Val av hundras đŸ första egna hunden! â€ïž
Sommaren Ă€r pĂ„ intĂ„g och jag har delat en dröm med sĂ„ mĂ„nga andra: mĂ„let om att skaffa en egen hund. Att förestĂ€lla mig livet utan hund kĂ€nns sĂ„ tomt⊠DĂ€rför vill jag göra sĂ„ gott jag kan för att bĂ„de min framtida hund och jag ska ha det bra. âŁïž Jag Ă€r uppvuxen med pudlar. Har inte gĂ„tt nĂ„gon kurs att hĂ€nga upp i julgranen men har testat pĂ„ agility, rallylydnad och lydnad. Inför min framtida hund sĂ„ kĂ€nner jag en brinnande nyfikenhet och lust till att gĂ„ kurser, trĂ€na och slutligen Ă€ven tĂ€vla. Det Ă€r en hund jag vill utforska Sverige med, dela vardagen med och gĂ€rna gĂ„ pĂ„ trĂ€ningslĂ€ger ocksĂ„. Utöver detta sĂ„ har jag ocksĂ„ en lĂ€ngtan till att mysa i soffan med min alldeles egna hundkompis! đ Hundar Ă€r fantastiska i mina ögon och jag gillar att lĂ€sa om deras psykologi - jag vill lĂ€ra mig mer om dem! đ„° Jag vill fĂ„ en bĂ€ttre förstĂ„else och kunna erbjuda en bra vardag och ett bra liv.. - sĂ„ bra jag kan. Och jag vill ocksĂ„ mĂ„ bra i sĂ€llskapet av min hund đ - Kunna ta emot gĂ€ster, besöka hos andra. Att min hund trĂ€ffar andra hundar. Allting serveras ju inte pĂ„ silverfat utan jag vill försöka förbereda hunden som valp (om det nu blir en valp) genom miljötrĂ€ning och annat. Jag tĂ€nker att jag ocksĂ„ kan kontakta hundtrĂ€nare för rĂ„dgivning och förhoppningsvis fĂ„ stöd frĂ„n kenneln jag köper ifrĂ„n. đđŒđŸ SĂ„ det hĂ€r Ă€r det jag vill göra. De grenar jag Ă€r intresserad i Ă€r ett flertal stycken: Agility Mondioring/svenskskydd(?) Lydnad Freestyle Bruks Nosework/specialsök Jag vill inte hĂ„lla pĂ„ med allt pĂ„ en gĂ„ng utan vill ta saker bitvis. T.ex. skyddsarbete kommer jag vĂ€nta med efter att ha rĂ„dfrĂ„gat bĂ„de uppfödare och privatpersoner. Jag kan tĂ€nka mig att trĂ€na pĂ„ klubben 3 gĂ„nger i veckan och sedan trĂ€na resterande av tiden hemmavid/ i omrĂ„det. Inte varje dag. (Men det förutsĂ€tter att jag har andra att trĂ€na med de gĂ„ngerna jag Ă„ker ner till klubben. đ·) Att trĂ€na skydd Ă€r inget krav, men att ha möjlighet till det i framtiden med min hund hade varit riktigt fint. Jag har kontaktat en del kennlar om omplaceringshundar för dĂ„ vet man vad man fĂ„r men har inte fĂ„tt nĂ„got napp, vissa svarar heller inte. Och om ni har tips pĂ„ kennel eller liknande som ni kan rekommendera, PM:a gĂ€rna dĂ„ đđŒ
Om du vill skriva av dig till nÄgon sÄ finns jag hÀr.
Sheltie tycker jag Àr en perfekt ras dÄ de bÄde Àr riktigt smarta och sportiga men inte brukar ha nÄgot problem med pausknappen nÀr man vill ta det lugnt eller Àr sjuk. Vissa sÀger att shelties Àr rÀddhÄgsna men alla shelties jag trÀffat som fÄtt en bra och trygg uppfostran har varit vÀldigt lugna och sjÀlvsÀkra. LÀtta med alla typer av mÀnniskor och generellt okomplicerade. De Àr lite jobbiga att borsta men behöver till skillnad frÄn pudlar inte klippas. Om du skulle vara intresserad av en blandrashund sÄ driver min mamma ett seriöst shelter i sydeuropa och du kan fÄ mer info pÄ PM. (Vill vara anonym i forumet och dÀrför inte skriva för mycket detaljer som kan identifiera mig i trÄdar).
Med tanke pÄ att du vill trÀna skydd - Àr det bara brukshundar som Àr aktuellt eller kan du tÀnka dig nÄgot annat och skippa skyddet? :) Att trÀna skydd Àr ju inget man gör ensam, och jag har förstÄtt att det kan vara svÄrt att komma med i nÄgon grupp om man inte satsar helhjÀrtat.
Som #2 skiver Àr det tyvÀrr svÄrt med grupper, beroende pÄ vart man bor mer eller mindre. Men svenskskydd Àr lÀttare Àn IGP/IPO utifrÄn min erfarenhet av vart jag bor. Mondi har jag ingen aning om. Man mÄste ha Brukshund för att tÀvla i skyddet, och vissa raser inom dom raserna Àr svÄrare att anvÀnda i skyddet samt svÄrare att kunna bli del av grupper med. Dom flesta kommer inte rekommendera eller lÄta en in i en grupp om man inte vill tÀvla, och gÀrna tÀvla med höga ambitioner. SÄ frÄgan Àr ju lite hur pass viktigt det Àr för dig. SchÀfer Àr ju en fantastisk ras man kan trÀna och tÀvla i nÀstan allt. En rolig allroundhund, tyvÀrr mckt sjukdomar och man ska vara sjuuuukt noga med var man skaffar ifrÄn, gÄr ju ocksÄ att tÀvla och trÀna i skyddet utan att det "behövs". Du skriver mÄnga intresseomrÄden, försök att gÄ ut och hitta dom som du brinner lite extra för, som du verkligen vill kunna trÀna (ev tÀvla) med, resten kan ju vara ngt du kan göra nÀr tid finns över eller ni vill göra lite annat o ha kul. Jag lÀgger tex ffa tid pÄ skyddet, lydnaden och specialsöket. Försöker lÀgga mycket mer tid i spÄret ocksÄ. Men utöver det trÀnar vi NW, drag och sök nÀr tid finns. :)
Instagram
@TwoPawsAhead â @M4rkPhotography
#1 #2 Tack för svaren! đ€
#1 Jag gillar shelties! Tycker de Àr riktigt söta och jag gillar söta hundar haha. :D Och ja precis, de har ju ryktet om att vara rÀdda men som du sÀger sÄ Àr inte alla det. Det finns sÀkert linjer med individer som Àr tryggare i sig sjÀlva.
Jag har endast haft mindre hundar hittills och jag gillar smÄ hundar. Men jag Àr sugen pÄ att prova ha en lite större hund (mellanstor och uppÄt) dÄ alla mina vÀnner har större hundar och vÄr lilla hund har dÄ inte kunnat leka med dem direkt. Och det kÀnns lite spÀnnande att prova nÄgot "nytt".
Men nÄgon gÄng i livet sÄ vill jag ha en sheltie. FÄr fundera pÄ för och nackdelar. :D Ang. importering av hund sÄ Àr jag rÀdd för att ta hit sjukdomar och som jag förstÄtt det sÄ Àr man begrÀnsad i tÀvlingssammanhang. Dock Àr jag intresserad i att höra i PM vilket det Àr för möjligheten i framtiden. :)
#2 Jag föredrar en brukshund just för möjligheten att trÀna skydd dÄ jag kÀnner mig sÄ pass intresserad i det (men kÀnner mig alldeles för grön just nu). Annars blir det att jag skaffar en icke brukshund för att senare lÀngta till/skaffa en brukshund ocksÄ. Jag vet inte vad som Àr bÀst faktiskt. Gillar att ha möjligheter.
Och jag tror det löser sig. :) Jag ser skyddet som en bonus: mitt mĂ„l Ă€r att trĂ€na mondio. đș men skulle alltid kunna börja med en icke brukshund.
Om du vill skriva av dig till nÄgon sÄ finns jag hÀr.
#3 Tack för svaret đș
Skyddsgrupper tÀnker jag kommer lite senare för just nu önskar jag bara möjligheten till att trÀna skydd. (svenskskydd/mondio)
Ja precis. Som jag har förstÄtt det Àr t.ex. schÀfrar riktigt bra för IGP och malinois för mondioring t.ex.
Och jag har tÀvlingsambitioner men för mig Àr trÀningen viktigast.:)
Jag har aldrig trÀnat skydd utan har endast varit Ähörare och tittat pÄ trÀning/tÀvling/förelÀsning och jag tror att det kan bli en favoritgren för mig. Men vet inte sÀkert. DÀrför kÀnner jag att jag vill ha möjligheten till att trÀna dessa grenar, för att verkligen se. Men sedan Àven kunna "falla tillbaka" till t.ex. agility / (lydnad, bruks?) / specialsök.
LÄter bra det du skriver. SchÀfer har jag tittat pÄ, tycker de Àr fina men de flesta Àr sÄ kraftiga och tunga. (jag vill helst ha max ca 25kg) Tror inte de passar sÄ bra till agility heller och det Àr dessa tvÄ punkter som klÀmmer för mig. Och som du sÀger Àr det extremt viktigt med linjer hÀr. SchÀfer Àr dock verkligen en kandidat! Men mÄste suga mer pÄ den karamellen.
För som du sÀger Àr jag intresserad i flera grenar men om jag ska sortera dem lite sÄ Àr det:
Mondioring & agility i topp (dÀr jag mÄste prova mondio för att veta)
svenskskydd & bruks (hÀr mÄste jag ocksÄ prova för att veta)
lydnad, freestyle, nosework/specialsök tÀnker jag Àr en liten mysgrej att göra vid sidan om tillsammans med canicross. :D
Kul att höra dina tankar och tack Äterigen :D
Om du vill skriva av dig till nÄgon sÄ finns jag hÀr.
Jag har lÀst runt om ett par raser fram och tillbaka och i slutÀndan Àr det nog individen som rÀknas. Har lÀst om brukshundraser som t.ex: aussie, belgisk vallhund (alla varianter), schÀfer, Vit Herdehund, kelpie. Icke brukshundraser: shetland sheepdog, Pudel och sedan en ras jag alltid glömmer namnet pÄ. :D (och hÀr missar jag skyddet och det svider lite inombords helt Àrligt..)
Det finns sĂ„ mĂ„nga fina raser men jag tycker det Ă€r svĂ„rt att hitta en som kan passa mig.. Och utöver detta sĂ„ vill jag hitta en kennel som jag kan fĂ„ lite stöd ifrĂ„n dĂ„ det Ă€r min första egna hund. Men först kommer valet av rasâŠ. â€ïž
Om du vill skriva av dig till nÄgon sÄ finns jag hÀr.
#5 jag rekommenderar verkligen inte att trĂ€na skydd sjĂ€lv, hoppas verkligen du kan försöka se frĂ„n utsidan hur fel det kan bli och hur fort det kan gĂ„. Jag har precis börjat trĂ€na skydd pĂ„ egen hand med min hund efter trĂ€ning med min grupp och lĂ€ra kĂ€nna min hund i ett skyddssammanhang. Det ska sĂ€gas jag har hĂ„llt pĂ„ med skydd ca ett Ă„r, jag har trĂ€nat skydd sjĂ€lv med mindre "farliga" (i brist pĂ„ bĂ€ttre ord) saker, alltsĂ„ inte en arm men med en bitkudde, trĂ€nat skall, stadga, mm. Först nu för ngn mĂ„nad sedan började jag sĂ€tta pĂ„ en arm och trĂ€na med den. Men nu Ă€r min hund lite speciell ocksĂ„ đđ och jag Ă€r sjĂ€lv ny i skyddet. Kelpie har jag ju, och Ă€r inte vanliga i skyddet men inte helt omöjliga eller ovanliga i svenskyddet, i IGPn Ă€r det lite svĂ„rare dock.. Mondi kan jag tyvĂ€rr inte nog om. Men schĂ€fer, kelpie, vit herde, aussie skulle jag kunna rek. Raser som passar och funkar till det mesta men kanske inte kommer briljera i skyddet, förutom möjligen schĂ€fern dĂ„. Men kan ju vara mera Ă€n nog nĂ€r man inte ens Ă€r sĂ€ker pĂ„ om man kommer trĂ€na det. Skulle nog vĂ€nta med belgare, eller iaf mallen, en bra lakke eller groen skulle kunna vara ngt, men svĂ„rt att hitta ngt bra tyvĂ€rr.. Var bor du?
Instagram
@TwoPawsAhead â @M4rkPhotography
#7 Ă„h, har inga planer pĂ„ att trĂ€na skydd ensam. :D Vet att mycket kan gĂ„ fel med skydd (men vet inte allt). Det jag kan tĂ€nka mig trĂ€na ensam Ă€r det du skriver: med kudde eller allt runtomkring. đ
HĂ€rligt, ja det kĂ€nns som att kelpie och kanske Ă€ven aussie Ă€r tvĂ„ raser som fungerar i skydd men inte lika bra som t.ex. en schĂ€fer osv. (men beror sjĂ€lvklart pĂ„ individ :D) IGP vill jag inte hĂ„lla pĂ„ med sĂ„ det gör inget. đș Mondio blir nog för tufft men kul att höra om svenskskyddet!
Jag tycker du resonerar klokt och jag hÄller med dig. :) Ska fundera lite. Hade varit kul med tvÄ hundar sÄ slipper jag ha en som kan vara "bÀst pÄ allt" men tror inte jag kommer ha tid för tvÄ just nu.
Ja, jag önskade att jag hade mer erfarenhet. Har varit intresserad i grönis men som du sĂ€ger Ă€r det svĂ„rt att hitta bra kombinationer. đ
Om du vill skriva av dig till nÄgon sÄ finns jag hÀr.
#7 och vill skriva i PM men vet inte hur man gör. đ€
Om du vill skriva av dig till nÄgon sÄ finns jag hÀr.
TÀnker ocksÄ att en aussie eller kelpie kan vara ett bra alternativ? Snabba i agilityn och gÄr ÀndÄ trÀna skydd med Àven om de kanske inte Àr de vassaste. Du kan ju alltid skaffa en mer lÀmpad ras senare om du verkligen skulle fastna för det. DÄ lÀr du ha mer erfarenhet och förhoppningsvis hittat en vÀg in sÄ det blir lÀttare att börja trÀna skydd/mondio redan frÄn början. :)
#10 Det Ă€r ingen dĂ„lig idĂ©, tack! đđđŒ
Om du vill skriva av dig till nÄgon sÄ finns jag hÀr.
#7 Jag vill veta mer om kelpies i svenskakyddet! Har aldrig sett en kelpie gÄ i munkorg, finns det nÄgon eller nÄgra sÄ lÄter det som drömhunden för mig. Finns det verkligen sÄdana ekipage? TS, din önskelista Àr tyvÀrr orimlig. Jag rekommenderar inte att skaffa en brukshund för skydd som första hund, det Àr otroligt svÄrt och risken Àr större att det blir för svÄrt och att man dÀrför slutar Àn att man utvecklas. Köp dig en lÀromÀstare, sÄ kan du alltid köpa en till om ett par Är för att köra skydd.
#12 idĂ©n Ă€r att skaffa en brukshund med möjlighet till att trĂ€na skydd framöver. DĂ„ en hund lever sĂ„ lĂ€nge sĂ„ tĂ€nker jag att det finns tid och utrymme att vĂ€xa med hunden. Och dĂ„ ej frĂ„n individer/linjer som enbart Ă€r avlade för skyddsarbete och som Ă€r svĂ„ra att nĂ„ fram till nĂ€r de gĂ„r upp i drift - men det kanske Ă€r orimligt att tĂ€nka sĂ„? Och jag har sökt efter omplaceringar utan resultat sĂ„ det verkar vara rĂ€tt sĂ„ svĂ„rt att hitta en vuxen hund :/ för har sjĂ€lv tĂ€nkt i liknande banor som dig, att börja med en Ă€ldre hund. Kan tĂ€nka mig att vara fodervĂ€rd ocksĂ„. Men fĂ„r kanske kontakta fler kennlar. đ
Om du vill skriva av dig till nÄgon sÄ finns jag hÀr.
#13 Jag var otydlig nÀr jag skrev lÀromÀstare. Köp en hund (valp) som du lÀr dig tillsammans med, nÀr du sedan hunnit testa pÄ alla hundsporten och sett vad du vill fortsÀtta göra sÄ kan du köpa en valp som kan bli mer specialiserad.
Jag tĂ€nkte schapendoes tills jag lĂ€ste om skyddet đ en schappis frĂ„n rĂ€tt linjer Ă€r Ă€ndĂ„ en hel del hund som man kan syssla med allt möjligt med, samtidigt som de Ă€r lĂ€tta att ha, sociala och framĂ„t. Men Ă€r det egentligen en brukshund man lĂ€ngtar efter med allt vad det innebĂ€r kommer man troligen tycka de Ă€r lite mesiga. Som flera andra sĂ€ger Ă€r det nog svĂ„rt att fĂ„ in allt du vill ha i en hund.
#12 jassÄ vad roligt! Trodde du var schÀfer frÀlst! Jag Àr ju sjÀlv ny i "trakterna" sÄ att sÀga. Men utifrÄn vad folk jag trÀffar inom svenskskyddet sÀger var det inte ovanligt förr, en som erkÀnde stt en kelpie vann över han med sin schÀfer en gÄng i tiden,kelpien stod pÄ pallen iaf. Jag tror inte du skulle komma lÄngt med hur mÄnga kelpies Àr idag, men lyckas du hitta en mer gammaldags kelpie skulle det sÀkert gÄ, jag kan försöka kolla upp lite mer hur mckt eller vilja linjer det var om du vill?
Instagram
@TwoPawsAhead â @M4rkPhotography
#16 Jag skulle mÄ sÄ himla bra om jag kom pÄ skyddstrÀning med en kelpie sÄ du anar inte! Det hade varit drömmen. Jag tolkade ditt inlÀgg som att det var vanligt idag, Àr inte sÄ intresserad av Àldre linjer. Men finns det nÄgon som kör aktivt idag vill jag hemskt gÀrna veta det, dÄ Àr jag redan ett stort fan!
#17 kÀnner tyvÀrr ingen sjÀlv vad jag minns just nu. Var gammalt skyddsfolk som sa dom trÀffade en del förr i tiden.. KÀnner bara en som kör mondio. Men kan kolla runt lite. Flera som har sagt till mig att det ej Àr lika ovanligt i svenskskyddet som i IGPn, eftersom fulla bett inte Àr lika viktiga i svenskskyddet.
Instagram
@TwoPawsAhead â @M4rkPhotography
#18 Nej sÄ Àr det ju att man inte bedöms lika hÄrt, dÀremot Àr det munkorg i alla klasser, vilket inte Àr till en kelpies fördel. Men jag hoppas verkligen att du har rÀtt, det vore en rolig syn.
#19 TROR min hade funkat rĂ€tt bra i svenskskyddet. SmĂ€rtan och korgen Ă€r ngt jag inte skulle se han bryta pĂ„, om han har ett mĂ„l genomför han det, han har problem med betten ibland dĂ„ han lĂ€gger mer energi pĂ„ att full fart in, gullt bett och sen glömmer han ibland stĂ€nga munnen đ„Ž sĂ„ han brukar flyga, han har inga problemer med trĂ€ngningar eller med stocken Ă€ven om jag faktisk slĂ„r pĂ„ han för att se till han Ă€r hĂ€rdat ifall det skulle hĂ€nda pĂ„ trĂ€ning/tĂ€vling vilket inte Ă€r helt omöjligt. Men, han Ă€r inte alls rastypisk tyvĂ€rr.. VĂ€ldigt gammaldags i psyke och utseende. Kanske ska frĂ„ga svenskskyddsgĂ€nget om vi fĂ„r köra ett varv đđ skĂ€mt Ă„sido, jag tror problemet med mĂ„nga kelpies IDAG Ă€r hur jĂ€vla mjuka dom e, det adderad med en mindre föremĂ„msintressw och intensitet = kan backa undan om trycket eller "smĂ€rtan" blir för stor. Min apa har en jĂ€vla portion resursförsvar och Ă€ven en portion föremĂ„lsintresse, dessa höjs enormt beroende pĂ„ hur svĂ„r uppnĂ„dda dessa resurser/föremĂ„l e. AlltsĂ„ Ă€lskar han tex sin arm, för den mĂ„ste man bannemig kĂ€mpa för att fĂ„, den Ă€r inte lĂ€tt för en kelpie med liten munn lixom đ
Instagram
@TwoPawsAhead â @M4rkPhotography
#14 Jahaaa! DÄ förstÄr jag haha :D
#15 Ă„h, ja tyvĂ€rr sĂ„ Ă€r det nog sĂ„.. â€ïž
Om du vill skriva av dig till nÄgon sÄ finns jag hÀr.
Kom bara pÄ spontant att om du vill satsa pÄ skydds/IPO finns ju jÀttefina bruksavlade rottweilers till det ÀndamÄlet. SjÀlv haft en av den sorten, de födde upp hundar för skydds, och dÀr skulle jag kunna kommit lÄngt i lydnad och allt möjligt! De Àr atletiska och smidiga, och en vÀldigt trevlig hund om man uppfostrar dem rÀtt frÄn början. Inte alls sÄ stor som man kanske tÀnker sig. Bara en tanke, sÄg att du ville ha en nÄgot lÀttare hund. :)