Hundar iFokus

Hundar

Etiketthälsa
Läst 2560 ggr
thilda-
0

En fundering.

Halloj!!

Igår när jag var hos veterinären med akillez för undersökning, så passade jag på och frågade vad dom tycker om färskfoder..

Jag blev ganska så förvånad över deras svar eftersom jag är lite sån att jag vill ha en ganska så hög "kött halt" som möjligt i fodret..
Men enligt dem så var det inte så bra (?!) Och att det var tydligen väldigt många som kom in för dålig mage efter att ha ätit färskfoder/barf. 
Och så klart så köpte min sambo deras prat och " förespråkningar " om RC foder och diverse " Skräpmat" (Som det är i mina ögon)

Och när vi satt i bilen och var på väg hem igen så utbrister min sambo att vi inte ska köpa VoM längre då vet, tyckte att det var rena skitmat?

finns det någon sida där det står lite fakta så min käreste kan få läsa att dessa veterinärer har fel?

Changrila
10
#1

Det du kan berätta för din sambo, är att när man utbildar sig till veterinär så får man foderkunskapen i form av föreläsningar av folk från just Royal Canin osv. Aldrig i livet att de skulle säga annat än att det foder de själva tillverkar är bäst ;) Likadant med de som jobbar i djuraffärer, de får ofta sina foderföreläsnignar osv från de som tillverkar fodret de säljer. Kort sagt: de som lär ut sådant är knappast opartiska, de är snarare del av en stor marknadsföring.

---------
Två glada salukis: https://www.instagram.com/ninniosterholm

Mischa
0
#2

Man kan ju undra vad veterinären grundade sina åsikter på, om det var så att dom får in vissa hundar med dålig mage som käkat färskfoder säger ju ingenting, det finns ju väldigt många hundar som istället blivit bättre av fryst/färsk mat.

Min egna hund får betydligt stabilare mage på färskfoder oavsett sort i jämförelse med pelleterat, för mig är det givet att det är bättre med oprocesserad, rå mat där man vet vad för råvaror och tillsatser som ingår utan konserveringsmedel i nån form, men såklart har alla hundar olika behov och precis som med torrfoder så finns det ju inte ett givet färskfoder till alla.

Det är enormt svårt att hitta opartisk information.

En sida med mycket information och åsikter är den här:

http://www.rathunters.dinstudio.se/filearea_151.html

≧◔◡◔≦

thilda-
0
#3

ah tackar!

Belethien
4
#4

Fast det är faktiskt sant att färskfoder, BARF och de foder med hög kötthalt ger ofta kass mage. Av anledningen att det är dels så himla starkt att de lätt får diarré, dels så hög smältbarhet att de lätt får förstoppning. Det här med färskfoder är i dagsläget ingen vetenskap och BARF är verkligen bland det minst forskade ämnet som finns..

Vad som är bra foder är relativt beroende på hund. Vissa hundar klarar inte av hög smältbarhet och massor med fett och protein, de blir tjocka eller dåliga i magen av det. Andra mår prima på det och klarar inte av spannmål. Det enda man kan göra är att titta på sin hund. Om din hund idag funkar kanon på VoH så finns det ingen anledning att byta.

Hälsningar,

Dijana

Kennel Lovestain

thilda-
0
#5

#4 vi går i att " byta foder tankar " och jag vill så hemskt gärna börja med VoM men min sambo säger tvärt nej efter veterinärens dumma utlåtande igår

Kalli
6
#6

Jag var på en förelänsing med en Djursjukvårdare som specialiserat sig inom Näringslära eftersom han hyste ett stort personligt intresse i frågan. Enligt honom var det bästa fodret det foder som passade ens hund och som hunden mådde bra på.

Men om man såg på forskning i ämnet så menade han att färskmat inte var idealiskt. Barf skulle han själv inte vågat sig på bland annat eftersom det kan skilja så mellan olika kvalitéer på ex. kött och han ville vara säker på att hans hundar fick i sig allt de behövde.

Han menade väl också, som man brukar säga när det kommer till dominans och ledarskap, att hundar faktiskt inte längre är vargar och att det vore konstigt att tro att hundratals år av avel och förädling av hunden också skulle ändra såna saker som kostvanor och näringsbehov.

Jag personligen säger varken bu eller bä, men det var absolut en intressant föreläsning och nej, han gjorde ingen reklam för något särskilt foder utan sa bara att det fanns ett flertal som var bra men att man också måste ta hänsyn till individen.

Belethien
3
#7

Kör en kompromiss och välj Standardt/Orijen? Hög kötthalt men ändå torrfoder. Så ser han att de inte dör av mycket kött så kan du fasa över till VoH senare.

Man får vara taktisk med karlar ;)

Hälsningar,

Dijana

Kennel Lovestain

thilda-
0
#8

#7 haha jaa ;)
orijen var så snuskigt dyr men jag har varit och snosat lite på Taste of the wild

russin
3
#9

Veterinärer har väl ungefär 3-5 timmars näringlära under sina 5 års utbildningstid. resterande kunskap får dom via foderföretag - det säger det mesta tycker jag.

russin
0
#10

#4 - att riktigt kött ska vara starkt för en hundmage, så har aveln gått åt helsicke. Hunden är knappast det enda djuret som ska leva på steril torr föda och få i sig alla näringsämnen på en endaste dag jämtFlört

Fett däremot kan pajja en hund mage och tyvärr är många färskfoder väldigt feta, vilket kan förklara en del. För övrigt har jag motsatta upplevelser och det är att 99% av alla hundar i min omgivning under de senaste 10 åren blivit av med sina kroniska mag-eller tarmproblem efter övergång till färskfoder. Rått kött är mer lättmsält än behandlat kött.

Vad gäller BARF. är jag lite kluven. Höll själv på några år och utfodrade enligt det med vissterligen fina hundar med bra magar - MEN det finns hundar som är dåliga på att tugga och ben fastnar då lätt i svaljet. Det är stor skillnad på tillhuggna/delade köttben och att dom själv får slita loss kött och ben från ett slaget byte. Känner även själv till hundar som avlidit pga ben som fastnat över luftstrupen. Många ger även för mycket eller för lite ben, så kalciumhalten blir helt galen.

Vi människor utfodrar inte våra egna barn med en endaste sak varje dag och ger inte heller dom alla vitaminer/spårämnen osv varje dag - så vad gäller det är jag inte olilig för mina hundar. Dom får färskfoder (varierar mellan sorter) och tillägg i form av ben, torkat kött mm.

russin
0
#11

Mina veterinärer är för färskfoder - det glömde jag nämna. Dom jobbar på ett mycket bra djursjukhus och jag den jag tidigare år anlitade pga den allergiska hund jag ägde, tyckte färsk mat var det bästa jag kunde ge henne.

Så även inom veterinärkåren tycker alla olikaFlört

Kalli
0
#12

#6: Inte också skulle ändra såna saker som kostvanor och näringsbehov skulle det såklart stå, missade ett Inte någonstans i meningen. Glad

Belethien
0
#13

Fast det är inte konstigt alls! Kött har otroligt hög smältbarhet och ger man färskfoder med hög kötthalt så suger hunden i sig rejält med näring vilket kan betyda att det som kommer ut blir väldigt lite, hårt och svårt att klämma ut. Det står till och med på VoHs hemsida att vissa hundar helt enkelt inte pallar det, därav finns deras risvariant också. Alla hundar är individer och vissa pallar helt enkelt inte allt. Det är däremot sannolikt att man kan förbättra dåliga magar genom att fortsätta ge fodret tills det ger sig men vissa vill helt enkelt inte göra så. Och de behöver inte göra det heller för det finns alternativ som kan anpassas till hunden. Vidare blir jag lite ställd över hur vissa, bara för att någon inte hållt med om deras fodersyn, påstår att en vilt främmande människa inte har utbildning. Som veterinär KAN man läsa extra om foder också och ev. specialisera sig på det. Inte bara någon RC utbildning, utan fördjupning med flera kurser och föreläsningar. Jag skulle verkligen inte påstå att alla är outbildade i ämnet bara för att de är veterinärer.. Vissa HAR faktiskt vettig utbildning också!

Hälsningar,

Dijana

Kennel Lovestain

russin
0
#14

#13 jo vissa veterinärer är duktigare än andra, MEN det ingår inte direkt näringslära vad gäller bra foder i veterinärstudierna utan det får dom hitta på annat hållFlört

[Driva]
0
#15

Nu är jag inte så insatt men man kan ju också ta in aspekten att en varg lever på viltkött som är en helt annan typ av kött än tamdjur som kor och grisar.
så det är inte alls helt otroligt att en hund reagerar starkt på BARF från kokött men inte alls hade reagerat på ex älg/rådjur.
Bara en tanke…

[Forest]
0
#16

Helt tvärtom vad min vetrinär sa om färskfoder.Flört

vallhund
2
#17

# 13

Visst finns det veterinärer som kan massvis om foder.

Men om en veterinär hävdar att det enda som duger är de foder som de själva säljer så bör man dra öron åt sig.

ISIS anhängare anser sig inte heller vara sektmedlemmar.

Värd på Amstaff, BARF , Beroenden samt Multikulturellt .

Medis på  Border Collie samt Cancer, Choklad, Kennel o Psykologi.

 

thilda-
0
#18

Men om man vill ge sin hund färskfoder, och han i normala fall inte tål rökta ben eller rökta saker över huvudtaget.. Finns det risker att han inte tål det färska fodret då?

Belethien
0
#19

#17 - Du antar att det fodret var något som veterinären säljer. Också något som förvånar mig för alla veterinärer gör inte det. Thilda - sålde veterinären de foder denne förespråkade?

#18 - Nej, den kan absolut klara av färskfodret fast den inte pallar rökta ben. Det är olika från individ till individ. :)

Hälsningar,

Dijana

Kennel Lovestain

Belethien
3
#20

#14 - "på annat håll" som skulle vara vadå? De kurser man erbjuds är kurser av professorer, veterinärer, forskare som är kunniga inom ämnet näringsfysiologi. De har forskning bakom sig och man får fördjupad kunskap inom anatomi, fysiologi, avancerad näringslära, hundens och kattens utfodring etc. "På annat håll" får man anekdoter, tro och noll dokumenterad forskning.

Det finns ingen forskning kring BARF, färskfoder eller liknande som säger att, annat än för högaktiva slädhundar, att en hög kötthalt skulle vara optimalt och det enda rätta. För Totto sällskapshund, Bobbo lydnadschampion finns det inget belägg för att man borde ge hög kötthalt eller borde undvika spannmål.

För mig är det väldigt främmande att klanka ned på en viss utbildning som man själv inte har gått men då istället hänvisa till pseudovetenskap utan några som helst fakta eller forskning bakom.

Jag ger mina färskfoder så jag är inte någon motståndare till det, men jag ser inget fel i att förespråka RC, Ekanuba etc. om det passar den enskilda hunden. För alla hundar funkar olika och det finns inget som säger att de kommer att må sämre på RC o.s.v. eller att de kommer att må fantastiskt bra på ett visst foder bara för att fodret har det eller det eller det i sig.

Sist så kan jag tillägga att inte alla veterinärer går dessa fantastiska kurser och gottar sig inom foderlära, nej. Precis som att alla veterinärer inte är hudspecialister eller kan särskilt mycket om att läsa av röntgenplåtar på höfter eller armbågar. Men jag skulle verkligen inte anta att någon inte har gått rätt utbildning bara för att denne inte håller med om mina (som i dagsläget är högst personliga) åsikter..

Hälsningar,

Dijana

Kennel Lovestain

vallhund
0
#21

# 19, jag antar ingenting om TS o dennes veterinär, jag svarade på ditt inlägg ang veterinärers kunskaper i foderfrågor, rekommenderar dom foder dom själva säljer o dissar alla andra så väger deras åsikter lätt. I min värld.

ISIS anhängare anser sig inte heller vara sektmedlemmar.

Värd på Amstaff, BARF , Beroenden samt Multikulturellt .

Medis på  Border Collie samt Cancer, Choklad, Kennel o Psykologi.

 

russin
0
#22

Rökta saker är det många hundar som reagerar mot och är långt ifrån naturligt för en hud att äta !

Belethien
0
#23

#21 Eftersom jag skrev "påstår att en vilt främmande människa inte har utbildning" (och syftade till just den veterinären vi pratar om) så antog jag att du svarade på det. För i just detta scenario som TS undrar över har vi ju en specifik veterinär där det sades att veterinärer får endast RC föreläsningar som utbildning inom ämnet och därför behöver man inte ta den människan på allvar. Vilket inte stämmer och det var det jag svarade på varpå du skrev att "Men om en veterinär hävdar att det enda som duger är de foder som de själva säljer så bör man dra öron åt sig."

Vilket inte nödvändigtvis är relevant förrän vi vet om veterinären säljer fodret, vilket jag antog (dumt kanske!) att du antog eftersom du nämnde det utan ett "kanske" eller "ifall" inklämt där. Skulle veterinären sälja det så kan man inte heller då säga att människan är köpt; alla veterinärer är inte pengagiriga människor som ska prompt tjäna en hacka oavsett om det är bra eller dåligt för hunden - vissa tror faktiskt på det de säljer och förespråkar.

I din värld så borde då de flesta rekommendationer om BARF gå fetbort då många helt enkelt svartmålar torrfoder som hin håles egna produkt som är roten till allt ont. Självaste Ian Billinghurst sitter och sågar torrfoder på sin hemsida om och om igen och skriver att man ska göra som han gör, för att det finns inget bättre alternativ och spannmål bidrar till massor med sjuka hundar (bevis på det??). Mycket lätta åsikter, i så fall!

Hälsningar,

Dijana

Kennel Lovestain

vallhund
0
#24

# 23 Ja tyvärr är många BARF förespråkare ganska fanatiska/sekteristiska.

Sorry om det blev snurrigt o missförstånd/felsyftningar i mina inlägg.

Jag har valt att BARFa mina hundar, men har aldrig påstått att det är det enda rätta för alla hundar i hela världen. jag är inte heller helt renlärig eftersom nuvarande hund är högenenrgisk o behöver kolhydrater för att hålla vikten.

mvh

ISIS anhängare anser sig inte heller vara sektmedlemmar.

Värd på Amstaff, BARF , Beroenden samt Multikulturellt .

Medis på  Border Collie samt Cancer, Choklad, Kennel o Psykologi.