Hundar iFokus

Hundar

Etikett: raser
Läst 1022 ggr
Mirrorglace
0

Rottis mix med amstaff

Skulle vilja höra om någon har denna mixen och om några har bilder att dela med sej av? Har en kompis som skaffat valp av detta oh jag personligen undrar lite hur det kommer att komma ut på han… Kanske inte bästa kombinationen men samtidigt kan det ju bli bra med så vem vet :)

❤️

Turast
3
#1

Ingen kan veta hur den ska bli, läs på om båda raserna så vet man lite om vad som kan visa sig. 

skulle förvänta mig vakt
skulle vara noga med att den frå träffa flera trevliga hundar så att den inte får svårt för andra hundar

röntga vid året pga båda rasernas problem med ed + hd :)

Konstinstagram: @toxiccetacean

Peta inte på salamandern. Den sover.

Fisherling
12
#2

Valpen kan bli vadsomhelst. Den kan bli helt rottis i utseende men amstaff i beteende och tvärtom, eller helt rottis i beteende och utseende eller helt amstaff, eller så krockar de båda helt och det blir en konstig mix i huvudet på valpen.

Dessutom kan ju hunden även få alla sjukdomar från båda raser. Båda raserna är belastade av HD-problematik. Amstaff är ju plågade av hudsjukdomar. Känner en tjej som var tvungen att avliva sin amstaff-blandning som var knappt ett år gammal  på grund av att hunden blödde i huden så fort den rörde på sig, trots medicin. Det är ju oftast bottenskrapet av renraser som används till blandrasavel.

Så det kan bli vad som helst. Det kan bli katastrof både för hund och ägare, eller så kan det bli helt okej. Hur som helst lär valpen bli en väldigt tuff och stark hund som har lätt att använda munnen och väldigt starka käftar. Problematik med resursförsvar och andra hundar är också något att förvänta sig.