Korthårig Collie
Fy vad jag är kär i denna rasen!
Kan inte säga att jag har träffat många hundar av denna rasen..
Men jag längtar verkligen efter en egen kh collie ♥
Nån som har en collie?
Vill jätte gärna veta mer om rasen.
Hur den funkar i vardagen.
#1 Ja berätta på :)
Hur ser en aktiv dag ut hos er?
Måndagar: Går upp vid ungefär 7 sen går vi en morgonpromenad på 40min ungefär. Efter det så går vi direkt ner till hennes hunddagis (hon är där medans jag är i skolan i ca 4 timmar) då hon är ute på kortare promenader (valp) + att hon är ute för det mesta & leker med 5-6 hundkompisar som springer i en stor hundträdgård. Efter dagiset så tar vi det lungt ett tag då hon är mega trött, sen blir det en promenad igen & massa massa lydnadsträning (inkallning, gå fint, hundmöten mm.) brukar hålla igång ca 1 timme med flera små pauser i mellan såklart. Sen för det mesta så vilar vi resten av kvällen då hon är riktigt trött.
Tisdagar: Samma som måndagar, dock ist för lydnadsträningen på kvällen så går vi på kurs på BK i två-tre timmar efter dagiset.. betyder att hon är MEEEEGA trött. Hon brukar somna inom 5 minuter när vi kommit hem på kvällen (22:00).
Onsdagar, torsdagar, fredagar: Samma tid går vi upp som förra dagarna, Hon är med mig på praktiken som är då hennes hunddagis också.. tränar henne massor på promenader & lägger något spår i området där vi får vara lite mer själva utan störningar. Lite olika lydnadsträning & mycket nosaktivering. Brukar också bli väldigt väldigt trött på kvällen utav det.
Lördagar + Söndagar: Vilar ut någon utav dagarna då vi tar det lungt & inte kör lika mkt träning.. den andra dagen kör vi stenhårt på träningen, tränar lite slalom smått eftersom vi ska tävla i agility längre fram är det tänkt. Även mycket kontaktövningar & sånt.
Hon kräver en hel del för att bli trött, det är ju en aktiv ras.. så man får räkna med en hel del jobb. Sen utöver allt det ovanför så är där mkt pälsvård & sånt bakom det. Hoppas du förstod, skrev lite hastigt, om du undrar ngt speciellt så säg bara till! :D
Sajtvärd på Collie
#4 hon är från Brantastigs kennel i skåne! :)
Sajtvärd på Collie
Hon tackar så mycket! :)
Sajtvärd på Collie
#2 TeamRuby är du väl på DV? Kom på det efteråt, haha!
Sajtvärd på Collie
#8 Yes det är jag det ;)