Jag vill hitta en hundras som passar mig!:)
Hej.
Jag letar efter en liten och korthårig hundras. Men inte alltför liten!
Jag har tidigare aldrig ägt en hund. Så gärna någon hund som är lättlärd och gillar att mysa.
Vad kommer du kunna erbjuda hunden? Hur långa promenader per dag, hur mycket aktivering osv. Vad för sorts aktivering, bara några trix på hobby nivå eller t.ex. freestyle eller agility på tävlngsnivå?
Det bästa sättet att misslyckas är att inte försöka
Pinscher (standard) är riktiga myspyshundar, men de kräver en hel del motion och hjärngympa samt har lite Alfons Åberg mentalitet "ska bara" så man får ha tålamod och humor. :)
Kan tillägga att alla hundar kräver motion och hjärngympa för att gå ut energin och "ha tid" att vara mysig. En hund med överskottsenergi är aldrig rolig att bo med, en uttråkad hund hittar på egna skoj vilket oftast är vad kallas "problembeteenden", typ destruktion.
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.
Och vad skall du göra med hunden?
Egenskaper hunden skall ha/inte får ha?
#1 Jag kan gå kanske 30-60 min flera gånger om dagen, vi har stort hus och stor gård. Och bara trix på hobby nivå.
#2 Jag kommer att ha hela dagarna tillsammans med hunden pga att jag bara går hemma. Så jag kommer ha jätte mycket tid med den och öva på trix och gå ut och gå osv, jag älskar ju att mysa med hundar så jag ska kolla på den!:)
#4 Jag skall bara öva trix med den och gå ut och gå och ha mysiga hemmakvällar.
#4 Och det skall ikke vara en jakthund och ska inte kräva alltför mycket motion. Och den ska ÄLSKA att mysa, att mysa är ju från hund till hund, men man kan ju hoppas.
#6 Hur liten är liten, är t.ex. en Italiensk vinthund, Bostonterrier eller Mops för stor?
#3 Nja dom är alltför små tyvärr.
En större Chihuahua? Hahha vet inte direkt var man "specifikt" kan hitta "stora" chihuahuas men är det stora föräldrar så borde valparna också bli stora 🙂
Pinschern är kanske lite väl envis… Men det kan ju funka 😃
Det bästa sättet att misslyckas är att inte försöka
#8 Dom är lagom. Ska ta och kolla lite mer på dom!:)
#11 Fransk bulldogg finns ju också som är i liknande storlek.
#10 Haha men jag är inte så förtjust i dom.
Om dom är lite envis gör inget!:)
#12 Ja dom har jag kollat på och funderat lite på dom, men det sägs att dom får mycket sjukdomar.
Boston terrier kanske? Annars finns det ju chinese crested eller chinese crested powder puff. Kan också tycka som #8 att kanske italiensk vinthund kan passa.
Det bästa sättet att misslyckas är att inte försöka
#15. Men är inte italiensk vinthund väldigt lätta för att bryta ben och fryser hela tiden?
#16 Inte mer än någon annan liten, korthårig ras.
#17 Okej, men hur är det med benen då?
Rekommenderar verkligen inte pinscher som första hund.
Iof kanske en dvärgpinscher skulle funka.
En pinscher är en skarp vakthund, stor jaktinstinkt samt en hel portion självständighet. En pinscher är ingen hund som jobbar åt dig eller med dig, den jobbar enbart för egen vinning.
Rasen har även en hel del mentala problem, det syns även på min tik som är ett bra exemplar för rasen.
Jag föreslår Chihuahua, norwich/norfolk terrier, boston terrier, fransk bulldogg, dvärgpudel (bara tt klippa ner), eller någon bichon ras som du även kan klippa ner.
Häst, Vardag & Hund
nouw.com/WallHund
#18 Inte lättare än någon liknande ras, kanske det finns risk att små och nätta hundar har lite skörare ben, men inte försvårar det ju livet för dem. Du behöver då knappast vara orolig för att hunden skall ha lätt för att bryta benen för att du skaffar dig en mindre ras.
Mopsar gillar att "mysa", eller dem är extremt närgångna och fästa vid sina ägare. Min mops vill inte ligga i soffan om hon inte får ligga på mig och följer mig vart jag än går. Så om du vill ha ha en klängapa, kolla in mopsen. Hon är 32cm hög och väger 9-10kg, så hon är inte jätteliten. I skrivande stund ligger hon på min mage :)
/Lova
Ny blogg!
Min welsh springer spaniel kan också börja frysa om han blir blöt och kall, men det blir ju alla hundar tillslut.
En italiensk vinthund kan du bara sätta på ett täcke under de kallaste vinterdagarna, men det hade jag nog gjort efter vilken hund jag än haft. Det är aldrig kul att gå långpromenad/vara ute flera timmar och vara blöt eller kall.
Det bästa sättet att misslyckas är att inte försöka
#19 Okej tack. Jag ska kolla lite mera på dom raserna!
#20 Okej tack!
#22 Okej, tack då vet jag!:)
#21 Åh okej tack, va mysigt!:D
#21 Är det sant att deras ögon kan ploppa ut?:o
#19 Om pinscher inte är passande för dom är självständiga så förstår jag inte hur terrier med jakt ska vara ett bättre alternativ? Speciellt inte strävhårig ras som norwich och norfolk som kräver sin tid av pälsvård. Bulldogg och boston kan vara en hel del envis och självständig med.
Chinese Crested som nån sa lägger jag min röst på, eller bichon havanais. Funkar bra som förstahundar och kan klippas ned. Powder puffar som jag mött och känt har alla varit riktiga mysproppar. :)
När folk säger "inte för liten" brukar det innefatta dom flesta sällskapsraser oftast så det är en definitionsfråga egentligen.
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.
#27 Åh okej.:)
#26 Jaha okej, men då blir jag lite osäker på den rasen. Jag tycker att det är läskigt, men det gör nog alla.
Vad tror ni om en Beagle?
#29 Har de normala ögon så är det lika "stor" risk att de skulle ploppa ut som på vilken annan ras som helst. Men som sagt, man måste vara noga med uppfödare, det gäller alla raser. Mopsaveln är riktigt dålig, de har väldigt mycket andningsproblem vilket man inte kommer undan så lätt. Därför kommer jag inte att köpa en plattnos igen, tyvärr. De är annars riktigt roliga hundar!
/Lova
Ny blogg!
#29 Okej, det är synd att dom är så sönderavlade.
Beagle har enorm jaktlust.
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.
#33 Jaha okej.
#30 Nej, det är en jakthund, vilket du inte ville ha.

TS om du orkar med lite pälsvård så kanske en Cavalier king charles spaniel skulle passa? Hur mysbenägna en hund är, är väldigt från individ till individ. Har två Leonberger och den ena tjejen ligger gärna i soffan/knäet och myser medans våran andra tjej helst ligger på golvet bredvid oss.
Vet att det inte äre en korthårig liten sak, men iaf en lit…-ganska liten hund. Cavalier king charles spaniel. 😍
Eller en mops kanske?? 🙂
Tibetan spaniel, de är skitsöta och gosiga men en aning skälliga och lite ego. En stor hund i liten kropp…. som de flesta små hundar är. ✨😉
Norsk lundehund? Älskar att mysa och lagom storlek. Inte mycket jakt i dem heller.
Skråmyrs blogg
We will one day, Venture to the stars. 

Absolut ingen beagle, det är ingen ras som verkar passa dig.
Jag tycker nog också att en cavalier king charles spaniel borde passa om du kan tänka dig att borsta och kanske klippa/trimma ibland 🙂 Trimmar man ner hela hunden så är det ju egentligen ingen pälsvård förutom att man kanske vill borsta lite när den fäller.
Det bästa sättet att misslyckas är att inte försöka
Tack så mycket för alla svar, men jag tror nog att jag har bestämt mig för en Fransk Bulldog nu!😃
Vet ni om dom får mycket sjukdomar och så? Och om dom behöver mycket motion och hur dom är i sättet liksom?
#40 Bestäm dig inte innan du verkligen känner att det är rätt ras och har kunskap om rasen, åk och träffa uppfödare, tävlingar där de deltar, rasträffar, ägare av rasen o.s.v först.
Rasen är sjukdomsdrabbad ja, men nog skall det väl gå att hitta en någotsånär frisk hund om man söker noggrant.
#41 Jag har tänkt på den rasen ganska länge. Jag älskar rasen och den värkar riktigt mysig, jag ska börja praoa på ett hunddagis imorgon och där har dom en Fransk bulldog som jag kan spendera lite extra tid med och se hur den är, ingen är ju lik den andra. Men jag ska fråga lite hur dom är osv!:)
#42 Men har du inte träffat särskilt många kan du ju inte ha någon klar uppfattning om rasen och att den skulle passa dig. Besök även andra ägare samt åk runt till några uppfödare för att träffa deras hundar och be dem berätta mer ingående om rasen.
Om du inte känner att en fransk bulldog är rätt hund för dig så tror jag att en liten yorkshireterrier skulle passa dig, väldigt mycket för gos och mys, lättlärd och mycket klängig.
Klippning/trimmning och det behöver inte vara nämnvärt mycket pälsvård.
Medarbetare på Social fobi iFokus
#43 Okej, jag ska försöka hitta någon uppfödare där jag bor!
#44 Åh jag får kolla upp den rasen då!
#27 Har jobbat med båda border terrier, jack russel och norwich.
Visst har de varit självständiga & med "terrier humör", men går inte att jämföra mot min och mina två vänners pinschrar.
Häst, Vardag & Hund
nouw.com/WallHund
Har du kikat/läst om bichon havanais? :) Vi har en sån och han är expert på att mysa ;) Vill helst av allt sitta i knät. Vill du slippa sköta om den långa pälsen kan man klippa kort. Ett plus är ju att den inte fäller :) Dem brukar dessutom älska trix och att vara med människor :) Det är dessutom en väldigt frisk och långlivad ras.