Vilken ras kan passa?
Okej alla hundkunniga. Rastips tack! Tankarna inför nästa hundköp är i rullning för mig. Går allt som planerat kommer jag skaffa en till hund nästa år. Men mitt problem är val av ras! Jag har kollat mycket på olika raser som kanske skulle kunna passa men vill gärna höra vad andra tror skulle kunna passa. Allt är inte hugget i sten, vissa saker kan jag tänka mig prioritera bort.
Jag vill inte läsa något om blandraser! Jag vill inte ha "min ras är perfekt" för att man råkar ha en individ som passar in (undantaget är om den rasen faktiskt är perfekt och passar in på det jag söker).
Bor i en av Stockholms förorter och åker mycket kommunalt något min hund med träning senare måste kunna klara av, dvs vill inte ha en hund som lätt stressar upp sig och har rädslor (collien sägs ju ha mycket rädslor i sig tex).
Jag vill ha minimalt med pälsvård. Borstning en gång i veckan funkar men helst inte mer än så. Är inte jätte kinkig på utseende men vissa raser tilltalar mig mer helt klart. Är mest inne på tik då min hund jag har nu är något kinkig mot hanhundar. Vill ha en ras med få rasbundna sjukdomar.
Vill helst ha en allround hund men mina fokus ligger på att hunden har en hel del "go" fast den ska inte börja klättra på väggarna bara för att man tar en vilodag eller två. Ska ha en vilja att vara till lags.
Hunden kommer att tränas och tävlas främst inom lydnad och agility. Beroende på vilken ras det blir kommer säkerligen något av mina intressen att gå bort, jag har intresse för apportering, personspår, IPO-R, skydd, specialsök bland annat.
Hunden ska vara duglig att utbildas till patrullhund och även specialsök.
Något som undras över fråga! Detta är den infon jag kommer på just nu.
Sajtvärd på Hundparkour.ifokus & CockerSpaniel.iFokus
Underskatta aldrig värmen från en kall nos 
Någon speciell storlek? Jaktinstinkt?
Ville säga kelpie. Men det kräver du håller på en del med ngn form för sök, spår, NW eller likn för att dom ska bli nörja uppe i huvudet:)
Instagram
@TwoPawsAhead ◇ @M4rkPhotography
#1 eftersom jag ska utbilda hunden till patrullhund så är minimimåttet 45cm i mankhöjd om jag minns rätt. Sen ska den ha underull också för att platsa som patrullhund. Jaktinstinkt spelar ingen större roll så länge det går att träna till att bli hanterligt.
#2 många har föreslagit kelpie. Jag blir dock osäker då jag har viss dålig erfarenhet av dom, har tyckt att de är för reserverade av de jag mött och kanske att det inte då passar si för IPO-R? Jag kommer ju köra mycket personspår och sedan ska hunden utbildas inom specials sök så det blir nog mycket mental stimulering :)
Sajtvärd på Hundparkour.ifokus & CockerSpaniel.iFokus
Underskatta aldrig värmen från en kall nos 
#3 hahaah förlåt men reserverade!? Då har du träffat heelt fel, och icke rastypiska kelpies… ;)
Sajtvärd på Akvarieräkor ifokus och m_edarbetare på Agility ifokus
_(f.d MelvinMimmiLufsen)
Min första tanke var jaktlabbe? Agility kanske inte är deras vassaste sida men apportering, specialsök och will to please tycker jag låter mycket som labbe?
#4 ja det är mycket troligt #5 jaktlabbe har jag haft på listan länge. Just för att den har mycket av vad jag söker. Sett många labbar på agility planen, kanske inte på SM nivå men planen är inte direkt att ta mig så långt heller. ^.^ dock vet jag inte om de jaktavlade har undehull?
Sajtvärd på Hundparkour.ifokus & CockerSpaniel.iFokus
Underskatta aldrig värmen från en kall nos 
Haha! Reserverade kelpies?!! Då har du inte träffat en "riktig" kelpie 😂😂 Jag ska ha kelpie o planerar köra IPO-R om jag kan (för att jag aldrig har testat förut) inte normalt. Men inte heller onormalt. Är ju brukshund. Om än små då har dom mycket kapacitet
Instagram
@TwoPawsAhead ◇ @M4rkPhotography
Låter som en bra aussie skulle passa dig. Eftersom du bor i Stockholm kanske du skulle vilja träffa min tös och snacka lite om rasen?

Hon är en aussie från arbetande linjer och vi tävlar lydnad, agility och rally, men vill satsa på bruks i antingen sök eller spår (eller båda). Men rasen kan verkligen göra det mesta, Tinja är hedersretriever på jaktträningarna och är bra mycket duktigare än vår labrador 😃Finns flera aussies som tävlar skydd och är patrullhundar.
Säger också arbets aussie! Schäfer kanske?
#6 Jodå, även om det varierar nuförtiden så finns det finns många jaktlabbar som har behållt labbens dubbla pälsar. Jag har två. 🙂 Sedan kan jag personligen tycka det är synd ur ett rasbevarandeperspektiv att köpa en jaktlabbe om man inte har som primärt mål att arbeta med apportering men hunden är nog nöjd bara den får arbeta och de är bevisligen väldigt allround. Väldigt fina hundar!
Schäfer helt klart.
Häst, Vardag & Hund
nouw.com/WallHund
#7 nä har inte träffat många kelpies alls, och de jag träffat är, vad jag gissar på, enbart sällskapshundar. Så det kan ju vara därför :)
#8 åh ja det skulle jag jättegärna! Jag börjar faktiskt luta mig mer och mer åt Aussie. Många som föreslagit det nu ^.^
#10 ja tanken är ju att skulle jag skaffa retriever så blir det ju nån av de jaktavlade typerna, å då så skippar jag ju skyddet och kör apportering, man måste ju ta hänsyn till rasernas egenskaper!, kanske gör ett prov också, det är jag osäker på :)
Sajtvärd på Hundparkour.ifokus & CockerSpaniel.iFokus
Underskatta aldrig värmen från en kall nos 
#12 Kan du ta dig till Täby? :D
#13 absolut :) är inte jätte långt bort ^.^
Sajtvärd på Hundparkour.ifokus & CockerSpaniel.iFokus
Underskatta aldrig värmen från en kall nos 
#14 PM:a så kan vi se om vi inte kan fixa ett möte :D
Lagotto- Mankhöjd för hanar är 43-48 cm och tikar 41-46 cm.
https://www.skk.se/sv/kopahund/hundraser-valpkullar/lagotto-romagnolo/
Engelsk springer spaniel. Mankhöjd är ca 51 cm för både hanar och tikar.
https://www.skk.se/sv/kopahund/hundraser-valpkullar/engelsk-springer-spaniel/
Finsk lapphund Mankhöjd för hanar är 49 cm och tikar 44 cm. Enkel pälsvård - borsta en gång i veckan. Pälsen är självrenande - smuts faller av utan att du behöver göra något.
https://www.skk.se/sv/kopahund/hundraser-valpkullar/finsk-lapphund/
#16 Lagotto har ingen underull och kan därför inte bli patrullhund.
Nu kanske jag blandar ihop dig med någon annan medlem, men är det dig jag har diskuterat belgare med? Inte för att ifrågasätta varför du "dissat dem" i då fall men vad gjorde att de föll bort? Lättare att tipsa om raser när man även vet vad som INTE är önskvärt :-) (Kan som sagt vara någon annan medlem jag tänker på?)
"Jag är inte klok men jag är smart!"
Toktantens dagbok: www.raskva.wordpress.com
Just det; apropå retriever; vad gäller jaktlabbe så håller jag förstås med #10 om rasens ursprungliga syfte och att man bör satsa på just jakt. Men du var ju även intresserad av apportering - vilket är skitroligt när man har en hund som har det i generna, så att säga. Att tänka på när det gäller jaktlabbar till de sysslor du tänker på är dels att de som sagt kan ha dåligt med underull och dels att det på vissa hundar inte är helt ovanligt med vattensvans. Absolut inget som gör att man bör välja bort rasen av den anledningen men det kan vara bra att ha i åtanke. Sen har rätt många jaktlabbar dessvärre problem med tillgängligheten, de har en social osäkerhet. Definitivt inget som är önskvärt men en del uppfödare struntar i den biten, går hunden bra på jakt så är det en bra hund, liksom. Personligen tror jag även att det kan bero på att vi till stor del avlar på engelska och irländska hundar - och där hålls hundarna i en helt annan miljö. De bor i hundgårdar och behöver inte klara en vardag i en stökig barnfamilj, åka spårvagn eller göra andra saker i "icke-jaktliga" miljöer så det är inget man tänker på i aveln. Tycker helt klart att du kan kika mer på både labbe och golden! Labben är mer tydligt uppdelad i antingen jakt- eller utställningslinjer, golden har en mer varierad skala från rena jaktgoldens via lite mer "allmänt arbetsavlade" och hela vägen till rena familjehundar utan mycket fart i alls (varken fysiskt eller mentalt…) Det är förmodligen lättare att hitta en "allround-golden" där det gjorts MH och andra typer av avelsutvärderingar som INTE gäller jakt än en labbe. Dock finns det ju oerhört duktiga labbar inom brukset bla, det var väl fyra år i rad som bruks-SM i sök vanns av jaktlabbar. Mandylikes kennel har en hel del jakt- OCH bruksavlade labbar.
"Jag är inte klok men jag är smart!"
Toktantens dagbok: www.raskva.wordpress.com
#16, lagotton har fel päls. ESS har en del pälsvård. Finsk Lapphund har jag enbart sett väldigt envisa, egensinniga och svårmotiverade typer av.
#18 kan det absolut ha varit jag :p inte första gången jag ställer denna frågan och jag är även med i en del FB grupper och har ställt samma fråga där. Belgare är absolut av intresse, allra helst malle och terv. Älskar deras exteriör men också deras arbete. Men jag blir personligen osäker då jag är orolig att de kanske har alldeles för mycket energi (tänker då främst på mallen). Har inte träffat så mycket belgare, haft en hundlärare med malle uppfödning och gått ut med en terv en gång.
#19 ja precis som jag skrev i #12 så är det för mig en självklarhet att man tar hänsyn till hundarnas rasegenskaper och vad de är avlade till. :) har tagit hand om en jaktlabbe under en helg och jag blev något såld på rasen då. Hon var verkligen allt jag ville ha i en hund även om hon knappt var ett år när jag hade henne så var hon nästan helt perfekt, ända problemet var att hon var extremt understimulerad och inte min :p Har varit inne på jaktgolden en del och då kollat bland annat på Indragårdens kennel då de har många avkommor som just är patrullhundar och tjänstehundar. Ska kolla in Mandylikes och se vad de har för labbar :)
Sajtvärd på Hundparkour.ifokus & CockerSpaniel.iFokus
Underskatta aldrig värmen från en kall nos 
#20, Tänkte väl att det var du :-) Tror att (jakt/arbetsavlad) retriever är ett säkrare kort om man vill ha en okomplicerad hund i både vardag och träning, belgare kan vara rätt jävliga även om de är skitroliga hundar att träna med. Runt Storstockholm (vilket för en göteborgare inkluderar det mesta öster om Motala :-D ) finns många bra jaktlabbekennlar. Kan väl inte rekommendera alla, i synnerhet inte om man vill ha en social, allsidig hund och inte vara en väloljad jaktmaskin men det skadar ju inte att kolla runt. Det finns givetvis uppfödare på andra håll i landet också men jag tänkte om du mest ville "känna på rasen". Min labbe kommer från kennel Thorsvi utanför Enköping, otroligt trevliga, kunniga och engagerade uppfödare. Kontakta dem gärna, kan tänka mig att det är lättast att maila Anita då de är lite svåra att få tag på direkt via telefon - mycket jaktprov och kurser såhär års. Kontaktuppgifter och annan info (samt länkar till fler kennlar) på deras hemsida, Norrblom.se Vet förresten inte om du har koll på Rasdata.nu? Samma info som på SKKs Hund- och Avelsdata men i mer lätthanterligt format. Ligger visserligen lite efter i uppdateringen men de brukar vara hyfsat snabba. Finns för bla SSRKs raser, direktlänk till just labbar är labrador.nu
"Jag är inte klok men jag är smart!"
Toktantens dagbok: www.raskva.wordpress.com
#21 jo jag känner också att retriever är säkraste kortet. Allra helst om man vill hålla på med räddningssök och patrull är det ju bra om de inte är reserverade mot människor ;) Belgare känns riktig härliga, men som sagt, tror att det kanske skulle bli på tok för mycket, möjligen att jag skaffar en senare i livet när jag känner mig mer säker :)
Har kollat mycket på jaktlabbe kennlar, men har väl hitintills inte funnit "the one", kollar både hunddata och rasdata när jag söker :p just för att rasdata inte alltid är så snabba
Sajtvärd på Hundparkour.ifokus & CockerSpaniel.iFokus
Underskatta aldrig värmen från en kall nos 
#22, Efter att ha levt både med ett gäng tervar och ett gäng jaktlabbar så kan jag säga att det är som natt och dag. Samma arbetskapacitet och motivation även om belgarna är lite mer "traggelvänliga" när det gäller tex lydnadsmoment. Visst går många jaktlabbar suveränt i tävlingslydnad men det är i nosarbete de verkligen briljerar. Att stoppa in en extra hund i labbeflocken är sällan några problem, vi har tom passat främmande hanar tillsammans med våra trots att någon av tikarna har löpt. När jag var sjuk en längre period för några år sedan så var det onekligen labbarna som tog det bättre än den sällskapsavlade terriern ;-) Vad gäller uppfödare så är jag, oavsett ras, väldigt petig med just tillgängligheten. En del av de större kennlarna har till viss del sin uppfödning i hundgård, visst får valparna komma in i huset och socialiseras men jag anser att det är bättre att de helt föds upp med familjen. Den biten hade jag definitivt kollat upp!
"Jag är inte klok men jag är smart!"
Toktantens dagbok: www.raskva.wordpress.com
Detta är nått som folk ofta skriver i såna här trådar:
" den ska inte börja klättra på väggarna bara för att man tar en vilodag eller två. "
För mig känns det helt fel med en hund som inte klarar av ett "par vilodagar", oavsett ras. Har aldrig hört talats om det. Har nån verkligen en sån hund? För alla de jag känt/pratat med med div. brukshunds/andra raser tränar inte sin hund alltid, varje dag… Tycker det låter som man inte tränar tillräckligt med passivitet då, om något. Man kan få flunsan eller en rejäl magsjuka, och då blir det inte mycket till aktivitet nån dag. Ja, man kanske är flera i en familj tex, men jag tycker en hund av vilken ras som helst ska klara ett par dagar när det inte händer nått mer än korta rundor kring kvarteret och degande inomhus.
#24, Jo, det finns en del såna hundar (men raser vete tusan), ofta flatte, belgare, aussie, tollare och liknande raser. Ägarna har fått höra att "den här rasen behöver JÄTTEMYCKET aktivering" varpå de drar på uti helv… Klart att de får ögon som går i kors och hjärnan i spinn om de plötsligt behöver ta det lugnt… Sen tror jag iofs att det är lättare att dra upp en malle i det tillståndet än en cavalier ;-). Fast något ligger det ändå i det, vissa raser har lättare för att verkligen balla ur om de måste ta det lugnt ett tag. Jag märker tex stor skillnad på våra nuvarande jaktlabbar, tidigare belgare och - den värsta av dem alla - min förra ridgeback. Å andra sidan är det mycket lättare att aktivera en arbetsmotiverad hund, de ställer ju upp på det mesta, vilket en RR oftast inte gör ;-) Men visst handlar det till stor del om vettig aktivering OCH passivitetsträning så klarar de allra flesta hundar en periods vila utan att klättra på väggarna.
"Jag är inte klok men jag är smart!"
Toktantens dagbok: www.raskva.wordpress.com
#25 Då är det inga bra exemplar av rasen. Alla arbetande hundar ska kunna ta det lugnt.
Tinja hade nyligen en viloperiod på över en månad där vi bara har gått promenader, stretchat och kört lite klickerträning. Det funkar. Men hon är ju inte sådär tillfreds som när vi tränar. Lugn, men inte sådär härligt nöjd.
#25 Ja, men det är väl kanske lite det jag menar också. Att jag tror att alla raser/individer klarar av vilodagar, även flera i sträck, sålänge man inte tränat dem i att det är non-stop action som gäller här i livet, förstås.. ;)
#26 Håller med dig i sak (att arbetande hundar ska klara av att ta det lugnt), men har också sett exempel på det som #25 pratar om: ägare som drar upp sin hund i aktivitet varje vaken stund med resultatet att de inte lär sig att ha tråkigt och ta det lugnt… och då har de, åtminstone i mina ögon, varit dåliga exemplar av rasen.
#28 Men då kan man ju inte heller säga att det är typiskt för raserna, om det är ägaren som orsakat det.
#23 Ja då känns det ju på ett sätt som att labbe skulle passa bättre. Har inga sky höga ambitioner i lydnaden. Men vill gärna komma in i den miljön också då jag bara fått köta rally, agility och freestyle med den jag har nu. Vill prova lite nytt. Men eftersom retriever är mer nosarbetare så är ju dessa enklare att tex ha inom specialsök och patrullhund samt IPO-R tänker jag rent spontant. :) Håller helt med dig gällande hundgårds biten, så det kommer jag vara noga med!
Sajtvärd på Hundparkour.ifokus & CockerSpaniel.iFokus
Underskatta aldrig värmen från en kall nos 
#31, Egentligen är det väl inte för att en labbe inte har kapacitet för lydnad på hög nivå - ett championat är tex inte alls orimligt att sikta på - , det är väl mer att de är rent fantastiska när det kommer till mer nosinriktat arbete. Jämför man en labbe som går ett lydnadsprogram och en på apporteringsträning/jakt så ser man ju att hunden gillar att jobba oavsett syssla - men de BRINNER verkligen för apportering och jakt :-) .
"Jag är inte klok men jag är smart!"
Toktantens dagbok: www.raskva.wordpress.com