kläder i tvättmaskin. Idag fick han alltså för sig att använda sina samlade kunskaper och improvisera ihop något, vilket resulterade i det ovan.

Det värsta är att ingen kommer tro på mig när jag berättar det här och han kommer aldrig göra om det igen, speciellt inte om jag har en kamera i beredskap eller ett ögonvittne…

Sajtvärd för Pokémon iFokus och The Sims iFokus 🐺

"Hark, hear the howl that eats the moon alive" - Tell Me What the Rain Knows

Herveaux
1
#1

#0: Du skriver så målande så det behövs ingen kamera, för jo, jag tror på dig iaf.

Duktiga Everest! 🐶💖


// Harley

Vixxen
1
#2

🐶❤️

Karmatarerskanise
1
#3

Duktig vovve 😂

Emo
1
#4

Klart att jag tror dig.

 Värd på  Pyssel och medarbetare på Pärlpyssel.
Mina figurer: http://parlkonst.se/
Emo, ägare till Emos Shop sen 1973

Anne.K
1
#5

Men åh vad kul! Jag blir direkt nyfiken på hur du har tränat för att få honom att lägga in tvätten i maskinen? Detta är något jag verkligen vill lära min hund och länge funderat på, men vet inte hur jag ska börja eller gå till väga. Så instruktioner tack! :D

Duktig din vovve är!

 Föredetta: Registrerad uppfödare av Gerbiler: Myomorpha - Gerbiluppfödning

Mitchika
3
#6

Tack så mycket, allihopa, för era fina kommentarer! :D

#5 Jag vet inte om jag kan vara så mycket till hjälp. Min hund är nämligen lite av en "fuskmodell" eller vad jag ska kalla honom.

Han imiterar mig. Det har han gjort ända sen han var valp. Hoppar jag så hoppar han, till exempel. Jag lärde honom lämna in föremål och apportera genom att sitta och lägga bollen i min egen hand, säga "hämta" när jag gjorde det och sen berömma mig själv medan han såg på.

Men jag kan se om jag kan komma med några tips i alla fall!

Jag började med att lära honom att ta emot/hålla i kläder. Jag valde en strumpa eftersom den är så liten och behändig innan jag gick över till lite större plagg. Det svåraste var att få honom att förstå att han inte skulle sätta igång och leka med kläderna. :D

Vi började faktiskt med att han skulle hämta kläderna åt mig på morgonen när jag vaknat. Det var inget vi gjorde inför tvättmaskinsträning utan återigen, för att jag är lat. Plocka upp kläderna från kvällen innan och få dom i handen utan att jag ens behöver resa mig upp från sängen är lite lyx. :D

Det är som att lära in gripande med andra föremål. Hålla fram, visa föremålet, bygg upp ett intresse. Kan hunden redan ett "ta"-kommando så använd det. Jag körde med "ta" och sedan "släpp" och då ska han släppa/spotta ut på golvet, inte lägga i min hand.

Sedan visade jag själv. Jag plockade upp strumpan samtidigt som jag sa "ta," ledde strumpan bort till tvättmaskinen och sa "i maskinen" samtidigt som jag stoppade in strumpan och sa "släpp." Såg till att han var uppmärksam och både tittade och lyssnade. Upprepade några gånger. Jag var väldigt tydlig och konsekvent med orden jag använde.

Sen satte jag mig på golvet precis intill tvättmaskinen med honom och bad honom ta strumpan. Därefter uppmuntrade jag honom med ljud och gester att komma fram med strumpan till maskinen och även sticka in huvudet en bit i maskinen.

Han var extremt ivrig, taggad, förvirrad och blev snabbt frustrerad, så vi jobbade inte alls mycket första gången. Bara att han stoppade in huvudet i tvättmaskinen medan han höll i strumpan var ett enormt framsteg så han fick massa beröm och belöning och sen slutade vi där.

Nästa steg var att få honom att släppa strumpan därinne och det var lite halvklurigt. När jag sa "släpp" drog han nämligen ut huvudet och släppte strumpan på golvet istället medan han tittade på mig. Så då tog jag strumpan, lade in den i maskinen och sa "där, där ska den vara, där släpp" innan jag gav tillbaka den till honom och försökte igen.

Väldigt korta pass för att undvika frustration så mycket det går och en väldans massa uppmuntran och beröm. Det är viktigt att hunden lyckas på något sätt och får belöning så att träningspasset slutar positivt.

Jag kommer inte ihåg när jag började riktigt (äldsta filmen jag hittar på mobilen är från 7:e maj i år) och då kunde han stoppa in plaggen i maskinen, men kämpade med biten att stoppa in det ordentligt om det hängde utanför en bit. I dagsläget kan han stoppa in lakan på egen hand, även om han kan klaga lite om lakanet är "bråkigt" och ramlar ut lite igen efter att han stoppat in hela.

Jag skulle säga att vi höll på i minst ett halvår innan allt började sitta ordentligt, men vi tränade inte stenhårt utan gjorde det som en rolig grej just när det behövde tvättas eller när jag hade tråkigt i badrummet. Korta pass och jag undvek att göra det på dåliga/stressiga dagar. Tränar man mycket och regelbundet bör det definitivt gå fortare.

Jag vet inte om något av det här kan hjälpa och jag vet ärligt talat inte om det ens är speciellt bra sett ur inlärningssynpunkt.

Hade jag kört den här metoden med min förra hund hade han bara suttit där med en strumpa i munnen och stirrat på mig som om jag var dum i huvudet. :D

Sajtvärd för Pokémon iFokus och The Sims iFokus 🐺

"Hark, hear the howl that eats the moon alive" - Tell Me What the Rain Knows

Vixxen
2
#7

Roligt att läsa om ert fina samarbete!

Anne.K
1
#8

#6: Men vart får man tag på fuskmodellshundar? Jag vill också skaffa mig en sådan, haha. Själv råkade jag skaffa mig ett måndagsexemplar istället. Däremot verkar hon ganska lättlärd så, borde ju inte vara omöjligt att lära henne att tvätta, haha. Eller åtminstånde plocka tvätten åt mig. :P

Men låter himla kul med en hund som imiterar det man gör. :) Känns som att det underlättar träningen en hel del.

 Föredetta: Registrerad uppfödare av Gerbiler: Myomorpha - Gerbiluppfödning

Mitchika
1
#9

#8: Haha, ja du! Jag är fortfarande inte helt övertygad om att jag har en hund. Min teori är att uppfödaren på något sätt lyckades koppla en smart orkan, smög in den bland valparna och därefter lurade i mig att det var en valp. Jag skulle definitivt gå på det om orkanen var söt nog och det skulle förklara en hel del.

Min är också ett måndagsexemplar. Fuskmodell Orkanvild av typen Måndagsexemplar. Dom kan dom med. :D

Det tycker jag också, men det var svårt att ändra om mig själv och mitt träningssätt. Alla hundar är intelligenta och tänker och lär sig på olika sätt. Everests sätt var något jag aldrig stött på tidigare och det var nog så förvirrande att ta till mig och anpassa mig efter i början.

Men ja, vi har kunnat ta en del genvägar i träningen tack vare det. :D

Sajtvärd för Pokémon iFokus och The Sims iFokus 🐺

"Hark, hear the howl that eats the moon alive" - Tell Me What the Rain Knows

Haifa
0
#10

Hundar är smartare än man tror, har sett filmer på hundar som härmar sina ägare och som visar att det kan se skillnad på antal (upp till 5 tror jag). Båda två var studier som en etologi professor visade på en föreläsning vi hade i etologi. Han visa bara själva filmerna så har ingen aning om vad studierna heter.

Däremot är den metoden du använt inte så ny, även om den kanske inte är så vanlig så har den funnits ett tag. Kallas för "do as I do", där man gör en serie av saker och sen säger "do it" till hunden. Funkar kanske inte på alla individer men det skadar inte om man vill prova. Sök på det på youtube så får man fram en del filmer på ämnet.

Mitchika
1
#11

#10: Jag kollade upp "do as I do"-metoden då jag aldrig hört om den innan och det verkar inte vara samma sak. Jag har inte tränat in att Everest ska härma mig och det jag gör via gest eller kommando, utan det är något han har tagit eget initiativ till då och då som jag har uppmuntrat. Vilket jag sedan försökt använda till min fördel när det gällde att lära honom att stoppa in kläder i tvättmaskinen.

"Do as I do" ser häftigt ut, men det verkar vara samma grundprincip som med annan träning. Du byter bara ut kommandoord och handtecken mot helkroppsgester istället. Hunden är platsad och väntar medan man själv gör gesten för att visa vad man vill att hunden ska göra och "do it" blir ett slags varsågod/startsignal för hunden att den ska köra kommandot.

Alternativt lär man in ett program (likt freestyle) där hunden vet vad den ska göra och i vilken ordning samt vad som är startsignalen för varje steg.

I början av inlärningsvideos och instruktionerna jag hittar på nätet säger dom att hunden måste kunna utföra minst tre kommandon med endast kommandoord, utan gester eller andra hjälper, samt att hunden måste kunna stanna kvar/sitta kvar på kommando innan man kan börja träningen.

Därefter platsar man hunden och går och ställer sig mitt emot den med lite avstånd emellan. Sen så lägger man sig ner på marken/golvet och säger "do it" direkt följt av "ligg" så att hunden lägger sig. Upprepa tills hunden kopplar ihop att gesten eller "do it" betyder att den ska lägga sig. Ta därefter bort kommandoordet helt.

Lägg sen till fler gester med kommandon så att hunden lär sig att gesten talar om vad den ska göra och att "do it" är startsignalen. Gör du därefter allt i samma ordning hela tiden (ligg, sitt, target, plocka föremål och sen upprepa), så kommer hunden memorera ordningen sakerna görs i och bli ännu duktigare.

Hunden ser ut att härma ägaren när den i själva verket följer kommandon via helkroppsgester som ägaren lärt in.

Sajtvärd för Pokémon iFokus och The Sims iFokus 🐺

"Hark, hear the howl that eats the moon alive" - Tell Me What the Rain Knows

Haifa
0
#12

#11: Har ingen koll på själva metoden men studien byggde mer på att se ifall hunden kunde utföra det utan några som helst signaler från människan. För det är konstaterat att hundar enbart med en blick från ägaren veta vad den ska göra när det kommer till vissa saker. Så den personen som visade var inte den som gav kommando att göra det utan det var en annan person som gjorde det. Ingen av personerna var närvarande när den andre utförde sin uppgift. De använde enbart hundar som inte tränat i metoden innan och sen utförde en mindre grundträning själva. Hade gärna läst denna studie själv men vet inte ens om den var klar när vi fick se filmen på det.

Ville bara dela med mig av vad jag har sett och hört när det gäller det och att det finns en variant av det. Tycker bara det är intressant att se hur individuella hundar kan vara när det gäller träning och hur olika alla funkar vid inlärning.

Mitchika
1
#13

#12: Jag vet ingenting om studierna, men dom låter intressanta. :D

Jag sökte, men hittade inte dom. Däremot hittade jag saker om "do as I do"-träningsmetoden på hemsidor och även videos. Det jag hittade stämde inte in med det jag och Everest gör. Jag testade en grej imorse för att se om jag kunde få ett bra exempel.

Jag satt på badrumsgolvet och genast kom Everest fram för att jippie, jag sitter på golvet och kommer ge min fulla uppmärksamhet till honom! Jag säger inget och ger ingen ögonkontakt utan jag lutar mig fram och sträcker armen mot badrumshyllan, hyllplanet längst ner.

Everest följer omedelbart med armen. Jag sticker in handen i hyllan, Everest sticker in huvudet. I hyllan finns bara två saker, en tvättsvamp och en trasa. Jag tar tvättsvampen. Everest ser det i ögonvrån och plockar upp trasan i munnen. Jag drar tillbaka armen och sätter mig upp ordentligt igen. Everest vänder sig om och går tillbaka till mig. Min hand med svampen vilar i knäet och Everest försöker ge mig trasan.

Allt detta händer utan pauser och i en rörelse och det är inget vi tränat in eller gjort tidigare. Han gör som jag samtidigt som mig medan han har koll på vad jag gör och gör samma sak. Inte jämt och absolut inte varje gång jag gör något, men ibland så händer det och jag uppmuntrar det varje gång.

Sen går det ju att diskutera om det verkligen är så att han härmar mig eller om det handlar om en annan form av kommunikation. Alternativt om det är en kombination av kunskaper han har från andra saker och beteenden vi har tränat som får honom att agera på det här viset. Oavsett så är det riktigt kul utforska och leka med tillsammans med honom. :D

Sajtvärd för Pokémon iFokus och The Sims iFokus 🐺

"Hark, hear the howl that eats the moon alive" - Tell Me What the Rain Knows

Haifa
0
#14

#13: Skulle säga att det hamnar i samma kategori, men att det utförs på olika sätt. För det är fortfarande du som ger en visuell bild vad du vill hunden ska göra och sen efter lite försök så gör hunden det. Förstår dock vad du menar med att det ändå är annorlunda, eftersom syftet inte är detsamma. Även att du tar det i etapper tillsammans med honom och inte att han ska vänta tills du är klar. Sen verkar din hund vara väldigt arbetsvillig av sig, vilket gör att en annan blir lite avundsjuk men blir väl så när man själv väljer en lat sällskapsspets.

Kan mycket väl vara ett resultat av tidigare träning, han vet ju precis vad det handlar om eftersom du redan använt den metoden tidigare. Tror bara han har blivit något bättre på att snappa upp vad du gör och därmed lyckas snabbare. Man får oftast det resultat man lär in och i detta fallet är det att ni ska göra det samtidigt och inte som i "do as I do" där man gör det i turordning. Skulle säga att du kommit på en egen variant av det som låter lite mer trevligare. Är ju alltid roligare att göra något tillsammans än var för sig.

Kommunikation mellan två olika arter som kommunicerar på olika sätt är komplicerad. Finns en anledning till att studier kring hundars etologi har varit problematisk eftersom att det är svårt att få hundar att utföra något när de är ensamma. Samtidigt riskerar man att påverka resultatet om ägaren är med då hundar är experter på att avläsa sin ägares kroppsspråk och sinnesstämning.

Mitchika
1
#15

#14: Jag förstår vad du menar. :D

Jag tyckte det var jätteintressant att diskutera och det var kul att upptäcka "do as I do"-metoden. Jag tänker faktiskt ta och prova den lite när jag hinner och orkar för att se om det kan förstärka hans beteende eller om det "bara" blir nya signaler för kommandon. Oavsett slutresultatet så blir det ju kul och stimulerande.

Men precis! Vi gör det samtidigt och det blev av en ren slump just för att han började göra lite som jag gjorde på egen hand. Jag vet inte om det är roligare än den formen av träning (jag föredrar faktiskt strukturerad träning), men det är rätt kul att göra saker lite synkat ibland. :)

Sajtvärd för Pokémon iFokus och The Sims iFokus 🐺

"Hark, hear the howl that eats the moon alive" - Tell Me What the Rain Knows