lösa bakben
jo min tik har lösa bak ben kan vrida dom hur som helst hon är lite hjulbent och när hon ligger så ligger hon alltid med ett ben bak , inte samma ben utan det varierar .
kan detta va något fel ? ska boka rönken men vill veta vad jag har och vänta mig :( om det är höft leds fel mm , det är ju svårt och svara men försök=)

Mina föräldrars vovve har alltid legat med båda sina ben bakåt, alternativt så har hon ett fram o ett bak. Hon tycker det är skönt. Jag har hört nånstans att det inte är bra om lederna är överrörliga. Men hon har inte tagit skada av det o nu är hon 12… ligger likadant o rör sig lika obehindrat ändå.
#1 okej =)
glömde säga tiken blir 5 i sommar och jag har haft henne i ett år med aktivt hund liv med agility ldnad cykel mm och hon har aldrig varit halt eller stel.det är nu jag har börjat fatta "dumma jag" att det kanske inte är så bra att hon är så rörlig