Hundar iFokus

Hundar

Etikettbeteende
Läst 923 ggr
[Minion]
0

Vallhund och barn

Hej! Vi ska snart få hem en ”vallhundsvalp” (shepherd). Undrar om vi bör tänka på ngt speciellt i uppfostran kopplat till våra barn med tanke på att det är en vallhund. Har hört att de kan börja valla barnen och då innefattande bla nafs i hälarna 🐶 (Har haft hund innan men ingen vallhund). Stort tack för tips och trix 👌🏼

Clopper
0
#1

Vad är det för vallhund? Finns många olika sätt att valla på :)

Retriever456
0
#2

Va är det för vallhund? Visst, valpen kanske nafsar lite osv men sålänge den får tillräckligt me stimulans (eventuellt vall) så kommer den nog vara nöjd. Tydliga regler osv.

[Minion]
0
#3

#1 #2 Ledsen hade ju bara skrivit shepherd 😅 Austalian shepherd. Stimulans kommer den få, vad bra då kör vi på ”som vanligt” med valpen.

Frida B
3
#4

Uppfostra valpen så som det behövs skulle jag säga. Det går inte att förutse vad hunden kommer ha för beteende kring barnen, det ser ni när valpen kommer hem. :)

 Sajtvärd på Akvarieräkor ifokus och m_edarbetare på Agility ifokus             
_(f.d MelvinMimmiLufsen)

Hornslandet
0
#5

Allt vallbeteende är inte så dumt ;) Vallning betyder inte per definition att den enbart springer runt och biter barnen i hälarna, det betyder lika väl att den håller koll på vart folk är, gärna lägger sig med uppsikt, springer mellan er och "duttar av" er om ni är ute i skogen men en bit från varann tex!