Hur hantera rädd valp?
Hej! Hur ska jag vara/bete mig/vara när min valp blir rädd för något. Hon är rädd för män, andra människor och i princip allt nytt och udda (barnvagnar/rullstolar/byggarbetsmaskiner osv). Om vi möter en man på en trång trottoar kastar hon antingen ut sig på bilvägen, in i närmsta buske eller drar för att antingen fly därifrån eller trassla in sig fullständigt och gömma sig bland mina ben. Det kan vara rätt jobbigt att gå ut med henne för det händer ofta att hon bajsar på sig av rädsla om någon kommer fram och vill klappa. Jag låter ingen klappa/röra henne när hon blir sådär avskärmad och rädd men jag vet inte heller hur jag ska göra. Hon har varit så här sedan vi fick hem henne och nu är hon 4.5 månader. Tips på hur jag ska gå till väga?
Mitt tips är att backa. Låt henne inte träffa okända människor eller hundar på ett par veckor Låt ingen komma fram till henne. Låt inte henne gå fram till någon. Lär henne att DU är tryggheten.
De första veckorna bör man inte vara bland så mycket folk, och eftersom du säger att hon varit så sedan du fick hem henne, så antar jag att ni kanske gått lite för fort fram?
Nu ska hon ju vara hos dagmatten under dagarna men där känner hon sig trygg med henne och de andra hundarna. Jag tror att hon kanske får upp självförtroendet lite där. Det kan hända att vi gick lite för fort fram de första veckorna, jag är inte riktigt säker.
Jag låter ju ingen hälsa på henne nu, men ibland så kommer det idioter som bara börjar klappa på henne utan att fråga mig först. Det kan hända att det är dessa som skrämt henne.
#2 … nja … att det kommer fram ett par idioter och vill hälsa … tror jag inte har skrämt henne.
Frågan är om hon är rädd överhuvudtaget? Att en valp är osäker är väl helt naturligt … den har inte varit med om det förut. Allt handlar om hur man som ägare hanterar situationerna.
Sätt stopp för människor som kommer fram och vill klappa utan din tillåtelse.
Jag tänkte mer att det hänt att det kommit fram folk utan att jag märkt det som börjat klappa på henne eller skrämt henne på så och sätt.
Hur läser man av skillnader mellan att hon är rädd eller osäker? På hennes kroppspråk eller? Ge gärna exempel! :)
#4 För din del handlar det om att se till att ingen kommer fram till din valp för att klappa. Du MÅSTE ha koll på det. VAR inte i folksamlingar som är så täta att du inte har koll
Att avläsa skillnader mellan osäkerhet och rädsla är inte så lätt, speciellt inte när det handlar om en valp. Vad man kan säga är väl att när den inte utsatts för något skrämmande, är det oftast osäkerhet det handlar om, vilket är rätt så naturligt om den inte varit med om det förut.
Det handlar ju om, när man skaffar en valp, att första veckorna inte låta andra hälsa på överhuvudtaget, utan låta valpen landa i det nya hemmet och lära känna den nya flocken. Efterhand så får man visa valpen nya omgivningar och nya männkiskor och hundar. Allt i den takt som valpen hänger med i.
Vid ca 6-8 månaders ålder infaller "spökåldern" men det har du säkert redan läst om.
Summa sumarum: Det är upp till Dig som hundägare att välja vad din valp hamnar i för situationer.
Nej, och jag låter ingen hälsa på henne, men det som har hänt (som exempel) har varit att jag hållt henne/burit henne, medans jag väntat på bussen. Och så kanske jag tittat jag åt höger. (En man stod bredvid mig.) Och så märker jag att han klappar henne på huvudet. Jättetråkigt att liknande saker har hänt.
Hon träffade aldrig någon hos uppfödaren. Då heller inte någon av manligt kön. Vi fick henne när hon var 12 veckor så hon har ju passerat "socialiseringsfasen". Som vi förstod det var vi de första att träffa valparna när de var åtta veckor första gången. Jag anar att det kan höra ihop med det hela lite grand.
Jag tror att hon redan smygit sig in lite i spökåldern för ibland får hon fnatt och skäller och hoppar rakt ut mot ingenting… 
Problemet är väl att vi velat lite mellan att ta henne där det finns människor eftersom hon aldrig tidigare varit på platser med människor, eller om vi inte ska göra det.
Att man missar tiden med socialisering som valp, har inget med saken att göra tror jag.
Hur gör ni för att faktiskt socialisera henne?
Ok, det kan nog variera.
När vi har folk på besök har hon fått nosa när hon suttit i mitt knä.
Hon vågar inte gå mer än två meter nära min far och storebror men hon har kunnat leka lite med min far. Om hon sitter bredvid/på mig har hon vågat nosa på dessa två män.
Om personer har ignorerat henne brukar hon komma fram och nosa på deras fötter och liknande men inte mer än så.
Annars om man tänker i vardagen så behöver jag inte att hon ska känna sig helt trygg i stan eller så för det är ju helt naturligt läskigt för en valp. Däremot så är det jobbigt att bara gå på en vanlig promenad med henne om hon blir skrämd av att det är en man på väg mot oss eller en barnfamilj med skrikande ungar.
Hur beter du dig när ni är ute på promenad och möter någon, och hur gör du när din hund blir rädd? Blir du osäker så smittar det lätt av sig på hunden.
Något om har hjälpt lite på traven för vår böna är trygga lek och-promenad kompisar, dock kanske inte det är helt aktuellt om din hund är rädd.
Vill minnas att ni bor i Sthlm, så vill du ha träningssällskap nån helg kan du ju hojta till. Lily kan iofs vara lite "på tårna" just när hon träffar någon, men hon lugnar sig ganska snabbt. :)
Vi har träffat andra hundar med henne, bland annat en tollare har hon träffat flera gånger och hon älskar sin vän, så det ska vi fortsätta med! Tack så mycket! Jag kan höra av mig. 
Jag försöker agera lugnt och normalt, försöka få henne att gå framåt och kanske locka lite. Samt hålla henne rätt kort så att hon är nära mig.
De gånger jag blivit stressad är när hon försökt komma ur halsbandet och när vi varit på ställen med mycket människor och hon bajsat ner mig eller bajsat mitt på vägen för att hon blivit så skrämd av något. Kan vara ett barn som springer och skriker förbi henne eller liknande.