Hur ska jag få ihop 13000 snabbt?
Hej! Jag är en tjej på 12 år. Jag har länge velat ha en hund. Men mian föräldrar säger alltid nej. Jag kan ta hand om en hund och de vet dem, men det finns 2 problem 1: Dem vill inte ha hund 2: Vart ska man ha hunden när jag börjar i jumnasiet om 3 år? Har ni några lösningar? Men så lyckades jag göra överenskommelse med mamma. När jag har fått ihop 13000 som en fransk bulldog kostar oftast (eller?) Så ska vi åka och titta på en iallafall. Men mamma tror att det kommer ta 7 år ungefär. Jag vill få ihop det innom 2 år, destå fortare destå bätre. Har ni några tips? Tack i förhand😁
DEt finns inget som heter "Gå snabbt" när man funderar på hund tyvärr ^^ Speciellt inte om man inte har nån inkomst ^^
Men det du skulle göra är att kanske promenera andras hundar för en Tjuga, det gjorde jag i din ålder ^^ Spara exakt allt du får i vekopeng eller liknande, inte slösa ett öre, spara alla födelsedag/Julaftons pengar, eller jaaa present pengar över huvudtaget, du är tyvärr för ung för att ta ett extra jobb också ^^
~Sajtvärd på Disney ifokus och Leopardgecko ifokus~
*Medarbetare på Akvariefisk ifokus
Jobba på lov och helger om du kan hitta något. Man får jobba lagligt fr.o.m. att man fyller tretton, om jag minns rätt. Olagligt går bra när som helst. 😉 Vill du börja med något nu kanske du kan sitta barnvakt eller vara hundvakt ibland, rasta folks hundar, springa ärenden och sånt.
Viktigt att alla i familjen vill ha hund! Om hunden akut måste till veterinären, vem betalar då? För där kan pengarna skena iväg ordentligt! Alla övriga kostnader, vem står för dem? Franska bulldogar kan nog kosta runt 16 tusen eller mer, i alla fall dem valpkullar jag sett! Det är ju mer än pengarna för hunden, man ska hitta en bra kennel, bra kombination och få fram en bra hund!
Var lite smart också. Se till att alla far- och morföräldrar o.s.v. vet att du sparar och alltså vill ha pengar och inte grejer till jul och födelsedagar. Ser dom hur amitiös du är kanske det blir lite extra ibland också. Och fråga dem om det är nåt småjobb de behöver hjälp med. Tvätta bilen, klippa gräsmattan… 😉
#2 15 nu har jag för mig, så hon jobbar inte lagligt :p
~Sajtvärd på Disney ifokus och Leopardgecko ifokus~
*Medarbetare på Akvariefisk ifokus
Men när du fyller 13 kan du nog skaffa ett litet extrajobb! Annars kanske du kan förhandla med dina föräldrar så kanske ni kan komma överens om någon mindre summa du kan tjäna ihop. :)
Med vänliga hälsningar, Apportbocken
Hoppas du får en härlig dag! 😃
Vad jag sett så kostar ofta franska bulldogar upp mot (om inte över?) 15tusen kr. När du dessutom vill skaffa en ras med rätt mycket sjukdomar och hälsoproblem så kan det bli en del veterinärskostnader. Vem betalar det? Vem betalar foder, försäkring, eventuellt dagis ifall hunden inte kan vara hemma ensam?
Sen är det dina föräldrar som kommer stå som ägare på hundar och ha främsta ansvaret, om de inte ens vill ha hund så tycker jag det hela låter som en riktigt dålig idé… Dina föräldrar är ju trots allt de som bestämmer då de är vuxna och kommer äga och ha ansvar för hunden.
Varför inte vänta tills du flyttat hemifrån? Då bestämmer du själv och har förhoppningsvis ett jobb som kan försörja både dig och hunden :)
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
Hunden måste vara någon dina föräldrar vill ha, speciellt om du inte kommer kunna ta med den till gymnasium om bara 3 år. Många saker kan ändras med sig själv när man byter skola och växer upp, både personlighet och intressen kommer och försvinner väldigt mycket fortare än vad det gör för vuxna… Och sen är din jobbframtid också osäker, om du kommer ha råd med hundvakt/foder/försäkring/vet samt energin till att ha både jobb och hund ensam, osv. När jag var tolv hade jag aldrig kunnat gissa mig till var jag är just nu. Alltså måste dina föräldrar vilja ha hunden själva, oberoende på dig, så tycker du bör vänta tills minst 16-18 innan & har en mer genomtänkt framtid. För hundens skull 🙂
/ Kigon, medarbetare på djurpyssel ifokus.
#5 sommarjobba får man sedan trettonårs ålder, kanske svårt att hitta jobb dock?!
JA sommarjobb ja, men EXTRA jobb, det är som vanligt jobb fast HElger och Kvällar, det tror jag är 15, då man börjar gymnasiet
~Sajtvärd på Disney ifokus och Leopardgecko ifokus~
*Medarbetare på Akvariefisk ifokus
Inte för att vara den men du är bara 12 år, alltså väldigt ung och med hela framtiden framför dig som, dessutom, kan ändras på väldigt kort varsel. Gör inget förhastat. Nu kan det kännas som om hund är ett måste i ditt liv och det bästa som finns men jag tror faktiskt att dina föräldrar är dom kloka i detta fallet. När man är ung så kan intressen komma och gå väldigt fort och tänk om du "tröttnar" på hunden eller inte har tid med den p.g.a. skola osv, vart hamnar den då? Föräldrarna måste vara med på att ha hund, annars går det inte ihop hur mycket du än vill och kan, tyvärr.
Särskilt med en ras som har hälsoproblem då veterinärkostnader fort kan skena iväg och sen ska du betala för foder, försäkring, eventuell hunddagis osv. Inköpspriset för en hund är bara en liten del av den totala kostnaden och jag tror ärligt talat inte att en 12-åring har såna pengar eller sånt vett. Och om du ändå vet att du ska börja på gymnasiet om 3 år så är din framtidssituation redan alldeles för ostabil. Vänta tills du är byxmyndig och har flyttat hemifrån, då kanske det är bättre läge. Det är bättre för hunden att du tänker över detta en gång till och inser din situation. Om föräldrarna inte vill ha en hund så är det ett absolut nej då ansvaret ändå, förr eller senare, kommer att falla på dem p.g.a. din ålder och att du studerar; samt då du är minderårig så står hunden under deras ansvar ändå. De har nog insett detta och körde säkert därför "då kan vi åtminstone gå och kolla på en valp" (låter för mig som ett sätt att få upp ditt hopp fast det är fortfarande ett nej) för att de ska slippa ditt gnäll samt för att det kommer ta en jädra lång tid för dig att få ihop pengarna.
Ärligt talat, vänta tills du är åtminstone 16-18 med att skaffa hund. Det är ett mycket större beslut än du anar och hunden kräver väldigt mycket för att må bra och trivas. Det är bättre för hunden att du inte skaffar den när du är så ung.
Alla barn gnäller alltid nån gång på sina föräldrar att dem vill ha ett husdjur men oftast slår tyvärr tanken att det är en levande varelse (som man ska ha tid att ta hand om i ungefär 10 år framöver) alldeles för sent… eller inte alls.
♥Cosplay-blogg ♥ https://valkoinensamurai.blogspot.com/ ♥

12 år är en rolig ålder att ha hund och man får en chans att lära känna nya kompisar genom sitt intresse! Utan min första "egna" hund, som jag fick vid 11 år, hade jag missat en hel värld och kanske inte haft det stora intresse för hundar och hundträning som jag har idag. Skaffa hund i den åldern kräver dock mer än bara vilja. Dina föräldrar måste ta huvudansvaret och vara beredda på att ta över om du tröttnar, har för mycket i skolan, vänner, livet. Ni måste lösa det om du pluggar och dina föräldrar jobbar under dagarna. Om hunden blir sjuk eller skadar sig måste den till veterinären och det kan kosta. Ska ni resa bort behöver hunden hundvakt och om ni så bara ska iväg över en dag behövs planering (kan hunden följa med? Om inte vem tar hand om hunden då?). Om du är med vänner, dina föräldrar kommer hem trötta efter en hel arbetsdag, vill de då gå ut med hunden en regnig novemberkväll? Är du beredd att avstå aktiviteter mer kompisar för att åka hem och ta ut hunden? Det är mycket saker att tänka på och detta vet dina föräldrar. Du kan hjälpa till mer hemma, avlasta dina föräldrar i vardagen, inte bara göra saker när de ber dig utan ta egna initiativ och visa på ansvar, då kanske de känner sig lite tryggare med att du även kommer hjälpa till med hunden (inte bara det roliga). Läs och prata om hundar med dem, få med dina föräldrar på hundevenemang (agility och lydnadstävlingar, utställning, mässor).Helt enkelt, gör dina föräldrar delaktiga i ditt hundintresse. Tjäna pengar, antingen försöker du hitta ett extrajobb eller så hör du runt bland vänner och familj ifall någon behöver hjälp med något. Önska dig pengar i födelsedagspresent/julklapp och spara så mycket du kan av din månadspeng.
Ska du ha en fransk bulldogg och inte gynna bakgårdsavel så tyvärr - 13.000 kr räcker inte. En fralla registrerad i svenska kennelklubben ligger på bortåt en 20.000 kr.
är dina föräldrar beredda på att betala försäkring osv. Fransk bulldogg är dyr att försäkra och vissa problem täcks inte ens av försäkringen om den blir dålig (andning t ex)
Men är det verkligen en fransk bulldogg du vill ha, så kämpa på med sparandet 🙂
Sommarjobba, be om pengar istället för presenter vid jul, födelsedag mm. Panta burkar. Dra runt i närområdet och tvätta bilar/klipp gräsmattor för pengar. Om jag ville få ihop pengar i den åldern hade jag absolut knackat dörr i hela mitt bostadsområde och fråga efter såna småjobb/trädgårdsarbeten som folk vill ha hjälp med. Ta med en förälder om det är folk du inte känner. Då kan man nog ganska lätt tjäna några hundra hit och dit. Efter ett tag blir det några tusen.
Jag var 10 år när jag fick min första hund och det var fantastiskt, men hade såklart aldrig gått om inte mina föräldrar haft huvudansvaret.

Var försiktig så du inte köper en hund från en oseriös uppfödare eller en hund som är insmugglad från Östeuropa bara för att den är billig.
Ingen idé att skaffa hund om bara du ska ta hand om den, ALLA i familjen ska vilja ha en hund helst, annars kan det sluta illa. En förälder bör aldrig ge ansvar över en levande varelse till en 12 åring tyvärr, utan föräldern själv ska ha ansvaret och hjälpa till att uppfostra osv tycker jag.
Vänta tills du är gammal nog att ta ansvar för ett eget levande djur tycker jag. Du är såpass ung. Minst 16 år tycker jag!
Jag förstår din längtan efter valp, jag var precis likadan! Jag tjatade och längtade, lånade andras hundar och klappade alla jag kom över. Idag är jag 18 år och har precis köpt en egen valp. Det är så viktigt att du kan ta hand om valpen, redan nu går du i skolan flera timmar om dagen och som du säger kommer du ju börja gymnasiet sen. Hundar och valpar kostar mycket mer än bara inköp, de ska ha mat, leksaker, halsband/koppel, gå till veterinären, gå på lydnaskurs osv osv. Jag tycker att du ska prata med dina föräldrar om att du kanske kan få testa hur det är att ha hund? Låna en hund från familjevänner! Kom ihåg att behandla den som en valp, lämna den alltså inte ensam en minut. När jag var i din ålder ville jag köpa en Chihuahua vilket är precis motsatsen till vad jag köpte nu. Så det är värt att mogna lite, träffa olika raser och verkligen inte bara kolla på utseendet. Hälsa, mentalitet och vad den ska användas till är viktigast. Istället för att få ihop pengar till en hund, lär dig mer! Kontaka din lokala brukshundsklubb och fråga om du får vara med och kolla när de tränar med valpar och hundar, du kan hjälpa till på tävlingar och lite annat! Du kommer ha HELA livet på dig att ha hund sen och det kommer vara bäst för både dig och hunden om du väntar.
#12 nja, man kanske inte kan få hunden skriven på sig om man är tolv år, men min kompis kunde få hunden skriven på sig vid sextonårs ålder! Och det är en hund från bra och seriös kennel i Holland! 😊
Det jag tycker är viktigt är att få dina föräldrar att vilja ha hund. Utan det kommer det aldrig gå, de måste hjälpa dig med foder, försäkring och veterinär.
Att ha hund är otroligt kostsamt, min blandras som är pigg och kry kostar mig runt 1000kr i månaden och då bor jag på en egen gård och är hemma de mesta. Bor man sen då i ett samhälle eller i en stad får man lägga till pengar för bajspåsar och dagis eller hundrastare om du inte har turen att hunden inte är ensam mer än 6h per dag.
Sen vill du ha en hund som har mycket sjukdomar och får mycket problem sommartid med hudsjukdomar. Detta gör att ni kommer få lägga pengar utöver vad man får med en ras som är friskare.
Jag förstår din vilja att ha hund, det hade jag med i din ålder, men jag fick vänta tills gymnasiet innan en hund kom in i vårat hus, det var först då min familj kände att de ville ha en hund.
Prata med dina föräldrar om varför de inte vill ha hund, kanske är de nått du inte tänkt på, de kanske inte tycker att de har råd med hunden, de kanske planerar att de vill resa med familjen eller liknande, sådant är svårt att göra med hund då de hänger mycket på att någon annan måste ha hand om hunden medan man är borta.
Lev livet i ett rosa glittrande unicorn moln
#21 jag köpt Jamie när jag var 17, kunde inte ha honom skriven på mig ensam utan jag och mamma stod som delägare på honom. När jag blev 18 kunde jag skriva över honom helt på mig. Så jag tror inte din kompis står själv som ägare? Möjligtvis delägare?
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.