Tik med valpar ensamma hemma?
Vad säger lagen om att lämna tik med valpar hemma själv? Har googlat men hittar inget..
Inget. Valparna är ju inte ensamma, de är ju med sin mamma.
Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus
Så här står det i motivet till föreskriften:
10 § Hundvalpar under 4 månader får endast lämnas helt ensamma kortare stunder.
- Hundvalpar är känsliga och behöver mycket sällskap. Så länge valpen är med tiken och sina kullsyskon har den sällskap och lär sig att vara social.
Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus
Oavsett vad lagen säger skulle jag aldrig lämna en tik med valpar under 8 v. ålder.
ISIS anhängare anser sig inte heller vara sektmedlemmar.
Värd på Amstaff, BARF , Beroenden samt Multikulturellt .
Medis på Border Collie samt Cancer, Choklad, Kennel o Psykologi.
Som #2 skriver så har valparna sällskap av sina syskon och av tiken, men saker och ting kan ske väldigt fort - så jag hade inte lämnat valpar med tik alls pga att olyckor sker så lätt =(
Sajtvärd - Djurpyssel.Ifokus Medarb. - Vinthundar, Hundar, Stickning, Pälsvård, Nakendjur & Multikulturellt Ifokus
Kolla gärna in min hemsida HÄR!
#3 & #4 Jag förstår inte riktigt hur ni tänker? Gäller det bara hundar och får uppfödaren duscha, sova eller handla under dom veckorna? Eller ska bonden sitta och titta på tackorna med lamm dygnet runt?
Avlar man på sunda djur med sund mentalitet är ju olycksrisken minimal och olyckor kan ju lika gärna hända när du är på toaletten.
Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus
#5 Jag tänkte mer på att lämna en längre stund, att gå på toa och sånt ska man/kan man ju inte sluta med bara så där ^^
Nej, tänkte nog mer på stunder över 30 min. Då hade jag ordnat någon att kika till dem åtminstone =)
Sajtvärd - Djurpyssel.Ifokus Medarb. - Vinthundar, Hundar, Stickning, Pälsvård, Nakendjur & Multikulturellt Ifokus
Kolla gärna in min hemsida HÄR!
Håller med #3 och med lämna ensamma är enligt min åsikt lämna bostaden, visst gå ut med soporna som tar kanske 5 minuter skulle jag kunna göra (inte de första dygnen dock) men om jag behövde åka och handla eller uträtta några andra ärenden som jag vet tar längre stunder så blir det valpvakt den stunden.
Jag undrar vad lagen säger, inte era personliga åsikter ;)
#8 Det är svårt att starta en tråd utan att få en diskussion, då denna sajt i princip är gjord för diskussioner ;)
I vilket fall hittar jag ingenting annat än vad #2 hittade, du kan ju alltid gå in och söka runt lite på jbv hemsida.
Häst, Vardag & Hund
nouw.com/WallHund
#7 blev lite nyfiken.. Du säger att du inte ens hade lämnat valpar m tik ensamma ens fem minuter de första dygnen. Hur gör du då om det bara är du och hundarna hemma och du måste duscha..? Haha blev lite fundersam ;)
Sajtvärd på Akvarieräkor ifokus och m_edarbetare på Agility ifokus
_(f.d MelvinMimmiLufsen)
#10 #7 skrev att hon kunde gå ut med soporna som tar 5 minuter, det är faktiskt möjligt att duscha på 5 minuter.
ISIS anhängare anser sig inte heller vara sektmedlemmar.
Värd på Amstaff, BARF , Beroenden samt Multikulturellt .
Medis på Border Collie samt Cancer, Choklad, Kennel o Psykologi.
#11 det vet jag, har gjort det själv. Frågade dock #7 nu.
Sajtvärd på Akvarieräkor ifokus och m_edarbetare på Agility ifokus
_(f.d MelvinMimmiLufsen)
#10
Som jag skrev så menade jag med lämna ensamma att lämna bostaden och mig veterligen så lämnar man inte bostaden när man duschar, i alla fall inte jag.
Får man inte sova hela natten då el??
#14 förslagsvis sover man då vid valplådan :)
Sajtvärd på Akvarieräkor ifokus och m_edarbetare på Agility ifokus
_(f.d MelvinMimmiLufsen)
Överkurs…
Klart man kan lämna tiken en stund. Man behöver ibland åka och handla till exempel. Kanske gå till vårdcentralen och så vidare. Rasta tiken. VEM skulle ligga intill en valplåda med till exempel 7 valpar på 7 veckor. Men behöver sin sömn i sin egen säng.
Har man en kull få man säkra den så valparna inte kommer åt kontakter med mera med grindar eller annat.
Självklart man kan lämna tik med en kull valpar ett tag. Det är ju 2 hela månader man har kullen😎
Hälsning från en stor djurvän
#16
Tjae jag hade valplådan bredvid sängen men jag vet flera som brukar sova på en extrasäng eller madrass bredvid valplådan om den nu står i ett annat rum åtminstone de första veckorna.
Men lämna tik och valpar ensamma de första veckorna för att åka och handla eller för läkarbesök skulle jag aldrig någonsin göra sen får andra tycka och göra vad de vill givetvis.
Jag har haft väldigt många kullar under mina år som uppfödare. När jag åker in och handlar har jag tiken som "barnvakt" Hon är valparnas mor och vet vad som är bäst för dom. Säkrar man bara valparnas omgivning är det sällan någon fara. Och valparna ligger i en riktig valplåda med ribbor vid kanterna är det ingen fara.
Jag har valparnas låda intill min säng tills dom börjar kliva ur lådan. Sen börjar dom väsnas för mycket. Runt 2,5-3 veckor börjar valparna kliva ur lådan och uträtta sina behov utanför. Och allt kiss och bajs vill jag inte ha i mitt sovrum.
Då får dom flytta över till det andra rummet, oftast köket där jag har en grind så dom inte kommer någon annanstans. Där lägger jag ut tidningar över golvet.
Tyvärr har jag tolkat många som att dom tvingar tiken att vara med valparna dygnet om i 8 veckor, vilket är hemskt grymt mot tiken.
Hälsning från en stor djurvän
#15 Jag sover i min säng. #18 Tack, håller med.
#19 Ja? Jag har inte sagt någonting annat?
Sajtvärd på Akvarieräkor ifokus och m_edarbetare på Agility ifokus
_(f.d MelvinMimmiLufsen)