Du som har din hund på jobbet
När tog ni upp med chefen om ni fick ta med er hund och ha den på jobbet? När ni sökte jobbet, eller när ni jobbat där ett tag och känt er varma i kläderna?
Jag jobbar på hunddagis och gjorde det redan innan jag skaffade hund, så jag visste sedan innan att jag kunde ta med min hund när jag skaffade henne.
Har man redan hund och söker jobb och vill kunna ta med hunden skulle jag fråga redan när jag sökte jobbet. Är det inte jätteakut att hunden ska kunna vara med skulle jag väntat.
"Lycka och jubel att äga en pudel!"
När jag förut hade hund på jobbet i butik, så frågade jag om det redan på intervjun. senare i veckan vart jag erbjuden jobb på två olika ställen och jag valde det där jag fick ta med hundarna.
just vid det tillfället hade jag ingen möjlighet att ordna passning på annat vis så då vart det en stor faktor att jag fick ta med hundarna, annars hade jag fått ta nåt deltidsjobb så jag inte skulle vara borta så länge istället.
Senare i livet så har jag prioriterat ett bra jobb där jag trivs på heltid, för att sedan betala dagmatte eller hunddagis när hundarna inte gått att ordna.
Det var chefen som frågade om jag inte ville ha med åbäket efter att jag varit där ett par månader. Jobbade då på en mindre handelsträdgård, så han kunde ligga under ett äppelträd och tugga på ett märgben de timmarna jag jobbade.
Gärna fler svar!
# 1 måste vara det perfekta stället jobba på när man har hund. Man betalar väl inget heller för hundens plats antar jag.
#4 Det är det! Nej, det kostar inget. Vi i personalen som har hund där har dom tsm i vårat fikarum.
"Lycka och jubel att äga en pudel!"