
Hjälp, min valp är rädd för trimmer, fön etc
Min lilla cockerspaniel valp, Zorro 12v, är vansinnigt rädd för trimmer, för, damsugare och annat som låter. Jag har försökt vänja honom vid en trimmer för att kunna klippa under hackan/på halsen och på insidan av öronen och så småningom så behövs ju mer än det. Jag tar fram trimmern och håller den nära honom för att han ska vänja sig vid ljudet och det går sådär, jag får absolut inte komma i närheten av öronen och halsen, ev kan jag ha den vid hans tass och han accepterar det.
Och sedan idag skulle jag bada honom för första gången. Han gillar inte vatten och ville inte alls utan gjorde allt för att kämpa emot. Jag var ganska hurtfrisk mot honom och gjorde en snabb procedur utan att ömka honom. Sedan kom vi till momentet som var än värre, föning. Han var så enormt rädd för fönen, skakar i hela kroppen och gör allt för att komma därifrån. Försökte muta honom med lite godis eller leksak men han var inte alls intresserad utan ville bara bort från fönen. Jag försökte även här att inte ge mig utan att göra en snabb procedur och fick ryggen ganska ok torr men på mage, bröstet, hals och huvud var det inte alls möjligt. Försökte avsluta det hela med lite massage och hoppades att han skulle lugna ner sig. Det gjorde han ju också men ligger just nu på mitt bröst , inlindad i en filt och småskakar.
Det jag undrar är hur jag ska hantera detta i fortsättningen. Säkert gjorde jag något fel nu som i princip tvingade igenom badet och efter det kort föning men det var inte så lätt att avluta mitt i, måste ju avsluta det jag påbörjat. Vill ju dock inte att han nu ska ha blivit rädd för detta för all framtid. Minns att hans uppfödare sa att han inte gillade att bada. Men hur ska jag gå tillväga framöver. Ska jag varje dag ha fram trimmern och fönen och bara ha dem igång i hans närhet? Ska han få godis samtidgt så det blir trevligt? Jag måste ju få honom att acceptera trimmer och fön, han är en Cocker och det ingår ju en hel del pälsvård… Tacksam för alla tips!!!
På bilden ser ni honom i min famn där han nu slocknat efter kampen….
Våran kille Elvis var också rädd för både fön och hatade att bli badad. Jag gjorde helt enkelt så att jag genomförde duscharna iallafall, inte bli arg utan bara fortsätta tålmodigt. Han fick lära sig att det är ingen idé att stöka och bråka för man måste ändå duscha, man får/ska aldrig låta valpen vinna 🙂
Fönen var ett ännu större problem för oss än duscharna, Elvis var verkligen LIVrädd för den. Jag gjorde helt enkelt så att jag la fram fönen, alternativt blåste mitt hår så att han fick vänja sig vid ljudet. Brukade också "busa" lite med fönen genom att blåsa lite mot tassarna. Då blev ljudet och luften inte lika skrämmande utan lite busigt och roligt 😉
Sedan körde jag lite samma sak som med duschen, han fick helt enkelt finna sig i att bli fönad. Dock genom att sakta introducera den i kortare stunder. Han blev aldrig torr i början men han fick inte slippa fönen förrän han slutade kämpa emot. Använde godis och gos, och så lite bus med fönen ibland. Vi har en bichon havanais så vi är också "tvungna" att duscha och föna ofta 🙂 Han är idag nästan 1 år och står i princip stilla när vi duschar och fönar, så för oss har det funkat bra 👍
Gör ingen grej av det. Var nonchalant och tålmodig och låtsas att det är det självklaraste i världen. Ha uppfödaren att hjälpa dig om du behöver en mentor. :)
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.
Åh gud så bedårande! :D
Jag upplever själv att det är dumt att försöka vänja hundar vid saker "metodisk" för risken är att det blir fokus på det man försöker neutralisera vilket oftast ger motsatt effekt. Och OM man ändå vill göra det, se till att göra det när hunden är i rätt sinnesstämning. Kanske är det dumt att försöka vänja en liten nyavvänjd 12-veckorsvalp vid föning. Det kanske kan vänta tills han blir 4-5månader och har en kavat period?
Jag tror inte att valpar måste vänjas vid allt när dom är små, en del saker kan man vänta med och det kan vara bra. Om man inte kan ge valpen trygghet när den möter något nytt gör det ingen nytta, istället kanske man skapar en rädsla som inte hade behövt finnas där.
Och när man väl vänjer hunden vid något, försöker göra något otäckt positivt, gör det mycket korta stunder så att hunden upplever att det blir bättre, inte att den hinner bli räddare och räddare innan det är över. Starta dammsugaren varje morgon, dammsug hallen, stäng av den och släng ut lite godis på golvet bredvid, gå sen därifrån - inget fokus på hunden.
Om hunden är rädd för att bada, och att fönas - gör inte båda efter varandra. Vänj valpen vid bad utomhus när du kan vara med i vattnet och lek istället för att sätta fokus på att hunden ska ner i vattnet - varför måste man förresten bada en 12 veckors valp? :p Vänta med det tills den blir större och ni har ett starkare band, en tydligare kommunikation och valpen är tryggare i sig själv.
Ha tålamod, ta inte saker på för stort allvar, och njut med din hund. :) Än sålänge är din valp liten, det finns tid att bli trygg på. Han kommer inte att bli räddare för att du ger honom lite tid. :)
Dammsugar tips kan jag bjuda på:
Låt den stå mitt på golvet utan att den är på. Ta upp den i knät för att gosa med då o då. Sätt på den då o då utan att använda den.
ISIS anhängare anser sig inte heller vara sektmedlemmar.
Värd på Amstaff, BARF , Beroenden samt Multikulturellt .
Medis på Border Collie samt Cancer, Choklad, Kennel o Psykologi.
Tror rutiner är bästa tipset egentligen. Då kommer hunden lära sig vad som gäller. Morgonen kissas valpen, hallen dammsugs, valpen får en genomkoll/kelstund/borstning, valpen matas och förhoppningsvis somnar efteråt.
Som exempel. :)
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.

Tack för era tips, känner mig lite lugnare nu :-) Tror helt enkelt att vi tar det lite lugnt med det ett tag och sedan provar igen som om det vore en självklarhet. Denna gång behövde han bada för han hade rullat sig i något så därför badade vi en 12 valp.
Bra tips med dammsugaren, ska testa att ha den framme och köra lite varje dag.
Träna hantering varje dag, varför inte flera gånger på dag, ju mer du tränar ju fortare kommer han vänja sig. Fram med trimmer och fön, hunden upp på bordet och träna lite åt gången, föna lite här, klipp lite där, lite åt gången och varje dag, beröm när hunden är lugn.