Etikett: beteende
Läst 600 ggr
0
missförstånd kan man nog säga, hur gör jag nu?
Hej igår lärde jag min hund att "ta benet" och direkt lärde hon sig det, och jag berömde med lek som hon älskar. Men nu kommer hon med benet i munnen när hon vill leka.. blev visst lite fel de där.. hur gör jag nu?
3
#1
Det gör väl ingenting - antingen ställer du upp och leker med när hunden kommer eller så lär du bara att den får vänta. Så gör ofta min ena hund, fast med andra saker och jag säger bara "inte nu" om jag inte har tid/inte vill.
0
#2
Okej:)
0
#3
Eller lägg bort leksaker/ben och plocka fram när det är gnaga på benstund eller ta fram leksak och bjud in till lek när du är sugen, blir ofta mindre duster då. Men då gäller det att du verkligen tar fram och leker rätt ofta så man intebara plockar bort det alternativet och aldrig leker själv :)