Valpväntartråden 2014/2015
Hej!
Både 2013 och 2014 har jag gjort Valpväntartrådar som fått väldig respons, så himla kul att följa och diskutera med er alla som väntar valp :) Så här kommer en för 2014/2015, då 2014-tråden blev full.
Mina valpplaner har ändrats en aning, har kommit fram till att rasen jag var inställd på inte kommer bli nästa hund. Var inställd på en till havanais men jag kommer inte orka med en till pälshund, det innebär alldeles för mycket jobb om man vill ha dem utställningsbara så jag återgår till min andra favoritras och det blir en finsk lapphund i början av 2015 om jag lyckas bestämma mig för en kombination/uppfödare 😉 Är rätt så kräsen i mitt val, men ja vi får se lite.
// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se
2015 blir det hund här :-)
Ingen hund här 2015, fast jag vill ha en flatte o_O. Och mindre skolplugg 😕*suck*
Tass Josephine
Hämtar vår lilla valp på fredag :)! Olidig väntan…
Hemsida: Nivinas kaniner
Jag hoppas det blir en valp för oss 2015, en till Shetland sheepdog 🙂
Jag vågar knappt skriva här av rädsla för att jinxa det ;) men början av 2015 blir det valp här, om allt går som planerat. woopwoop. woooooooooop.
Om allt funkar som planerat så blir det en Aussie valp här i 2015!!! :D
Om allt klaffar flyttar det hem en liten pumivalp här under 2015 :)
Om allt går som det ska blir det valp här! Om sisådär 5-10 år… Fortsätter dock att följa valpväntartråden, för teknisk sätt väntar jag valp. För någon gång i livet kommer jag att skaffa valp ;)
Sajtvärd på Akvarieräkor ifokus och m_edarbetare på Agility ifokus
_(f.d MelvinMimmiLufsen)
Om allt går som planerat kommer det att flytta in en valp här under 2015! 
om allt går som det ska kanske det blir en Aussie vappis till vintern, har kontakt med en kennel och de ska para tiken snart.. IIIHHH 🥳
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
Svärmor parar sin tik nu så i vinter blir vi med valp!! Äntligen. Så hoppas verkligen det tar sig. Vi var iväg och träffade hanen idag och han kom åt henne men hon är inte riktigt där ännu, så vi tror att värderna är bättre imorgon! Detta är min första parning som jag får vara med på. Känns bra att vara med från början.
Här är den tänkta mamman iaf!
Idag var han inne i henne 3 gånger! Dom ska även träffas imorgon igen. Rasen är welsh corgi pembroke! Håll tummarna att det tas sig nu ❤️
Den här tråden är något för mig ❤️. I början av november får vi hämta vår lilla cockerpooflicka Alice. Hon är svart med vita tecken och söt som socker.
Om allt går bra och tiken får mer än 5 valpar så kommer det hem en liten valp till jul🎁 Rasen är stabyhoun och den ska heta Sky
Sommaren 2015 flyttar det in en flatvalp här. Som jag längtar! 😃
#16 Åhå! Flatte är jag ganska intresserad av just nu. Vad är planerna för valpen?
Tass Josephine
#17 Apportering , tävlingslydnad, rallylydnad och spår är det tänkt att satsa på :)
#18 Kul!! Skulle du säga att man måste köra apportering med flatte?
Tass Josephine
Näe, det skulle jag inte vilja påstå. Känner fler som inte apporterar med sina flattar än som faktiskt gör det. Hade det inte varit för att jag sett hur mycket flatten jag passar _älskar_ att apportera samt att jag själv tyckt att det är så kul som jag gör så hade ja nog inte gjort det.
Nu vet inte jag hur insatt du är i apportering men vi kommer enbart att rikta in oss på C prov/ Working test. Läs om det. Det är verkligen superkul och underbart att se hur mycket hundarna brinner för det. Samt att man slipper vilt i WT ;)
#20 Inte insatt alls. Tänkte på flatten istället för jaktlabbe som framtidshund just för att kravet av apportering inte ska vara lika stort. Om jag skaffar en ska den användas till bruks (fast, alltså, en ny hund kommer om typ 10 år ;)).
Om jag får tid och intresse kanske jag går en apportkurs med min cocker nån gång, så det är möjligt att ett intresse startar då. Annars har du rätt, starkt intresse hos hunden brukar göra det mesta roligare. Min vovve brinner lite extra för agility och framför allt viltspår. Därför har jag inte helt slagit bort de sporterna ur hjärnan, även fast jag vill satsa på rally och bruks.
Tack för att du berättade lite! Det är bra att få lite olika "views" av rasen.
Tass Josephine
Nu är möte bestämt med uppfödaren! Så om typ två veckor ska jag träffa henne och hennes hundar 😍 Hoppas att mötet blir av för tiken ska paras där omkring så om det är samma dag som vi bestämt kan jag inte komma 😕 Men sådan otur ska man väl inte ha 🙂Får hoppas att hon gillar mig och tycker jag kan bli en bra förare till en valp från henne, och hoppas att jag gillar uppfödaren och hundarna 😃
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
För mig blir det förhoppningsvis en liten schapendeosvalp till sommaren! Har kontakt med en kennel och ska snart dit på besök, ska bli så roligt! En liten Katla vill jag ha
// Nadja
Har hittat en lovande kombination (efter många om och men) nu som jag verkligen hoppas på, har mailat uppfödaren idag så nu hoppas jag på det bästa att vi kommer få köpa valp därifrån 👍 Spännande värre!
// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se
#24 ras? 😇 (nyfiken i en strut)
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
#25 Finsk lapphund 😃
Har pratat med uppfödaren idag och vi ska komma överens om någon dag då vi ska komma och hälsa på och få träffa föräldrarna 🙂 Så kul!
// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se
Jag väntar min fösta valp! Hon kommer den 20 November från kenneln Gold Dust whippets! 😂
Bloggen för alla djurälskare - www.nouw.com/lovechivas
#26 åh! De är ju otroligt söta! Hoppas på bilder sedan då? ;)
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
#28 Det kan du lita på att det blir bilder 😉 Detsamma gäller dig om det blir valpis, då vill vi se massor med bilder.
Jag hoppas bara att parningen har tagit nu, är tiken dräktig så bör valparna anlända i slutet av November 🙂 Så håll tummar och tassar är ni snälla! 👍
// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se
#29 absolut! 😃
åh vad roligt! tiken som ska paras för "min" kull ska paras runt där jag ska hälsa på så hoppas att det inte blir på samma dag för då kan jag inte komma 😂
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
#30 blev ju nyfiken! Vilken kennel? Pma gärna om du inte vill skriva ut😃
#29 Låter som "min" kull. Dom anländer förhoppningsvis i slutet på november! Så i januari kanske vi båda blir valpägare 👍
#32 vilken ras? 🙂
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
Skrev i #13 att det är en welsh corgi pembroke 🙂 I #12 finns även bild på modern!
Jaha men oj missade helt x) vad roligt! Jag var intresserad av corgi förut :)
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
#30 Hoppas det inte blir samma dag då 😃 Håll oss uppdaterade!
#32 Vad roligt, är alltid bra att ha andra valpägare att ventilera sig med när man väl fått hem sitt lilla knytt 🙂
// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se
#35 Lite nyfiken vilken ras blir det? :)
#37 Australian Shepherd 😃
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
#37 Vad kul! Lycka till :)
Våran familj ska som det ser ut just nu skaffa en hund runt sommaren 2015 😃
#39 tack! :)
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
Gud vad kul, alla ni som väntar valp! :)
Jag skaffade ju valp både 2013 och 2014 så här lär det nog inte bli valp år 2015, haha. Men det har funkat riktigt bra och nu har jag två underbara killar, en på 5 månader och en som är nästan prick ett år äldre. Ni kan följa oss om ni vill på www.caraspers.hundpoolen,se
Nu väntar jag valp på riktigt. Om 8 veckor har jag en liten varm fluffig sak med sylvassa tänder hemma. Trodde aldrig den här dagen skulle komma!
#36 Ja det är skoj!
Idag gjordes UL och hon är garanterat dräktig!! Dom såg 3-4 st svarta pluppar 😍
#22 Från vilken kennel? :D
Själv har man planer för en valp men vet än nu inte vilken ras, den rasen jag är intresserad av finns inte så många av i Sverige tyvärr så där kan det vara lång väntetid. :(
- Nederlandse Kooikerhondje -
Blir kennelbesök i övermorgon, spännande! 😃De har nio stycken elva dagars valpar, så är beredd på sötchock 😍
// Nadja
#46 vilken ras :)
🐶HUND-BLOGG (australian kelpie & golden)🙂
😊Instagram @dundee_the_kelpie, @ceciliah_98 och @ciliskaniner🤓
#45 Windedos, får hoppas att de gillar mig 😃 Jag är väldigt intresserad av hundarna de parar, de verkar super!
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
Om allting stämmer/klaffar i vår planering, så blir det valp under våren/sommaren 2015. Som det ser ut blir det en staff till, men då jag har några uppfödare i åtanke vet jag inte exakt vilken det blir ifrån. Allt beror på. 🙂
Nu är det bestämt! I december kommer en 6 månaders flat till Sverige och hem till mig 😍
En fodertik som min uppfödare köpt från en kennel i Japan. Mamman till valpen är från min uppfödare och har även bott hos mig en period som ung innan hon exporterades. Om allt går som planerat så ska valpen, när det är dags ;), paras med en son till min förra flat. Och då planerar jag att köpa en valp.
Kennel Flatian's 
http://flatians.weebly.com
#47 Schapendeos 🙂
// Nadja
Den 2 november hämtar vi den här lilla tjejen ❤️
Men varför får jag inte med bilden?? 🥵🤔
Från kennelbesöket i söndags
// Nadja
#57 kan inte se bilden 😭
Sajtvärd på Akvarieräkor ifokus och m_edarbetare på Agility ifokus
_(f.d MelvinMimmiLufsen)
En fråga till de av er som haft valp förut; jag vill använda sele på min valp men har ingen aning om hur man vet vilken som passar utan att faktiskt ha valpen här, så borde jag kanske bara köpa ett enkelt halsband att ha första dagarna och sen ta med valpen till en butik för att prova ut en sele? Hur skulle ni ha gjort?
#59 Vi tänkte i alla fall göra så med vår tös som flyttar in imorgon. Vi skall försöka hinna till djuraffären på väg hem från uppfödaren, annars får vi ta det på lördag. Men vore så skönt att bara ta det lugnt och lära känna varandra då.
Det är jättesvårt att hitta sele som passar, även om man har mått på hunden, tycker jag. Det är alltid bäst att prova, så man vet att det sitter fint.
Corgisaurus - mitt huvud i ettor och nollor
Ni får gärna titta in och hälsa på.
det finns valpselar med ställbara band bra då valparna växer fort 😉, här är några:
#60 Ja, det blir nog bäst så. Tack för ditt svar :)
#61 Tack :)
#62 Min kompis hade ett ställbart step-in sele till sin valp när den kom. Den var lite stor i början men i och med att den är reglerbar kan hon fortfarande ha den (snart 1 år gammal).
Jag hälsade på uppfödaren i onsdags! Åh vad det kändes bra! Blev ett kortisbesök då jag fick en läkartid efter det (just då också! 😟), men jag ska hälsa på igen :D
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
Ååå vad kul med valp! skulle jätte gärna vilja ha en mellan spets valp här. men får vänta till om 5-6 år. då har mamma sagt kanske! och det lugnar inte när man man ser alla era sötisar! avis….
Jag kan nog nu skriva här jag med. :D Finns en kombo som jag är enormt intresserad av där hundarna planeras att paras i februari nästa år. Så med en massa tur blir jag med valp vill försommaren! :)
Sajtvärd för Valp & unghund
Mvh Mika
#66 ås skojigt! :D (visste ju lite redan men kul att det verkar bli av!) Har du träffat uppfödaren än?:D
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
#67 Yes, träffade uppfödaren för typ en månad sen. Haha vi har faktiskt diskuterat det :P
Sajtvärd för Valp & unghund
Mvh Mika
Va har vi? Jag kommer bara ihåg att du skulle träffa.. säker på att jag va där när du berättade om det?
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
#66 vad kul att det kanske blir valp! om det kommer så får du lova att bildbomba sen!😃
#69 Det kanske du inte va.. :P
Sajtvärd för Valp & unghund
Mvh Mika
Efter andra ultraljudet i fredags så såg man 4 tickande hjärtan! 4 eller fler valpar alltså. Den 25 november är dom beräknade att komma!! 😍
Ska åka o titta på valp på onsdag~
Om det går bra så har vi valp inom en månad 🙂(Sheltie)
#73 åh vad roligt att du ska köpa en sheltie! Har du någon speciell färg?
Kolla in min blogg www.livetmedensheltie.blogg.se
Instagram: @luckysheltie
Medarbetare på Sheltie ifokus
#75 Tänkte mig väl en Sobel den här gången.
Din hund på bilden var väldans söt dock 😍
Oops #74 menade jag
Nu kan valparna komma tidigast i helgen! På röntgen syntes 6-7 valpar, inte fyra som vi trodde först. Så spännande..
Jaha. Jag trodde att det skulle bli valp till hösten men icke. Nu siktar jag på våren istället. Är intresserad av en tik som ska paras nu i november. Väntar med spänning på hur det går!
Nu är tiken parad och valparna väntas i januari 😍😃🥳
hoppas hoppas(!!!) att jag får köpa valp av dem!!! 🤤
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
#79 Vad kul! Blir det en aussie :)
🐶HUND-BLOGG (australian kelpie & golden)🙂
😊Instagram @dundee_the_kelpie, @ceciliah_98 och @ciliskaniner🤓
#80 Ja :D
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
Vi tittar så smått efter en valp sen vår gamling gick vidare i okt. Har hittat en men uppfödaren överväger att ha kvar just den så isf blir det ingen valp förrän nästa år. Vi har ingen brådska men vi fastnade väldigt mkt för den valpen. Jag hoppas få svar idag. Lite ont i magen…
#82 Ras?
Tass Josephine
#83 Blandis.
Blir inte lite valpsjuk när jag läser igenom denna tråden.. ;) Om allt vill sig blir det valp här 2016. Det är ett tag kvar men vi har börjat kika på uppfödare nu :)
Medarbetare på Supernatural och Hundparkour
@browniecolt på Instagram | http://browniecolt.blogspot.com/
#85 Ras?
Tass Josephine
#86 Berger des pyrènèes á face rase :)
Medarbetare på Supernatural och Hundparkour
@browniecolt på Instagram | http://browniecolt.blogspot.com/
#87 åhååå min kompis har en berger :)
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
Detta har väl inte riktigt med saken att göra, men min hanhund ska bli pappa till sin första valpkull nästa år! Jag har honom på foder och det är en tik från södra norge (vi bor i norra sverige så det är ett lite större avstånd) som ska "få äran" :)
Om allt går som det ska kommer min hunds ägare att köpa upp en liten tikvalp från den kullen 🌺
Nu har tempen börjat sjunka på tiken.. Beräknad imorgon! 🤪
Torsdag nästa vecka flyttar en liten Malinois valp hem till oss!! :D
Så taggad!!!!!!!
#91 Haha, utifrån din användarnamn så tror jag att jag vet vem du är ;). Vad skojigt att vovven kommer så snart! Tik eller hane?
Tass Josephine
Igår föddes 6 valpar, 3 av varje. I helgen får jag träffa dom för första gången! Ska bli spännande och få välja ut en som jag vill ha!
Längtar och längtar lite till!!
Nu börjar oron komma, tänk om jag inte får köpa en valp? Jag fick uppfattningen om att uppf. gillade mig lite iaf men kan ju varit önsketänkande 😮
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
#95 haha tror inte det är några större beskymer!
Sajtvärd på Akvarieräkor ifokus och m_edarbetare på Agility ifokus
_(f.d MelvinMimmiLufsen)
#92 haha ja, jag måste ju göra reklam för bloggen ;)

Denna tik blir det :D
Nästa år väntas planer på para Milli ska bli spännande att följa denna fröken på äventyret att bli mamma. Kommer inte skaffa valp själva då vi anser att 3 tokar är rätt lagom just nu 😉
Den 4:de december kommer min lilla Sky hem, jag kan inte vänta längre!🐶
#96 jo men kanske finns fler intressenter som uppf. Gillar bättre :c eller att det inte finns tillräckligt med tikar osv
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
gud vad roligt det är att höra om alla som väntar valp så att säga. Får nästan själv en längtan efter det..
Ska förhoppningsvis om allt klaffar (och det är tyvärr mycket som måste klaffa!) skaffa en bichon bolognese-valp till våren/sommaren! :) Hoppas och längtar så. Har kontakt med en uppfödare och står i kö för en tikvalp iallafall :) Så spännande. Min första "egna" hund! (Har haft familjehund sen jag var 6. Nu är det jag och sambon, fast jag kommer ha huvudansvaret.)
Min blogg: Fibroflicka med myalgisk encefalomyelit.
Ska para min hane vår/sommaren 2015 och få köpa en valp ur kullen. Så förhoppningsvis blir det valp om allt går som det ska! :)
Skråmyrs blogg
We will one day, Venture to the stars. 


Vi ska ta en kull på siberian husky Nattfrostens TD Skade, som började löpa i fredags. På söndag åker hon på kärlekssemester i Orsa, och ska dejta SE(polar)Ch SEUch Ylajärvis DT Helmer. Vi behåller 1-2 valpar, tror jag, resten ska säljas till aktiva hem som draghundar.
Troligen i nästa löp ska även min grönländare Kimassok Ittuat Ingrid paras. Hon ska till Norge och uppfödaren för att få sina valpar. Kommer hem när de är 8-9 v, förhoppningsvis i sällskap av en valp som flyttar hem till oss.
MVH Elin
Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter
Nu är det bestämt, under våren/sommaren 2015 kommer det flytta hem en till liten familjemedlem. Har äntligen hittat en ras och en kennel som jag tycker väldigt bra om. :)
- Nederlandse Kooikerhondje -
103 spännande, jag har inte stenkoll vad det kostar med parning men har ju hört lite priser, allt från engångssumma till parning+levande valpavgift. Hoppas allt går enligt planerna och att det blir fina små valpar efter din pöjk 😉
#108 Jo jag är väldigt förväntansfull! För vår ras är riktlinjerna 500 kr parning till hangaren, oavsett hur många gånger de paras. Sedan är det 13000 för valp nu. Får 20 % av valppriset. Dock är kullarna få så jag får lägga ut mellanskillnaden. Men jag är lovar en valp, så jag hoppas det blir några! :) Tack ska du ha, hoppas vi med! :)
Skråmyrs blogg
We will one day, Venture to the stars. 

Åh jag blir så valpsjuk! Trots att min "valp" är ett år nu. :)
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.

Jag kommer troligtvis vänta hem valp i slutet av Januari/början av Februari.
Har kontakt med en Borzoi kennel som nyligen fått sina valpar, och jag ska dit och hälsa på dem så fort de är gamla nog att ta emot besök~
Jag är jättetaggad! 😃 Ska bli kul att titta på dem och sen får vi se vilken valp som känns rätt. Blir dessutom min första renrasiga hund.
Vi har 3 hundar hemma hos min mamma, och min syster har hund, men jag bor nu ensam med min katt sen några år tillbaka, så det är på tiden att en hund flyttar hem till mig och kisen. Har känts så konstigt och "ensamt" att ha gått från att ha 3 hundar till att bo utan hund i flera år, så det måste jag ju ändra på 😉
Är säker på att resten utav familjens hundar inte skulle ha någonting emot en ny lekkamrat hmhm~
Nu är det mellan två det står, spänningen är olidlig!
#112 Vilken ras?
#113 Aussie :)
#115 Spännande, lycka till med valpen!
Nu fått veta vilken som är min! Denna kille hämtar jag hem i januari, nu är det bara den olidliga väntan! (Bild snodd från upfd ;) )
116 tack!!
Gud så söt!! Kommer han behålla ögonen blå eller är dom bara valpblå just nu?
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.
Han kommer behålla de blå ögonen :)
Blått på svart är såååå snyggt!
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.
Nu är det ca 5 veckor kvar tills de små liven föds! Fick mail av uppf. igår hon ville veta om man fortfarande var intresserad, fick hålla mig för att inte svara "JAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA" 😃
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
#123 håller tummarna men tror du får dig en liten valp! :D
#123 håller tummarna men tror du får dig en liten valp! :D
#124 tack! :D Hoppas på massa tikar i kullen så jag får min tik 😍 skulle ju inte vara heeelt fel om "min" valp blev en red merle heller #önskedömmer
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
#126 Håller tummarna hårt att du får en red merle valp! 👍
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.
Nu är parningen gjord!! Håller tummarna för en pudelkille till mig i mars :)
#127 yay! :D
Konstinstagram: @toxiccetacean
Peta inte på salamandern. Den sover.
Blir en aussie till här om allt går vägen, tiken gick tom sist. Väntar på löp nu och omparning. :)
#130 Åh så kul! Vad för tik?:)
#131 Ärteplättens Nova Capella, "Ella". :)
#132 Jin är snygg så det blir nog en fin kombo 😍
#133 Jao, de kommer ju inte bli några showexemplar direkt, men förhoppningsvis trevliga, arbetsglada och fartfyllda. ;)
#134 Åh jag har älskat Jin sen han var valp. Tanken på en Jinvalp vore något det. 😍
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.
Måste ju visa en bild nu när vi fick hem valpen i fredags ;)

Grattis till tillskottet :)
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.
#136 vilken liten sötnos! vilken ras? :)

Vi har fått meddelande att det i alla fall skett en parning som människorna vet om. Skade och Helmer delar hundgård sen i söndags, så de kan ju få till det obermärkt oxå. Nu är det bara att börja räkna ner!
MVH Elin
Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter
Weeei… fick nyss mejl från uppfödaren om att jag och min familj får träffa uppfödaren samt hennes hundar, någon gång i Januari ska vi åka dit för att träffa hundarna och för att se vad det är för tik hon ska para. Alltså blir det då en valp mot våren/sommaren! :D
För första gången har jag verkligen planerat in den nya familjemedlemmen och det känns sååå skönt! :)
- Nederlandse Kooikerhondje -
Fy dundran så söt! 😍
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.
#142 Gud så söta!! Ras?
I'm out 
#144 Welsh corgi pembroke 🙂
#138 Hon är en Malinois ;)
Om allt går som tänkt så kommer en lite springer-pojk hem till oss i sommar :D
#147 Vilken kennel? Några planer på aktiviteter för vovven?
Tass Josephine
Pussentorpet ^^, Kommer bli spår, agility och rallylydnad sen får vi se vad vi provar på mer, beror lite på vad hunden tycker är roligast :D
#149 Kul!
Tass Josephine
142 Åh såna sötnosar borde inte vara lagligt o visa här inne 😍 Grattis till bli snart med valp hoppas du öser med bilder och uppdatering på hur allt går sen med. 😃
Kommer förhoppningsvis hem en valp i början av Februari här. 🙂
Vi borde göra en ny valpväntartråd så 2015 får bli lite självständig. Vad tycker ni?
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.
Låter bra :)
Så, la upp en lite snabbt. :) http://hundar.ifokus.se/discussions/54a5b7f8ce12c4455e0008e2-valpvantartraden-2015?discussions-1
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.