Hundar iFokus

Hundar

Etikett: valpar
Läst 2430 ggr
SuperLimm
0

Tar ni med hundarna när ni hälsar på uppfödare?

Brukar ni ta med er hund/era hundar när ni hälsar på uppfödare?

Tar ni även med er hundarna när ni hälsar på uppfödare som har valpar?
Brukar ni vänta tills valparna uppnått en viss ålder innan ni låter er hund träffa dom?

Vad säger er uppfödare om att låta andra vuxna hundar än sina egna träffa valparna när de är yngre än 8 veckor?

Mvh Linn

russin
4
#1

Jag skulle aldrig låta en främmande hund hälsa på valpar på annan plats över huvud taget - det skulle nog inte ses med blida ögon hos mamma-hund. Finns även risk att man drar med smitta, så nej. Jag skulle aldrig låta någon ta med en hund hit om jag hade valpkull🙂

Hälsa på hos uppfödaren med mina hundar kan jag göra, men aldrig komma i närheten av valpar med mamma - däremot några andra väl valda hundar.

Fridaaaa
1
#2

Nej. Tycker personligen inte det finns någon anledning till att göra det. Säger samma som #1.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Saffran0Spice
3
#3

Främmande hund för uppfödaren? - Isåfall nej, inte utan tillåtelse.
Däremot har jag alltid med min hund som jag köpt av uppfödaren - hade jag inte det skulle hen bli skitsur på mig 😂

Nu har jag dock bara 1 hund (än så länge) så isåfall blir det väl ett ja till att ta med hunden till uppfödaren 🤪

Majken!
3
#4

Jag tar bara med min hund till hennes egna uppfödare, och då inte för att hälsa på utan för att visa upp henne på träningsplanen. Både jag och hennes uppfödare är nog väldigt lite intresserade av att låta hundarna mingla "bara för att".

SuperLimm
0
#5

Min hunds uppfödare skulle inte ens låta min hund träffa hennes hundar (min hund som då alltså är född i den kenneln) pga smittorisk. När hon skrev det blev jag väldigt fundersam om hon ens vaccinerar sina hundar.. Jag vaccinerar min hund varje år och det är för mig en självklarhet. Då tycker jag det borde vara okej för min hund att träffa hennes vuxna hundar. Nu har jag inte längre någon kontakt med den uppfödaren och jag har inga planer på att hälsa på där då det är en bit att åka och åt fel håll.

Uppfödaren som jag ska köpa valp av i höst lät min hund träffa hennes valpar samt vuxna hundar i höstas när jag var där och hälsade på. Tror valparna var runt 6-7 veckor. Tiken hade inget emot det alls. Uppfödaren tycker det är viktigt att valparna blir socialiserade så mycket som möjligt och då alltså får träffa så många olika hundar och människor som möjligt. Dock enbart snälla, vaccinerade och friska hundar. Jag kommer dock inte ta med min hund nästa gång jag hälsar på där, mest för att jag vill vara helt fokuserad på valparna och uppfödaren. Jag vet dock inte hur denna tik reagerar mot främmande hundar när hon har valpar, alla tikar tillåter ju inte främmande hundar att vara nära valparna.

Jag tycker det finns både positiva och negativa delar med att låta andra hundar än ens egna träffa valparna innan de är 8 veckor men jag känner mig rätt kluven med om det är okej eller inte.

Mvh Linn

Kallaterrier
1
#6

Det finns väl ingen anledningen att dels riskera utsätta ovaccinerade valpar för smitta, dels att riskera stressa valptiken genom att ha en främmande hund i närheten av hennes valpar?

Jag skulle aldrig ta med min hund till en uppfödare om det inte var bestämt med uppfödaren i förväg och det finns något syfte med det hela. Vad gäller valpsocialisering så är det nog ganska vanligt att det finns mer än en vuxen hund i hemmet och ett så stort behov av att träffa andra hundar än sin närmaste flock kan inte så små valpar ha.

Lojs
0
#7

#5 Smittorisken hon menar kan ju vara till exempel kennelhosta och noskvalster, där finns det ju ingen hundraprocentig vaccinering.

"If someone ever says "-You don't need more aquariums." Stop talking to them, you don't need that kind of negativity in your life." ;)
Medis på akvariefisk.

SuperLimm
1
#8

#7 Sant, men jag blir ändå lite misstänksam när inte ens hennes vuxna hundar får träffa min. Nu hade jag väl egentligen mest velat träffa min hunds mamma men ändå.

#6 Självklart måste man ju fråga innan man tar med sin hund till uppfödaren. Det gör iaf alltid jag, oavsett om det finns valpar där eller inte.

Skulle ni tänka annorlunda om det var så att hunden aldrig skulle träffa valparna, att valparna är i en egen inhägnad  och att den främmande hunden enbart skulle se valparna genom ett galler (om ens det)?

Mvh Linn

Kallaterrier
2
#9

Varför är det så viktigt för dig att din hund får träffa valparna och de andra hundarna? Det viktiga är ju att din valp och din hund får lära känna varandra i lugn och ro och det gör de väl bäst hemma hos dig?

SuperLimm
0
#10

#9 Det är inte så viktigt för mig att de får träffa varandra innan men det är enklast för mig att ta med mig hunden. Valparna är i en egen inhägnad så hon behöver inte träffa dom alls när vi är där. Däremot tycker jag det kan vara ganska skönt att de träffats först på valpens hemmaplan. Men som sagt så kommer jag inte ta med mig hunden den första gången jag hälsar på. Men valparna är inte födda än så det är inte ens säkert att det blir någon tik till mig. Var mer nyfiken på hur andra gör och tänker kring det hela :)

Mvh Linn

monstermash
0
#11

#10 - Så tanken är att du ska ha en valp från valpkullen, och därför vill ta med din hund till uppfödaren?

SuperLimm
0
#12

#11 Tanken är att jag ska ha en valp från kullen ja, men det är inte därför jag vill ta med hunden utan för att det är enklast så, ifall jag inte hittar hundvakt osv. Sist var det uppfödaren som tyckte att jag skulle ta med hunden. Första gången jag hälsar på kommer jag inte ta med hunden, som jag skrivit tidigare. Sen får jag se hur jag gör.

Mvh Linn

Sugar Mist
0
#13

Jag kommer ha med min hund i sommaren när jag hälsar på min framtida hunds uppfödare, men jag känner henne rätt bra vid det här laget, har haft en hund från henne innan och det är en kennelträff typ. Skulle jag däremot träffa en annan uppfödare hade jag aldrig tänkt tanken på att ta med min hund dit, känns bara dumt.

-