Hur motionerar ni era hundar fysiskt?
Överallt står det om mentalträning och aktivering, men någonstans känns det som att den fysiska delen ibland kommer ur fokus. Så till min fråga, hur motionerar du din hund? Hur ofta och hur länge?
-Bättre ökänd än okänd
Lösdrift. *S*
Sommarhalvåret startar jag dagen med att cykla med hundarna lösa, sedan kollas kor och kalvar, katter matas osv och hundarna får "följa med" under hela dagen beroende på hur varmt det är osv. Vinterhalvåret är lite mer chill men fortfarande en hel del lösspring på gården så länge de inte stör de andra djuren vilket gammelhunden fått för sig att börja göra.
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.
1-1,5 timmars promenad/dag är standarden.
Nu när det är vår kör Lotus och jag också igång med 30 min jogging 2-3 ggr/vecka.
+ Cykling med Lotus när andan faller på.
Varannan helg kan det bli utflykt med långprommis (1h+) och skogsutflykt.
Planerar att utöka motionen med bl.a:
*Simning. Lotus och jag ska försöka simma riktigt mycket i sommar, cykla iväg till ett hundbad och ta ett rejält dopp med en ordentlig simtur.
*Eventuellt drag till hösten/vintern. Beroende på ekonomin och tid så funderar jag på att lära Lotus att dra mig på längdskidor. Där kan man snacka om motion ;). Dock blir det bara på vintern och då kanske en gång/varannan vecka.
Tass Josephine
Bra tråd förresten. Jag får en bättre överblick över hundarnas motion + att jag kan jämföra med andra och få ett bättre hum om hur vida motionen är lagom för hundarna.
Tass Josephine
Koppel promenader runt 1,5-2 tim/dag alltid. Sen utöver det lös i skogen, kasta boll och leka på nått fält, simma, cykla och så kör vi lite lätt DW allt varierar beroende på vecka och årstid, men alltid något sånt extra minst 3 dagar i veckan:)
1-2 h "aktiv promenad" om dagen är det vanligaste här hemma :) Finns två varianter: Promenader som består av minst 2/3 lösgående, med mycket spring i skogsterräng, alternativt (om det inte funkar att ha så mycket löst) koppelpromenader med många små uppdrag längst vägen: hoppa upp och ner på saker, hoppa över saker, krypa under saker, balansera på saker… Sådant som stärker kroppen helt enkelt.
Vår, sommar och höst ger vi oss gärna ut på lite mer rejäla promenader, 5-8 timmar i skogen.
Ibland cyklar eller joggar vi också. Hoppas på lite mer snö nästa vinter så att vi kan åka långskidor, i år var snösäsongen så kort att vi inte hann… Hade gärna sysslat mer med simning sommartid men Jascha tycker det är rätt pestigt att simma. Hade också gärna hållit på lite med apportarbete men har en hund med noll föremålsintresse så det är inte ens lönt att försöka…
Medarbetare på Häxor.
En neuroatypisk blogg

Det blir alltid en långpromenad på minst 5km - 1-2h om dagen, beroende på vad vi känner för så kan det bli i skogen då dom också får vara lösa och springa av sig, eller koppelpromenad i varierad miljö. Försöker variera vart vi går så att dom får se något nytt och att vi kan träna någonting under promenad och kombinera. Sen beror det mycket på vilken vecka det är, om det är min lediga vecka eller jobbvecka Under sommartid blir det mycket bad och simmning eftersom våra tjejer älskar det :-)
Motioneras genom promenader, 1-3 ggr/veckan med klövjeväska, cykling, springa "fritt" med löplina i skog och mark, dragweight, flirtpole, simning, bollkastning. Hur ofta och hur länge varierar. Men nån variant av motion får han ju varje dag.
/Mvh Sara - Sajtvärd på Dokumentärer
Medarbetare på Bullhundar
Besök gärna min blogg: loveradioblog.weebly.com
Innan valpen så var den store alltid med mig på jobbet 5dagar/v = mellan 4-5timmar intensivt promenerande i olika flockar med andra jyckar. Ca 15-20min x2 pauser emellan och små stopp här och där vid upphämtning/avlämning där jag tränar både honom och de andra att sitta stilla och vänta m.m så jag kan ha händerna fria under uppsikt. Nu när vappen är liten får han följa med i ryggsäck (betydligt fler små stopp för "toalettbesök", vatten m.m) 3dagar/vecka och den store får vara hemma eftersom han har vissa osäkerheter vi jobbar på som vappen inte "får se". Så de dagarna blir det löpträning ca 45-60min med klövjeväska (lätta vikter, ibland utan) och vanlig långpromenad i rask takt på ca 60min. På helger är det oftast vanlig promenad 1.5-2h och ev lite lösspringande på planen här utanför. Har tyvärr inte så nära till skog då vi bor centralt i gbg så åker bara iväg på sådana utflykter när andan faller på, inte som regel. Sen så blir det kanske lite roliga trix/lydnads övningar på kvällar/helger då och då. Betydligt oftare nu med valpen som jag har lite mer ambitioner för. Den stores träning har mest varit för att få väck hans osäkerhet (och det görs mycket under dagen då han är med mig) som vi börjar närma oss sluttampen på :-)
Jag motionerar mina för lite just nu för vilket behov de har och jag arbetar stenhårt på att få till mer.
Sommarhalvåret då blir det en cykeltur varje dag. Det fungerar rätt bra då känns de ganska nöjda. + promenader då.
Vinterhalvåret så promenerar vi mest, då går de lösa delvis och delvis kopplade. Utöver det så drar de några gånger i veckan. Vi har en hundsläde och ibland drar de mig på längdskidor. Sen är de lösa under dagen och följer mig när jag gör sysslorna i stallet och tar hand om fåren.
Nu är vi en jobbig mellanperiod, fortfarande delvis med is på vägen så jag har inte tagit fram cykeln men dåligt med snö och dåliga isar på sjön så vi drar inte med dom. Då har jag 2 helt hopplösa hundar här hemma som får på tok för lite motion. :-(
Ett hem utan en hund är inget hem
Vi brukar gå var 4dje timme på dagarna då brukar varje promenad vara ca 30 min. På helgerna går vi ungefär samma fast 1-2 tim skogspromenad då han får springa lös💕
Vi brukar gå var 4dje timme på dagarna då brukar varje promenad vara ca 30 min. På helgerna går vi ungefär samma fast 1-2 tim skogspromenad då han får springa lös💕
Vi brukar gå var 4dje timme på dagarna då brukar varje promenad vara ca 30 min. På helgerna går vi ungefär samma fast 1-2 tim skogspromenad då han får springa lös💕
Vi brukar gå var 4dje timme på dagarna då brukar varje promenad vara ca 30 min. På helgerna går vi ungefär samma fast 1-2 tim skogspromenad då han får springa lös💕
Vi brukar gå var 4dje timme på dagarna då brukar varje promenad vara ca 30 min. På helgerna går vi ungefär samma fast 1-2 tim skogspromenad då han får springa lös💕
Vi brukar gå var 4dje timme på dagarna då brukar varje promenad vara ca 30 min. På helgerna går vi ungefär samma fast 1-2 tim skogspromenad då han får springa lös💕
Ojj vad många kommentarer som kom..
Går dagligen längre promenad i varierad terräng, mestadels skog. Har alltid hunden lös så han springer av sig en del under promenaderna. På hemvägen efter en längre promenad brukar han dock gå ganska lugnt tillsammans med mig. Ibland går vi ihop med (eller bara hälsar på) hundkompisar och då blir det mer spring.
Har även brukat ha med honom när jag rider, men nu rider jag inte längre då jag fått låna ut hästen för jag har foglossning nu. Han var inte med varje dag, men några gånger i veckan brukade det bli.
På den varmare delen av året så blir det mycket simning. Har dels en damm som vi passerar på våra promenader där vi brukar träna lite apportering och bor även intill havet så vi är ofta vid stranden/ute med båten och han älskar att simma.
På vintern blir det mer motion i djupsnön. Är det mycket regnigt så blir det tyvärr inte så mycket mer motion utöver promenaderna och lek med hundkompisarna.
Sen kör vi agility under den delen på året som hindren står ute.
Medarbetare på westernridning.ifokus
Promenader i olika miljöer och underlag, hur långt/länge varierar. Vissa dagar blir det kortisar och andra kan vara heldagar ute, oftast ca 1h-2h om dagen. Brukar köra lite dogparkour längs vägen.
Simmar också, på sommaren utomhus vilket hon gör frivilligt och övriga årstider inne i balja (fördel med liten hund :P). Blir väl ett par gånger i veckan.
Spårar mycket också så det blir ju lite träning att ta sig fram genom skog och mark, blåbärsriset är en skog och bäcken är en älv om man är en vavva. ;)
Vintern: Promenader, jogging, springa i snövallar och lek med andra hundar.
Sommar: promenader, jogging, simning, leka med andra hundar, springa i terräng som tex i skogen osv.
Cyklade en del när han var yngre men hans leder klarar inte det längre.
Nu har vi även börjat lite smått med freestyle som iallafall ger matte lite flås :)
I have no sympathy for people without empathy
1-2 timmars promenader och hundpark ett antalgånger i veckan :) Då får han springa av sig :) Lös kan man inte ha honom då han skulle annors störa djuren i skogen samt att han är jakt hund och far efter första bästa har doft :)
Ca 1 timmes promenad om dagen, antingen i koppel eller lös i skogen. I skogen så blir det extra motion då hon springer runt och leker hela tiden. På sommaren blir det ofta längre promenader.
På vintern så går vi i djup snö en del när det finns och oavsett årstid så tränar vi dogparkour längs vägen.
Tränar även agility på sommarhalvåret, badar, joggar ibland.
Cyklar även ibland på skogsvägar och då är hon med och springer lös.
Är också ute mycket på gården och då springer hon runt och leker med kottar.
Medarbetare på Undulater och Burfåglar
Promenerar 1-2h/dag är väl grunden året runt. Sen springer jag en del och när jag gör det ute hänger han glatt med. I perioder cyklar vi också. Förra sommaren tyckte han det var toppenkul att simma, så det har jag planer på att göra i sommar också. Generellt blir det motion på 1-2h/dag + kortare kissrundor.
Vi tränar agility också 2 ggr/vecka, men det blir han nog mer trött i huvudet av än i kroppen än så länge.
Långpromenaderna kan vara allt från 1h-4h och ibland går jag själv eller så går jag med vänner som också har hundar så de kan leka.
Det blir ofta längre promenader på helgerna.
Sen har min även möjlighet att gå runt på hela gården på dagarna.
Sen tränar vi aktivt också givetvis både i ostört miljö hemma och i störig miljö t ex i city, på brukshundsklubben m.m
Sen försöker jag göra roligare saker också och inte bara gå vanliga promenader så ofta kombinerar vi långpromenaderna med att gå ner till havet så han får simma lite och springa på stranden. Annars cyklar vi eller åker skidor på vintern och han är även dragtränad och så tränar vi freestyle och heelwork to music och personspår som ska utvecklas och förhoppningsvis kan han bli terapihund eller sökhund inom räddningstjänsten beroende på hur förutsättningarna ser ut.
Sen kör vi ibland lite dogparkour om vi har tid och ork.
Basen i motionen är 2 timmars "aktiv promenad" och/eller jogging per vardag. Både jag och min sambo (fast särskilt min sambo) löptränar och då får jycken hänga med. Promenaderna är ibland i koppel, ibland i lina, ibland löst, beroende på förutsättningarna. Vi brukar passa på att träna lite lätt under promenaderna, t.ex. handtarget, hoppa upp och ner på saker, balansera på trädstockar, ha dragkamp, etc.
På helgerna under vår, sommar och höst tränar vi en hel del jaktapportering i skogen och lite i vatten. Det är både mental och fysisk träning.
Jag skulle vilja börja med klövjeväska men har inte kommit till skott än. Kanske i sommar!
Långa promenader flera gånger i veckan både med oss och hundvakterna. Sen är dom ute i stugan på dagarna med svärfar som är pensionär så där är det lösdrift med bus. Theo badar och simmar när han kan/får på sommaren och vi åker till hundsimmet ibland.
Sen blir det mycket skritt i skogen som enligt en sjukgymnast är den bästa träningen man kan ge en hund som ska bygga upp en stark och frisk kropp. Vi har cyklat med hundarna också men sedan Alf fick en cykel över ryggen och fick ligga inne på djursjukhuset så vågar jag inte ha honom vid cykeln igen.
"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"
Blogg http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf
Framförallt långa promenader och långa promenader i terräng då hon springer lös i cirklar runt mig. Sedan så joggar mamma med henne 1-2 gånger i veckan (mitt knä är skadat så kan inte jogga, är glad att mamma gör det) och jag cyklar en hel del med henne. Sedan så tränar vi drag året runt och det är ju väldigt fysiskt, likaså tränar vi rapport och där är det verkligen springa som gäller.
Sedan så tränar jag agility och hundparkour med henne.
För att inte tala om alla lagottofnatt, allt grävande, stjälande, kampande och snöbusande….😛
// Nadja
Jag kör drag varje dag med min cocker kille, olika hur länge för vissa dagar orkar han inte allt länge, men från 20min till 2timmar
Sajtvärd på Hundparkour.ifokus & CockerSpaniel.iFokus
Underskatta aldrig värmen från en kall nos 