Norsk Buhund
Kopiera detta inlägg från spetsar & urhundar oxå
Jag har haft STORA funderingar nu på vad för sorts ras jag vill skaffa mig om några år, och nu har jag fastnat för en ras. Norsk Buhund.
Jag vet liksom inte varför men det känns som en bra hund för mig. Den är inte för stor och inte för liten. + den har krullsvans ;)
Jag har läst en hel del om den och verkar passa mig väldigt bra.
Dock vet jag ju inte när jag kan skaffa en, de beror på när jag får jobb och vart jag får jobb. Om jag t.ex kan ta mig hem på raster m.m. så den inte är ensam för länge.
Men jag skulle vilja veta mer om dem, jag har läst allt från deras ursprung till deras hälsa och beteende.
Har ni några egna erfarenheter eller tankar om denna ras?
eller vet någon uppfödare jag kan kontakta?
Skulle gärna vilja åka och hälsa på en uppfödare för att verkligen sehundarna.
Bor i Värmland så det blir förlångt att åka till t.ex. halmstad där jag vet att en uppfödare bor.
Hoppas någon har tips eller erfarenheter 
// Stephanie och hårbollarna 
http://xias.blogg.se/images/2011/bildkollagem-k_178220852.png Haha, ursäkta bildnamnet :) Har själv buhund, så jag har lite erfarenhet av rasen:) När den är valp ska den ju inte lämnas hemma ensam för länge. Fem-sex tim klarar våran hund, men mamma jobbar hemifråm så den är ju aldrig helt ensam. Med min hund så tränar jag lydnad (tävlingslydnad) och lite agility. Hon är väldigt lyhörd så det fynkar bra! Fast det är ju olika mellan individer. Hon älskar sin flock !! Hon sover i sängen (min) och har vall och vakt i sig (mesr vakt, men det är ju också olika från individ till individ) Undear du nåt mer rakt på sak så kan du ju fråga :) Ska se om jag kan samla ihop lite bildlänkar :)
Kram Xia
bloggen
Instagram: Xiah
twitter: Xiah
wordfeud: xiahallding@hotmail.com
http://xias.blogg.se/images/2011/headerflapy_177333542.png http://xias.blogg.se/images/2011/minvers-avflappy_177218946.png http://xias.blogg.se/images/2011/foto1624_173951902.jpg http://xias.blogg.se/images/2011/pic_174580894.jpg http://xias.blogg.se/images/2011/foto1623_173951971.jpg http://xias.blogg.se/images/2011/img_3495_173630653.jpg (mina (eller mammas) bilder, men det är iaf min (familjens) hund)
Kram Xia
bloggen
Instagram: Xiah
twitter: Xiah
wordfeud: xiahallding@hotmail.com
Förresten, fråga va som helst :)
Kram Xia
bloggen
Instagram: Xiah
twitter: Xiah
wordfeud: xiahallding@hotmail.com
okej tack, ska kolla lite på länkarna ^^
jag vill iaf gå på valpkurs och lydnad, eftersom det är min första valp så känns ju de ganska bra :) sen vet jag inte vad jag riktigt än ska göra, för jag ska flytta till kristinehamn och vet inte om de har agility, spår eller liknande här 
Men hur är vallinstinkten? min kompis har två sheltie och det är mest den ena som vallar, typ kottar och stenar så han springer jämt framför fötterna när man är ute och går. tycker de är lite jobbigt ;)
Hur går din hund ihop med andra hundar eller andra djur?
Vet att det är från individ till individ, men oftast brukar de ju få vänja sig lite vid uppfödaren?
// Stephanie och hårbollarna 
Jätte vacker hund oxå :'D ååh vill ha en NU! 
// Stephanie och hårbollarna 
Min uppfattning av rasen är: skällig :-P Hade en jobbarkompis som hade två, hjälp vad dom skällde. En kvinna hade en med sig på en lydnadskurs jag gick på, den skällde mest hela tiden. Plus att den attackerade min hund helt oprovocerat två gånger. Men hon hade en till som också var lite skällig men den var trevlig. Detta är bara min uppfattning av dom individerna jag träffat :-) du får säkert bättre svar från någon annan.
// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se
Alltså, på kurserna så skäller hon för hon är nyfiken o lite rädd! På valpkursen var det katastrof! Men jag va bara tio (hehe) på agilityn va det bra, på lydnad nr ett var det lugna hundar med så hon var också lugn, på lydnad två så va hon (lugnt sagt) väldigt jobbig! Men om hon får hlsa riktigt på hundarna så blir dom kompisar :) Min hund ÄR skällig, det nekar jag inte, men hon r för detmesta osäker :s Inte så mycket vall, en gång så hade en höna rymt o hon försökte valla in den
Kram Xia
bloggen
Instagram: Xiah
twitter: Xiah
wordfeud: xiahallding@hotmail.com
Just det! Katter går inte (jo, en katt är hon kättebra vän med) Hönsen går bra, fast DOM blir ju vettskrämda när hon vill leka :( Skator o kråkor jagar hon (försöker) Mufflonfåren (bor på Dyrön så vi har sånna i bergen) älskar hon o jaga! Och tilL #6 duu har rätt ;) dom är skälliga, men min har aldtig gjort något dumt utan anledning (snälla, missförstå mig inte, jag vill inte sätta dit dig) xiahallding@hotmail.com
Kram Xia
bloggen
Instagram: Xiah
twitter: Xiah
wordfeud: xiahallding@hotmail.com
Min erfarenhet av dem är också väldigt skälliga. T.ex. så brukar vi passa en norsk buhund, och minsta lilla störning så börjar hon skälla som en dåre… Med våra katter blir hon extremt stressad och skällig vilket har gjort att de hatar henne, så de måste hållas åtskilda trots att katterna är hundvana och bästisar med vår hund.
Det roliga är att ägaren har föräldrar som föder upp shelties, varvid hon gärna hade skaffat en sheltie, men hennes man vägrade då han ansåg dem som "skällande hårbollar". Kan säga att det verkligen inte är en ovanlig syn med deras hund som tokskäller medan min sheltie står tyst och förundrat tittar på henne. ;)
Haha, en skällande hårboll xD Min hund skäller inte på minsta lilla, utan mer på saker som låter, men till #0 så säger jag såhär: buhundar är väldigt intelligenta, keliga, hängivna och dom ÄLSKAR sin flock. Dock så är dom skälliga, men det är ju också från individ till individ. Våran gamla skällde inte så mycke på andra hundar, men det gör våran nivarande. Våran nuvarande älskar att träna o läa sig saker, det gjorde INTE våran gamla! Buhunden kanske är skällig, men den är din vän överallt och överger dig aldrig
Kram Xia
bloggen
Instagram: Xiah
twitter: Xiah
wordfeud: xiahallding@hotmail.com
till alla ^^
hmm ja, att de är skälliga, hör inte de lite till vallningen och vaktandet?
Fast jag och min pojkvän ska flytta ihop om några månader eller om ett år, och han vill ju skaffa katter och jag hund >.> men vi skaffar katter först så får vi hoppas att hund och katt går ihop o.O låter lite dumt men jag har alltid villjat ha en hund, och ger mig inte försen jag får en 
han är inte helt inne på att vilja skaffa en just nu men iaf om några år.
Men jag tror att om hunden får växa upp med katter och även lära känna andra hundar så kommer det att gå bra :)
Sen undrar jag ungefär vad de kostar?
Vet att de beror på från vilken uppfödare man köper dem från.
Sen vad de ungerfär kostar i matväg, va mycket ska de ha per målrid m.m.?
vad kostar försäkringen? beroende på bolad dock, men vad har ni?
// Stephanie och hårbollarna 
Vi har agria försäkring, vet inte vad deg kostar, men är du med u svenskhundungdom får du 10% rabbat. Det där anda vet jag inte så mycket, köpte våran av en danska så jag kommer varjen ihåg det eller det svenska priset :) Katt+buhund fungerar nog om dom lär sig att va me varann när dom är små :) Om du köper hos en uppfödare som specialicerar (stavning :s) sig på utställning är dom nog lite dyrare
Kram Xia
bloggen
Instagram: Xiah
twitter: Xiah
wordfeud: xiahallding@hotmail.com
hmm okej ^^ jag är inte medlem där nu när jag inte äger någon hund, men ska kolla lite mer, läste ju något på http://www.norskbuhund.com/ tror jag om försäkringar, eller om det var medlemskap >.> minns inte xD
Sen vet jag inte om det är bäst att hålla sig till svenska uppfödare eller kolla lite i norge? bor ju inte så långt från gränsen. Men min kompis är lite osäker, eftersom buhund är mer vanligt där så kanske inte finns många seriösa uppfödare där. + att det kanske är dyrare att köpa i norge :p
// Stephanie och hårbollarna 
Jo sen undrar jag om sjukdommar, det står ju att man ska helst kolla upp röntgen bilder på höfterna mm. Nånting med HD eller vad det heter?
// Stephanie och hårbollarna 
Sjukdomar? Aldrig hört :s Finland?! Kanske… Nä, men jag veg inte riktigt
Kram Xia
bloggen
Instagram: Xiah
twitter: Xiah
wordfeud: xiahallding@hotmail.com
hmm okej :o det är bara vad jag läst på olika sidor typ om sjukdomar som man bör kolla upp med uppfödaren m.m
// Stephanie och hårbollarna 
Ojdå :o Men jag är inte så kunnig inom sånt …
Kram Xia
bloggen
Instagram: Xiah
twitter: Xiah
wordfeud: xiahallding@hotmail.com
okej det är lugnt :P men tack iaf för svaren :)
// Stephanie och hårbollarna 
Så lite så :) Hjälper till om jag kan :)
Kram Xia
bloggen
Instagram: Xiah
twitter: Xiah
wordfeud: xiahallding@hotmail.com
http://xias.blogg.se/images/2012/lisi_182845511.png Var bara tvungen att posta den
Kram Xia
bloggen
Instagram: Xiah
twitter: Xiah
wordfeud: xiahallding@hotmail.com
åh va söt 
// Stephanie och hårbollarna 
Tack!
Kram Xia
bloggen
Instagram: Xiah
twitter: Xiah
wordfeud: xiahallding@hotmail.com