Hundar iFokus

Hundar

Etiketthundtillbehör-hundprylar
Läst 8882 ggr
Maidens
6

Bästa hundboken?

Har ni några tips på bra hundböcker om träning, lydnad, kontakt, shaping o.s.v. Inte om raser och absolut inget med Cesar Millan…

[Teddies matte]
5
#1

Bra relation - Kenth Svartberg

Kontaktkontraktet - Eva Bodfäldt

Lydnadsträning i teori och Praktik - från grundfärdigheter till tävling - Cecilie Köste, Morten Egtvedt

Ariess
0
#2

Detta är den bästa bok om tävlingslydnad jag haft. Rekommenderar den varmt! 

Med sikte på 10:an - Niina Svartberg och Kenth Svartberg

Även jag gillar Kontaktkontraktet skarpt som #1 tipsat om!

Maja2
0
#3

Åh, det finns MASSOR med bästa hundböcker! Läs allt du kommer över, är mitt tips, och bilda sedan en egen uppfattning. De böcker som #1 och #2 rekommenderat, rekommenderar även jag. Men, även att vidga vyerna. Läs tex Fredrik Steen och  Memea mohlin.

kodex
5
#4

Mina 'Go to' böcker!

Kontaktkontraktet - Eva Bodfält

En bok som varje hundägare bör ha i sin bokhylla. Handlar om hur du får en följsam hund och att kontakt är nyckeln till allt.

Hundars språk och tankar - Per Jensen

En bok ensam i sitt slag med nya modernare teorier om hundars känsloliv. Mycket läsvärd även för de mest bemästrade hundägarna.

Lystra - Från uppmärksam valp till tjänstvillig hund - Memea Mohlin

Valpboken för dig som vill satsa på tävling när den blir större. Men funkar för alla valpägare som vill avancera lite. Fylld med en massa bra exempel och övningar.

Valpen - Om kärleksfull uppfostran - Mickie Gustafsson

En mycket bra valpbok för alla hundägare. Komplett med bra exempel. Lämpar sig ypperligt för de lite mindre avancerade men kan läsas av alla.

Hundens första år - Från valp till unghund - Charlotte Swanstein

En mycket läsvärd bok om hur du får en trygg och harmonisk hund. Innehåller jättebra exempel med utdrag ur författarens dagbok om hunden som följs vilket ger en lättare förståelse och tydlig inblick.

Lydnadsträning i teori och praktik - Canis

Seriöst en helt otrolig bok som innehåller allt om hur du tränar tävlingslydnad, för den lite mer avancerade tränaren.

Agility - Träna och tävla med din hund - Veronica Bache

Den bästa boken, enligt mig, om hur du tränar din hund i agility för lite seriösare ändamål. Författaren är bl.a. SM-vinnare med många bra och moderna tips för inlärning.

Klickerträning och lugnande signaler - Emma Parsons

En helt fantastisk bok om hur du med hjälp av klickerbaserade metoder (fungerar även utan klicker) löser alla diverse problembeteenden! Rekommenderas även till de som inte har problemhundar. Här finns många tips för att förebygga också.

Hundens språk och flockliv - Lars Fält

Grunderna i hundars korrekta etologi, skriven av en erkänd hundvetare. Fylld med en massa bra exempel och är lättförstådd.

Natural dog food - Susanne Reinerth

En mycket komplett och bra bok om hundars utfodring med BARF (Biologiskt anpassad rå föda).

Fysträning för hund - Anna Holmgren m.fl.

Hur du håller din hund frisk och i toppform!

Friskvård för hund - Annika Falkenberg

Samma som boken ovan fast inte lika avancerad.

Hundmassage och stretching - Anna Holmgren och Marie Söderström-Lundberg

Jättebra bok som går igenom många massagegrepp och stretchingövningar. Innehåller tips på massage-schema.

kodex
2
#5

Om du vill läsa mer vetenskapligt så finns denna som är riktigt bra:

Dog: behaviour, evolution and cognition - Adam Miklósi

BettySue
0
#7

Med sitke på 10an är min lydnadsbibel!

Ixectrona
0
#8

Att utesluta vissa författare är rätt dogmatiskt tänkande och gör ju att du bara hör en åsikt. Han är faktiskt bland de mest kunniga på hundars beteende i världen, bara för att du sticker fingrarna i öronen betyder det inte att sanningen förändras.

Du skulle nog just därför behöva läsa hans böcker.
Men men vad håller jag på med, jag pratar med en betongvägg.

[Teddies matte]
10
#9

#8 Nej, han är verkligen inte bland de som är mest kunniga inom hundars beteenden! Han har ingen utbildning inom hund och grundar sina teorier på helt felaktiga grunder!

Vill man lyssna på någon som faktiskt kan något om hundars beteenden kan man läsa/lyssna på t.ex. Per Jensens böcker, föreläsningar och artiklar, en som faktiskt har ordentlig utbildning i hundars beteenden.

Kelin
0
#10

För att få en mer nyanserad bild är det ibland bra att läsa olika böcker med olika författare. Sedan att man inte använder sig av vissa metoder är en annan femma. :)

Jag har läst lite av CM bok inget jag tar till vardagen men har större förståelse för hans tänk. Dock är det ingen bok jag skulle betala för någonsin, men om du kommer över den läs några sidor!

Maidens
5
#11

#8

Eh, va!? Du kallar mig betongvägg! J-t otrevligt svar.

Jag har ingen som helst lust att sponsra CM med pengar genom att köpa hans böcker, jag tilltalas inte alls av hans metoder som känns omodärna och oetiska.

Jag utesluter just EN författare med åsikter som jag inte delar. Jag utesluter inte någon annan, hur får du det då till att jag bara hör en åsikt? Jag delar inte dina åsikter alls om att han skulle vara så fantastiskt kunnig om hundar…

Vizzla
0
#12

When pigs fly - Jane Killion

"Med rätt träning kan människan bli hundens bästa vän"

Blogg   http://www.echosierra.se/
Instagram @historienomalf

Praefatio
4
#13

#8 Ser att du redan har fått svar men vill tillägga:

Tycker du verkligen att det är fel att utesluta en tränare som använder sig av metoder som man själv inte kan stå för? Menar du att man av principskäl aldrig får utesluta en träningsmetod fastän man känner i sitt hjärta att den är helfel och man inte vill använda den på sin hund?
Om det kommer en tränare till dig och säger att du ska slå din hund med ett spö vare gång den inte lyder (påhittat exempel) och du verkligen inte tycker att det verkar rätt trots att många tycker det, ska du då fortsätta träna för den tränaren bara för att man inte får ha en åsikt och en känsla av vad som är rätt och fel?

lurbre
3
#14

Ganska gammal tråd men har kommit en hel del bra böcker på senare… kontaktkontraktet, hund och människa emellan, blygerhundar m.m. Väldigt läsvärda tycker jag, rekommenderar dom starkt :D

Hittade även en topplista med massa hundböcker här https://www.domesticerat.se/basta-hundbockerna/ flera intressanta tycker jag, ska nog klicka hem nummer 7 och 8 :D

Böcker har dom flesta svaren vi söker. Vi har tagit fram dom 10 bästa hundböckerna på marknaden både för träning och beteendeproblem.