Nafsar vid bus
Hejsan. Vi har tagit över en 1,5 år gammal tik till oss för ca 2 veckor sedan. Allt har gått super bra hon lyssnar bra osv. Men nu har hon börjat nafsa när hon vill busa. Hon har fortfarande valp tänder vilket gör att det gör ont ibland.. hon lyssnar inte när man säger nej. Har försökt med allt jag kan komma på. Vad har ni för tips för att vänja sig av med det? Tacksam för svar
June Karlsson
Asså.. Har hon mjölktänderna kvar? Dags för ett veterinärbesök isåfall för dom ska vara väck runt 6-7 månader
Nafsar hon så slutar du, ta bort det roliga, vänd dig om och ignorera helt enkelt.
-
Säger som #1, om hon verkligen har valptänder kvar måste de ut pronto!
Instämmer även om att göra det tråkigt när hon nafsas. Med Tinja knöt jag händerna, blev helt tyst och stilla och började inte leka förrän hon slutat bita. Det gjorde ont i början med gnagandet, men eftersom det var roligare när jag var aktiv så gick det rätt fort att få bukt på bitandet.
Hon har varit hos veterinären och det handlar bara om att hon aldrig fått vara valp tidigare 😔
June Karlsson
Fast tänderna har inget med det att göra.
Menar du att hon har valptänderna kvar, eller att hon är valpig i sitt beteende med tänderna?
Min 9-månaders är lite liknande.. Nafsar inte just medans vi leker osv, men kan få för sig det när han själv vill "få igång" mig på en promenad, eller tex när vi slutar leka. Jag har till slut lärt mig att det är rätt lönlöst att försöka "säga till" eller "putta bort" honom i såna lägen, det bara triggar mermermer. Det som funkar är att bli tråkig/sätta sig ner. Men det är inte så lätt att kunna göra i alla lägen. Att bara vända ryggen/bli tråkig räcker inte ibland, han kan bli lite mer frustrerad av det också och bara nafsa mot tex byxorna mer. Blir det för mkt så ställer jag mig på kort koppel bara, då brukar han fatta galoppen numera..
#5 hon har valp beteende . Och nafsar så ibland gör det ont det är därför jag vill vänja bort det
June Karlsson
Haha det är ju stor skillnad på valptänder och valpbeteende :)