Val av hundvalp
Letar efter en bra hundras till mina föräldrar.
Dom är äldre och jag tycker dom ska ha en rätt frisk ras, ganska lugn och inte så väldigt allergen päls. Dom själva vill egentligen ha en shihuahua, men jag sade att det nog inte är en bra ide eftersom dom blivit till åren och ser dåligt och är lite klumpiga och kan trampa på hunden.
Det jag själv tänkt på är typ dvärgpudel. Lhasa Apso?
Jättetacksam för tips på hundar som kan passa dom.🌺
Jag hade valt en större hund just för att de är lite klumpiga, så som äldre personer blir! En större (inte stor, typ medel, tänk spaniel/labbe i mankhöjd) kan röra sig mer självständigt än en liten hund. Behöver inte lyftas, kan stå på bakbenen vid kopplande och dylikt, dessutom är de oftare hållbarare än små hundar, fast undantag finns åt båda hållen.
"Be proud of your scars, they're proof of a fight you never lost."
Hundar, Bortskänkes, Ridsport, Akvariefisk, Furry Paws
Bloggar om min assistanshund på Tassa Bredvid
Eller en gammal omplacering som inte orkar så mycket längre utan nöjer sig med ett par promenader och mys. Om ni hittar någon som kan gå i koppel, klarar av att vara hemma ett par timmar själv osv, det vore ju det bästa ? På det här sättet vet dina föräldrar vad det är de får, en valp kräver en del oavsett.
Lhasa apso, shih tzu, bolognese eller malteser? De är snäppet lugnare än tex dvärgpudel 🙂
[trasseltassar.weebly.com -](http://trasseltassar.weebly.com) [fridarebecka.blogg.se](http://fridarebecka.blogg.se)
Tack för tipsen :) Ska kolla upp alla raser ni nämt.
#6 Det är inte riktigt sant, har trampat på min chihuahuavalp när hon var liten, trampade henne rakt på nacken så hon skrek, trodde jag hade dödat hunden. Jag har glasögon som gör att jag ser alldeles utmärkt…
#6 Min pappa har blivit väldigt klumpig och disträ med åldern och deras förra hund en Yorkshire terrier har tyvärr blivit trampad på tassarna med jämna mellanrum. Så hunden bör ju vara lite större än en shihuahua
Orkar de med en valp överhuvudtaget? Det är ett jäkla springande in och ut, flera gånger om dagen i början för att få till rumsrenheten. Dessutom lever en hund ändå i 10-15 år, orkar de det? Ni kanske borde överväga en omplacering som jag såg att någon nämnde :)
Jag tycker också att omplacering låter som en bra idé!
Hur gamla är de? I vilket "skick"? Det här låter ju hemskt men om de är till åren kanske ni behöver en back up-plan? En hund kan trots allt leva 12-15 år. Även jag tycker att det låter bra med en äldre hund. Det finns kennlar som omplacerar sina avelstikar när de gjort sitt i aveln, till exempel. Kan bli en riktigt bra matchning!
"Jag är inte klok men jag är smart!"
Toktantens dagbok: www.raskva.wordpress.com
#11 Skulle hunden överleva dom så finns ju jag och två syskon till.
Dom är inte så gamla, 73 år, men dom har alltid haft hund och speciellt min pappa är van att gå ut med hunden minst 4-5 gånger om dagen. Han behöver hålla igång för han har diabetes och högt blodtryck. Men nu ska vi inte gå in på mina föräldrars hälsa, utan jag ville ju ha hjälp med tips på hundraser som kan passa.
Hunden måste vara en hane, då den bör komma överrens med min hund och min hund går inte bra med tikar.
Säger rakt ut kromforhländer, lätta att ha lösa oxå vilket underlättar en del för äldre!
Instagram
@TwoPawsAhead ◇ @M4rkPhotography
#12 Fast det blir ju enklare om man vet vad man kan utgå ifrån. Du behöver ju inte gå in på detaljer, men att tänka på ex. hur mycket de orkar (som du nämnde) är ju en viktig sak🙂
#13 Men de har ju sin dåliga mentalitet också, fast om man hittar bra kennel så är det ju säkert inga problem.
#14 ville inte säga dom har dårlig mentalitet. Ville nog säga att dom är fantastiska hundar som är ganska reserverade och behöver därför en del socialiseringsträning som valp/unghund. Träffar ett par stycken nu och dom var alla underbara hundar, även till en främmande som mig. Även en som gillade gosa och hålla på. Men vanligen ignorerar de bare en främmande, om dom är social/miljötränade! Dom släthåriga skulle dock vara mindre reserverade och öppna i förhållande till dom strävhåriga som skulle vara lite mer terrierlika i beteendet. Det är dock bara något jag hört från en som äger två släthåriga kromisar. Ska möta henne om typ 2-3 veckor så kan skriva härinne efter det om det skulle vara :)
Det "dårliga" med kromis är nog att dom är så kräsna.. Samt att dom är så svåra att få tag på. Speciellt den släthåriga varianten. Då är det lättast att importera från Tyskland, ev Danmark eller Norge.
Instagram
@TwoPawsAhead ◇ @M4rkPhotography
#15 Aha! Ja, du är ju mer påläst än vad jag är. Hehe😃
#16 Det går så när det är en favoritras 😎 Skrivit med en del då jag hade planer om en för typ et halvår sedan 😃
Instagram
@TwoPawsAhead ◇ @M4rkPhotography
#16 Kul!
De är väl inte heller så små, så det kanske vara något för TS föräldrar?🙂
Yep! Mellanstorlek, lite på den lilla sidan tycker jag men ganska perfekt för äldre då dom ändå är väldigt robusta och "starka" i kroppsbyggnaden! Många äldre som har denna rasen 😃
Instagram
@TwoPawsAhead ◇ @M4rkPhotography
Dom raser jag fastnat mest för nu, som jag tror kan passa (tack för tipsen) är
Lhasa Apso och Papillon, men man kan ju även hitta dom raserna i omplaceringshem, så jag tänkte föreslå dom två raserna åt dom.
Hur är det med Border Terrier?
Har sett många äldre människor med den rasen.
Borderterrier är en aktiv hund som dessutom kan ha en hel del jakt i sig, vissa linjer avlas fortfarande i det syftet och det ligger oftast inte så långt under ytan på de andra heller. Bichonraserna är trevliga annars tycker jag, lättsamma små hundar som passar ypperligt som sällskap. Friska och långlivade brukar de också vara. Nackdelen är väl att de flesta (alla?) behöver en del pälsvård, det kanske dina föräldrar å andra sidan tycker är mysigt? Det går ju att klippa ner dem annars till en mer lättskött frisyr :-) .
"Jag är inte klok men jag är smart!"
Toktantens dagbok: www.raskva.wordpress.com
#21 Tack, Bichon Friseé får jag lägga till listan också 🙂
7 Här har man fått släpat på fötterna för slippa trampa på små pudelvalpar med, så det är en sak man måste mata in för slippa trampolyckor. Hur aktiva är dom? Pälsvård är det något dom skulle klara av isf hur mycket. En Pudel kräver mycket pälsvård även om man klipper ner dom måste man hålla efter tover men även bada dom. Vi har både toy och dvärgpudel och kan säga ingen av våra skulle trivs med bara vara ute på promenader utan dom kräver mer, detta underlättar livet för både oss som ägare men omgivningen för slippa skälliga små pudlar :P
Jag tycker med att en omplaceringshund skulle vara mer passande kanske visa intresse på hundstallet vilken typ av hund man letar efter och även skriva vad man har att erbjuda.